Connect with us

Lajmet kryesore

Biznesmeni i arrestuar për kanabis në Sërbi dhe lidhjet e tij në Maqedoni

Published

on

“Mbreti” sërb i ushqimeve organike, Predrag Koluvia, i cili kohëve të fundit ka hyrë edhe në biznesin e rritjes së marihuanës mjekësore në Maqedoninë e Veriut, është arrestuar në vendin e tij të origjinës, përcjell in7.

Aktpadia kryesore për të cilën ai akuzohet është pikërisht kultivimi i jashtëligjshëm i marihuanës. Kjo çështje ka tronditur opinionin politik në Serbi, dhe tashmë ka idikacione se firma e Koluvias mund të jetë e përfshirë në kësisoj veprime të dyshimta të biznesit.

Sipas raportimit të mediave serbe, policia ka hyrë në serrat e Predrag Koluvias në Stara Pazova në Vojvodinë, qysh nga mesi i Nëntorit, me urdhër të prokurorisë sërbe për ndjekje të krimit të organizuar, ku gjatë bastisjes në pronën e ndërmarrjes ‘ Jovanjica’, të Koluvisë, organet hetuese kanë gjetur sasi të madhe të marihuanës, rreth 650 kg kanë qenë të gatshme për shitje, si dhe 4 ton në gjendje të papërpunuar.

 

Po pse ky rast është i rëndësishëm për Serbinë, dhe pastaj për Maqedoninë e Veriut?

Bastisja dhe sekuestrimi i marihuanës nga firma e Koluvisë, u publikua nga mediat serbe javën e kaluar. Interesante është edhe fakti që autoritetet e atjeshme nguruan që ta publikojnë rastin për mediat dhe e kanë mbajtur të fshehur për gati dy javë. Mediat në Serbi kujtojnë se në pronat e Koluvisë në të kaluarën e kishin vizituar disa ministra të qeverisë sërbe, si p.sh. Aleksandar Vulin, ministër aktual i mbrojtjes. Sipas mediave sërbe, gjatë këtyre vizitave, zyrtarët sërb kanë promovuar shembullin e Koluvisë si një pikë referimi për një biznesmen që zhvillon bujqësinë.

Sipas opozitës serbe, shkak i autoriteteve për mospublikimin dhe fshehjen e rastit ka qenë afërsia e Koluvisë ne pushtetin aktual sërb. Kështu nënkryetari i Partisë Popullore, Mirosllav Aleksiq, ka akuzuar se menjëherë pas bastisjes, Koluvija është lajmëruar tek vëllau i kryetarit të Serbisë, Andrej Vuçiq. Dhe pikërisht këtu storja bëhet relevante edhe për Maqedoninë e Veriut. Sipas Aleksiqit, Koluvija e ka shfrytëzuar ndërmarrjen maqedonase ‘T.H.C. Kualiti Group’ për aktivitete jashtëligjore.

“Në ndërmarrjen “Jovanjica” është prodhuar vaj nga kanabisi, i cili mban shënimin ‘Made in Holand’ është eksportuar në Maqedoninë e Veriut përmes firmës së Koluvisë, e pastaj në Holandë dhe në vende të tjera në të cilat është e lejuar përdorimi i këtij vaji”, ka thënë nga foltorja e parlamentit serb Mirosllav Aleskiq nga Partia Popullore e Serbisë.

 

Koluvia zotëron tre kompani në Maqedoninë e Veriut

Sipas Regjistrit Qendror të Maqedonisë, Predrag Koluvia zotëron tre kompani në Maqedoninë e Veriut. E para, e përmendur edhe nga Miroslav Aleksiq, është “T.HC. Kualiti Group”, një kompani e licencuar për të rritur kanabis për qëllime mjekësore. Koluvia themeloi këtë kompani në 16 Maj 2018, dhe më vonë i janë bashkuar edhe disa partnerë të tjerë nga brenda dhe jashtë vendit. Aktualisht, përveç Koluvisë, aksione në “T.H.C. Kualiti Group ” kanë edhe tre subjekte të tjera. Këta janë personat fizikë, Goran Stojanovski dhe Shqipe Duka si dhe personi juridik “Epion Holding” nga Nikosia, Qipro.

Firma e dytë në vendin tonë ku figuron emri i Koluvisë është ‘Jovanjica’. Këtu haset si pronar dhe udhëheqës i vetëm biznesmeni sërb. Këtë kompani Koluvia e ka hapur tre muaj pas regjistrimit të kompanisë së parë ‘T.H.C. Kualiti Group’, përkatësisht në Gusht të vitit 2018.

Ndërmarrja e tretë ku e hasim përsëri emrin e Koluvisë është kompania ‘Bull-Bilding’ nga Strumica. Kjo kompani, si edhe ‘T.H.C. Kualiti group’, ka autorizim nga qeveria për kultivimin e kanabisit për qëllime mjeksore. ‘Bull-Bilding’, sidoqoftë, nuk është themeluar nga biznesmeni sërb, por ai këtu ka hyrë në strukturën e saj të pronësisë në Mars të vitit 2019. Partnerët e tij aktualë në Strumicë janë një kompani – “Minstroy Holding” dhe dy persona fizikë – Aleksandar Piperevaliev dhe Goran Kërstev.

 

Kush janë partnerët e Koluvisë në Maqedoninë e Veriut?

360 gradë” disa herë ka investiguar relatat e biznesit dhe sukseset që ka arritur kultivimi i marihuanës për qëllime mjeksore në vend dhe pikërisht këta biznes partnerë të Koluvisë tërheqin vëmendjen edhe në këtë investigim të realizuar në muajin Qershor.

Partneri i dytë i Koluvisë në kompaninë ‘Bull-bilding’, Goran Krstev është një biznesmen i shquar nga Strumica dhe një mik i familjes Zaev.

Për Kërstevin mediat kanë shkruar se ai ka punuar për katër vjet në Selanik dhe në sektorin e ndërtimit në Halkidiki. Ai është bashkëpronar në tre kompani me familjen Zaev.

Sipas artikullit, Kërstev mban një pasaportë bullgare me vendbanim në Petriç. Ai është bashkëpronar i firmës “Sara-Javor Enginering LLC Strumica” së bashku me Vice Zaev, vëlla i kryeministrit të vendit, me të cilin ata kanë edhe një ndërmarrje tjetër të përbashkët.

Ndërkaq partneri i parë i Koluvisë, Aleksandar Piperevaliev, është i pranishëm edhe në tre kompani që kanë licencat e kultivimit të marihuanës. E gjithë veprimtaria e tij është e fokusuar në kultivimin e marihuanës.

/A.Shaqiri – in7.tv/

 

 

Continue Reading

Lajmet kryesore

Sela e tha para 7 viteve, Ahmeti flet sot për regjistrimin e bullgarëve në RMV

Published

on

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është shprehur sot për regjistrimin e bullgarëve si kategori kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut. “Mendoj se asgjë e keqe nuk do të ndodhë nëse ne pranojmë minoritrtin bullgar si kategori kushtetuese”, tha Ahmeti, përcjell in7

Por kjo deklaratë e kreut të integristëve vjen 7 vite pas asaj të liderit të opozitës shqiptare, Ziadin Sela, i cili në vitin 2014 dha një prononcim të tillë si veprim të domosdoshëm për përmirësimin e marëdhënieve me fqinjët.

“Nëse opozita kërkon regjistrim, atëherë duhet të tregoj se janë të përgatitur që regjistrimi të jetë i vërtet dhe me ligj të vendosen kolona për të gjithë fqinjët e Maqedonisë. Ashtu siç ka shqiptar, duhet të ketë kolona edhe bullgar, grek… Atëherë, ta shohim se sa persona do të shprehen si të tillë. Kjo është standard i BE-së për marrëdhënie të mira fqinjësore. Unë atë në këtë formë e kuptoj. Hapje ndaj të gjithë fqinjëve dhe askush të mos përjashtohet”, deklaroi Sela në vitin 2014 për gazetën bullgare “Focus”./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ia përmendën Skënderbeun kur e prit Erdoganin, Rama: Mos u bëni më katolik se Papa

Published

on

By

Ia përmendën Skënderbeun kur e prit Erdoganin, Rama: Mos u bëni më katolik se Papa

Kryeministri shqiptar Edi Rama, ka reaguar ndaj kritikëve që ia përmenden heroin Gjergj Kastriotin – Skënderbeun, në ditën kur për vizitë në Shqipëri ishte presidenti turk, Erdogan.

Rama thotë se ‘shumë prej komentuesve dje e mësuan se ishte 17 janari dita e vdekjes së Skënderbeut’.

Ai thotë se këto reagime janë si ajo shprehja “për inati të vjehrrës shkoj e fle me mullinxhinë’.

“Po çfarë lidhje ka me rrethimet e Krujës dhe me qëndresën e Gjergj Kastriotit, Republika e Turqisë, e cila fill pas formimit të saj ka firmosur me Shqipërinë, 100 vjet më parë, në vitin e largët 1923, “Marrëveshjen e Miqësisë së Përjetshme”?”, shkruan Rama.

Shkrimi i plotë:

Dje, duke komentuar vizitën e presidentit të Republikës së Turqisë, disa miq këtu nuk u kursyen në sharje e në mallkime “në emër të Skënderbeut”! Rastësia e desh që vizita e djeshme të përkonte me ditën e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, çka e mësuan me këtë rast plot prej atyre të cilët rendin t’i fryjnë zjarrit të patriotizmit digjital apo opozicional, që ndizet sa herë unë takohem me “pushtuesin” nga Ankaraja.

Po çfarë lidhje ka me rrethimet e Krujës dhe me qëndresën e Gjergj Kastriotit, Republika e Turqisë, e cila fill pas formimit të saj ka firmosur me Shqipërinë, 100 vjet më parë, në vitin e largët 1923, “Marrëveshjen e Miqësisë së Përjetshme”?

Ku lidhet Turqia moderne, anëtare e NATO-s, mike e sprovuar e Shqipërisë e shqiptarëve, në më shumë se një rast dhe si ngatërrohen me shigjetat e rrethimtarëve të Krujës, vaksinat e ardhura në Shqipëri nga ky shtet mik falë kujdesit të veçantë mikut tim, Presidentit Erdogan, në kohën kur i tërë Ballkani mbeti si peshku pa ujë, në rrethimin e Armikut të Padukshëm?

Si mund të lidhen punëtorët e palodhur turq dhe Presidenti i Republikës së Turqisë, të cilët vitin e fundit ndërtuan një lagje të re me 522 shtëpi për familjet e prekura nga tërmeti apo ata që ndërtuan një spital të ri ultramodern në Fier, me luftën e pesë e kusur shekujve më parë?

Nuk e di a e ka ndonjë popull tjetër atë shprehjen, “për inat të s’ime vjehrre shkoj e fle me mullixhinë”. Por dihet me siguri, se përgjatë historisë së tij, ky popull ka parë shumë dyndje shqipesh të inatosura në derën e mullixhiut. Inati ndaj njëri-tjetrit na ka penguar rëndom, ne shqiptarëve, të shohim të mirën e shtëpisë sonë të përbashkët. Kjo e rreshtimit të djeshëm të shumëkujt (që inatin në fakt e ka me qeverinë e me mua), në ushtrinë imagjinare të mbrojtësve të kështjellës sonë nga pushtuesit turq, ishte një ilustrim i radhës për rrugën pa krye ku të shpie “inati ndaj vjehrrës”.

Natyrisht këto spazma urrejtjeje sportive, të cilat burojnë nga tifozllëku i sëmurë partiak, mllefi i pangushëllueshëm “intelektual” dhe fatkeqësisht, ndonjëherë edhe nga budallallëku islamofobik, nuk e ndryshojnë as përmbajtjen e miqësisë tradicionale me popullin turk, as kursin e partneritetit strategjik me Republikën e Turqisë.

Dikush ndër të inatosurit e djeshëm denonconte hipokrizinë time. Sipas tij isha vetëdemaskuar nga mikpritja që i rezervova Presidentit Erdogan në Tiranë, pas mikpritjes që më rezervoi Papa Françesku në Romë. Në fakt jo, ky shembull tregon krejt të kundërtën e hipokrizisë; vërtetësinë dhe thellësinë e marrëdhënieve të posaçme personale për shkak të detyrës.

Këto e të tjera marrëdhënie të këtij niveli, reflektojnë bindjen time se Shqipëria nuk duhet të jetë “më katolike se Papa” në politikën e saj të jashtme, po mund të jetë “trimi i mirë me shokë shumë”. Po shokë ama, natyrisht!/Periskopi

Continue Reading

Lajme

Trupi i pajetë i një gruaje gjendet në një kanal për ujitje

Published

on

By

Trupi i pajetë i një gruaje gjendet në një kanal për ujitje

Në një kanal për ujitje në afërsi të magjistrales A3 në afërsi të viçes është gjetur trupi i pajetë i një gruaje të moshës së mesme.

“Është konstatuar se bëhet fjalë për 56 vjeçaren Jasmina L., nga lagjja Orizari e Koçanit, e cila para disa ditëve në stacionin policor të Koçanit është denoncuar si e humbur.

Vdekjen pa shenja dhune e ka konstatuar mjeku i ndihmës së parë. Në vendngjarje hetime kanë kryer ekipi i policisë, ndërsa me urdhër të Prokurorisë së Koçanit trupi i pajetë i është dorëzuar familjes për të kryer ceremoninë mortore.

Continue Reading

Aktuale