Connect with us

Kosovë

Media shqiptare në zi/ Ndahet nga jeta gazetari dhe analisti shqiptaro-amerikan (FOTO)

Published

on

Është ndarë nga jeta gazetari dhe publicisti i mirënjohur shqiptaro-amerikan, Loui Zanga.

Ai ka ndërruar jetë disa ditë më parë në Mynih të Gjermanisë, por lajmi i hidhur është bërë publik në mediat gjermane disa orë më parë.

Zanga ishte bashkëpunëtor i Zërit të Amerikës në Uashington, si dhe njihet për kontributin e tij në Radio Europa e Lirë.

Lidhur me këtë humbje të madhe për gazetarinë shqiptare, ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha.

Përmes një statusi në “Facebook”, Berisha e cilëson Zangën si një avokat të vërtet të lirisë së shqiptarëve.

Ish-kryeministri vlerëson kontributin e tij të çmuar në fushën e gazetarisë dhe publicistikës, ndërsa shpreh ngushëllimet e tij për të afërmit dhe familjarët e Zangës.

Loui (Luigj) Zanga njihet si ndër analistët dhe opinionistët më të shquar shqiptarë të të gjitha kohërave. Ai u dekorua nga ish-presideneti Bujar Nishani me titullin “Nderi i Kombit”.

Mesazhi i plotë:

Luigj Zanga nje avokat i vertet i lirise se shqiptareve nuk eshte me!

Te dashur miq, dite me pare ka mbyllur syte pergjithmone gazetari, publicisti dhe analisti i mirenjohur shqiptaro – amerikan, Nderi i Kombit, Loui Zanga. Me ndarjen e Loui Zangas nga jeta kombi yne ka humbur njerin nga bijte e tij te shquar, qe i kushtoi jene dhe energjite e tij mbrojtjes se lirive te shqiptareve te shtypur ne Shqiperi nga diktatura Hoxhiste dhe te atyre te pushtuar ne Kosove dhe viset e tjera ne Jugosllavi.

Ne dekada si bashkepuntor i Zerit te Amerikes dhe me vone i Radios Europa e Lire, Lui Zanga ishte nje nga zerat e fuqishem me te urte, me te vleresuar per komentet, analizat e tij per gjendjen e shqiptareve nen diktaturen staliniste dhe pushtimin serb.

Duke ndjekur me vemendje dhe pasion te jashtezakoshem zhvillimet ne Shqiperi, Loui Zanga do te publikonte ne vitin 1990 broshuren Avokatet e Demokracise ne Shqiperi me qellimin fisnik qe ti nxiste intelekualet shqiptar qe te ndiqnin rrugen e grupeve intelektuale te vendeve te tjera ishkomuniste.

Une kam patur fatin ta njoh dhe ta pres e ta takoj Lui Zangen ne Shqiperi por dhe ne Mynih dhe ruaj perjete ne mendjen time pershtypjet e thella te nje burri fisnik, intelektuali te urte dhe te mençur patrioti te vertet.

Ndaj ju ftoj te dashur miq te shprehim mirenjohjen me te thelle per kontributin e çmuar te Lui Zanges per lirine e shqiptareve, ngushellimet me te ndjera familjes se te ndjerit dhe lutemi qe shpirti i tij te gjeje paqen e merituar. Ngushellime!! sb

PS: Per mungese te nje fotoje po vendos foton e tij familjare diten e akordimit te Nderi i Kombit ne te cilen Lui eshte ne krah te majte te Presidentit Nishani.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Kosovë

Të pakënaqur, banorët e një fshati në Podujevë nuk e lejojnë imamin e ri të hyjë në xhami

Published

on

Banorët e fshatit Halabak të Podujevës janë të pakënaqur me imamin e ri, të përzgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës.

Janë rreshtuar para xhamisë së fshatit, raporton T7.

Para se të falin namazin e së premtes, ata po sigurohen që të parandalojnë ardhjen e imamit të ri në fshatin Halabak të Podujevës.

Të vendosur se nuk e duan të përzgjedhurin e Bashkësisë Islame, ka dy të premte që ka pasur përleshje verbale kur ka ardhur imami, të cilin s’e kanë lejuar brenda xhamisë.

Prandaj, edhe këtë ditë Policia e Kosovës po e vëzhgon situatën.

Madje për këtë, banorët kanë nënshkruar një peticion dhe një sërë kërkesash për Bashkësinë Islame e po ashtu edhe për Avokatin e Popullit.

Por ankesat nuk mbarojnë.

Banorët thonë se për ta është dëshpëruese që nuk u morën parasysh nga Bashkësia Islame.

Pak kohë më pas, filloi edhe namazi i së premtës në xhami.

E atë e drejtoi imami i përzgjedhur nga banorët e fshatit.

Continue Reading

Kosovë

Drecun i përgjigjet Escobarit: Serbia nuk pranon Asociacion…

Published

on

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Parlamentin e Serbisë, Milovan Drecun, ka thënë se për Serbinë është i papranueshëm çdo model i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe pa kompetenca ekzekutive.

Reagimi i Drecunit, që është deputet në Parlamentin e Serbisë nga partia e Aleksandar Vuçiqit, vjen si përgjigje një deklarate të dërguarit të Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se Kosovës do t’i ofrohen disa modele të formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pa kompetenca ekzekutive.

Drecun, siç raportojnë mediat serbe, tha se sipas Marrëveshjes së Brukselit është definuar që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive duke thënë se ky organ nuk formon asnjë nivel tjetër të qeverisjes dhe se ky nuk ka qenë qëllimi i Beogradit dhe as i popullit serb.

“Escobar ka folur për atë se ndoshta duhet të mendohet që Asociacioni të jetë pa kompetenca ekzekutive, dhe se nuk duhet të ketë një nivel tjetër qeverisjeje dhe se mund të ketë një marrëdhënie tjetër bashkëpunimi mes pushteteve lokale. Ky ndoshta është një vizion i tij kornizë se si ndoshta problemi mund të zgjidhet, respektivisht që Prishtina nuk dëshiron të formojë Asociacionin”, tha Drecun.

Ai thekson se kjo është e papranueshme për Serbinë dhe rithekson se Asociacionin është i definuar me kompetenca ekzekutive që nuk nënkuptojnë asnjë nivel tjetër të qeverisjes.

Çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe do të jetë një nga temat, të cilat priten të diskutohen gjatë vizitës së të dërguarit të Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe nga përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, javën e ardhshme gjatw vizitws nw Kosovw dhe Serbi.

Para vizitws nw Kosovw Escobar ka deklaruar se ShBA nxisin qeverinë e Kosovës të shqyrtojë modelet e shumta për Asociacionin.

“Ka shumë modele që funksionojnë, duke përfshirë modele të shumta që do të lejonin bashkërenditje më të mirë lokale pa një nivel tjetër të qeverisë ose pushtetit ekzekutiv. E nxisim qeverinë e Kosovës që t’i shqyrtojë me kujdes këto modele”, deklaroi Escobar.

Continue Reading

Aktuale