Connect with us

Lajme

Shumicës së rasteve gjyqësore për krim të organizuar dhe korrupsion nuk u vjen fundi

Published

on

Analizë: Rreth 60 për qind e procedurave gjyqësore për krim të organizuar dhe korrupsion po shtyhen

Po shtyhen rreth 60 për qind të seancave për lëndë për procedura penale nga fusha e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Në Gjykatën Penale në Shkup përqindja e shtyrjeve është më e vogël dhe arrin 49 për qind, theksojnë rezultatet e Analizës së zbatuar vitin e kaluar nga Koalicioni “Të gjithë për gjykim të drejtë” në suaza të projektit “Mbështetje të implementimit të strategjisë kombëtare për reforma në sektorin gjyqësor ‪2017-2020‬ (modul për monitorim gjyqësor) pas monitorimit të gjykatave penale në territorin e shtetit për lëndë lidhur me krim të organizuar dhe korrupsion.

Dario Avramovski i Koalicionit “Të gjithë për gjykim të drejtë” thekson se shtyrjet janë nga shumë arsye, ndërsa më shpesh është për shkak të mungesë së dikujt të pjesëmarrësve në procedurë, prej të cilëve dominues është i akuzuari, por, shqetëson fakti, thotë, edhe  se shumë shpesh ka pasur mungesë të prokurorëve publikë, dhe procedurat shtyhen edhe për shkak të kësaj, ndërsa pasojat janë shumështresësh.

Sipas tij, nga ky aspekt më me ndikim është perceptimi i opinionit, sepse ai më shumë e ndërton qëndrimin e vet për gjyqësinë dhe besimin në gjyqësi dhe prokuroria përmes rasteve të mëdha që janë të eksponuara në media.

Natali Petrovska drejtoreshë ekzekutive e Koalicionit “Të gjithë për gjykim të drejtë” e cila e prezantoi Analizën në konferencën përfundimtare dyditore për projektin, theksoi se në fokus të tyre kanë qenë Sektori për krim të organizuar dhe korrupsion në Gjykatën Themelore Penale, por është siguruar ekzemplarë edhe nga gjykatat e tjera. Në këtë rast, thekson, përqindja e  procedurave të shtyra gjyqësore prej rreth 60 për qind ka të bëjë në përgjithësi dhe i përfshin procedurat e rregullta gjyqësore, e jo vetëm ato nga fusha e  krimit të organizuar dhe korrupsionit. Mungesë së pajisjes teknike përkatëse për regjistrim të proceseve gjyqësore në të gjitha gjykatat, e thekson si problem.

Lidhur me vetingun, ajo  konsideron si ai është i nevojshëm në gjyqësi, shikuar nga aspekti i përvojave të tyre.

Projekti “Mbështetje të implementimit të  strategjisë kombëtare për reforma në sektorin gjyqësor ‪2017-2020‬ (modul për monitorim gjyqësor) Koalicioni “Të gjithë për gjykim të drejtë” e zbatoi në partneritet edhe me mbështetje financiare nga Misioni i  OSBE-së në Shkup.

 

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale