Connect with us

Shëndeti

Si mund të luftohen ‘gurët në veshka’ në kushte shtëpie

Published

on

Gurët në veshka janë një problem i zakonshëm shëndetësor. Kalimi i këtyre gurëve mund të jetë tepër i dhimbshëm dhe për fat të keq, njerëzit që kanë pasur gurë në veshka, janë më të predispozuar për t’i pasur sërish.

Sidoqoftë, ka disa gjëra që mund të bëni për të ulur këtë rrezik. Ky artikull përshkruan disa nga mënyrat dietike për t’i luftuar ato.

ÇFARË JANË GURËT NË VESHKA?

Gurët në veshka janë të përbërë nga materiale të ngurta, që ndërtohen në veshka dhe formojnë kristale. Ekzistojnë katër lloje kryesore, por rreth 80 për qind e të gjithë gurëve janë gurë oksalate kalciumi. Format më pak të zakonshme përfshijnë acidin urik dhe cisteinën. Ndërsa gurët më të vegjël zakonisht nuk janë problem, gurët më të mëdhenj mund të shkaktojnë bllokim në një pjesë të sistemit tuaj urinar. Kjo mund të çojë në dhimbje të forta, të vjella dhe gjakderdhje. Gurët në veshka janë një problem i zakonshëm shëndetësor. Në fakt, rreth 12% e burrave dhe 5% e grave në Shtetet e Bashkuara janë të predispozuar të zhvillojnë një gur në veshka gjatë jetës së tyre. Për më tepër, nëse keni një gur në veshka një herë, studimet tregojnë se keni deri në 50% më shumë të ngjarë të formoni tjetër brenda 5 deri në 10 vjet. Më poshtë janë disa mënyra natyrale që të mund të zvogëloni rrezikun e formimit të një guri tjetër në veshka.

QËNDRONI TË HIDRATUAR

Kur bëhet fjalë për parandalimin e gurëve në veshka, rekomandohet në përgjithësi pirja e shumë lëngjeve. Një konsum i lartë i ujit është i lidhur me një rrezik më të ulët të formimit të gurëve në veshka. Pijet si kafeja, çaji, birra, vera dhe lëngu i portokallit, janë shoqëruar gjithashtu me një rrezik më të ulët. Nga ana tjetër, konsumimi i shumë sheqernave mund të kontribuojë në formimin e gurit në veshka. Pijet e ëmbëlsuara me sheqer përmbajnë fruktozë, e cila dihet që rrit ekskretimin e kalciumit, oksalatit dhe acidit urik. Këta janë faktorë të rëndësishëm për rrezikun e gurëve në veshka.

RRITNI KONSUMIMIN E ACIDIT CITRIK

Acidi citrik është një acid organik që gjendet në shumë fruta dhe perime, veçanërisht agrumet. Limonët dhe portokajtë janë veçanërisht të pasur me këtë përbërje bimore. Acidi citrik mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka të oksalatit të kalciumit në dy mënyra: duke zvogëluar rrezikun e formimit të gurëve të rinj dhe duke i penguar ato të rriten. Një mënyrë e thjeshtë për të konsumuar më shumë acid citrik është të hani më shumë fruta agrume, të tilla si portokaj, limonë dhe mandarina.

KUFIZONI USHQIMET E PASURA ME OKSALATE

Oksalati (acidi oksalik) është një antiushqyes që gjendet në shumë ushqime bimore, përfshirë zarzavatet me gjethe jeshile, frutat, perimet dhe kakaon. Gjithashtu, trupi juaj prodhon sasi të konsiderueshme të tij. Një konsum i lartë i oksalatit mund të rrisë ekskretimin e oksalatit në urinë, gjë që mund të jetë problematike për njerëzit që kanë tendencë të formojnë kristale të oksalatit të kalciumit. Sidoqoftë, ushqimet e pasura me oksalate gjithashtu kanë tendencë të jenë shumë të shëndetshme, kështu që sekreti qëndron në përdorimin e moderuar. Por para se të ndryshoni dietën tuaj, këshillohuni me dietologun për të zbuluar nëse mund të përfitoni nga kufizimi i marrjes së ushqimeve të pasura me oksalate.

MERRNI MJAFTUESHËM KALCIUM

Është një keqkuptim i zakonshëm që ju duhet të zvogëloni marrjen e kalciumit tuaj për të zvogëluar rrezikun tuaj për formimin e gurëve. Megjithatë, ky nuk është rasti. Në fakt, një dietë e lartë me kalcium është shoqëruar me një rrezik të zvogëluar të formimit të gurëve në veshka. Nënproduktet e qumështit, si djathi dhe jogurti janë burime të mira dietike të kalciumit. Për shumicën e të rriturve, shtesa e rekomanduar ditore (RDA) për kalcium është 1.000 mg në ditë. Sidoqoftë, RDA është 1,200 mg në ditë për gratë mbi moshën 50 vjeç dhe të gjithë mbi moshën 70 vjeç.

MOS E TEPRONI ME KRIPËN

Një dietë e lartë me kripë është e lidhur me një rrezik të shtuar të gurëve në veshka. Sasia e tepët e natriumit mund të rrisë ekskretimin e kalciumit përmes urinës, i cili është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për gurët në veshka. Shumica e udhëzimeve dietike rekomandojnë që njerëzit të kufizojnë konsumimin e natriumit në 2,300 mg në ditë.

RRITNI KONSUMIMIN E MAGNEZIT

Magnezi është një mineral i rëndësishëm që shumë njerëz nuk e konsumojnë në sasi të mjaftueshme. Ekzistojnë gjithashtu disa prova që magnezi mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurit në veshka. Sidoqoftë, jo të gjitha studimet bien dakord mbi këtë çështje. Nëse dëshironi të rrisni konsumimin tuaj të magnezit, avokadot dhe bishtajoret janë burime të mira dietike.

HANI MË PAK PROTEINA SHTAZORE

Një dietë e pasur me burime të proteinave shtazore, të tilla si mishi, peshku dhe qumështi, shoqërohet me një rrezik më të lartë të gurëve në veshka. Një konsum i lartë i proteinave shtazore mund të rrisë sekretimin e kalciumit dhe të ulë nivelet e citrateve. Për më tepër, burimet e proteinave shtazore janë të pasura me purina. Këto komponime ndahen në acid urik dhe mund të rrisin rrezikun e formimit të gurëve të acidit uric.

NË PËRFUNDIM

Një konsum i lartë i proteinave shtazore mund të rrisë rrezikun për zhvillimin e gurëve në veshka. Në fund të fundit, nëse keni pasur një gur në veshka, ka shumë të ngjarë të zhvilloni një tjetër brenda 5 deri në 10 vjet. Për fat të mirë, marrja e masave të caktuara dietike mund të ndihmojë në uljen e këtij rreziku. Për shembull, mund të provoni të rritni konsumimin e lëngjeve, të konsumoni ushqime të pasura me lëndë ushqyese të caktuara, të hani më pak proteina shtazore dhe të shmangni natriumin.

Continue Reading

Lajme

A është vaksinuar Elon Musk? Befason me përgjigjen

Published

on

By

Elon Musk, një ndër miliardëret më të mëdhenj botërorë, ka bërë të ditur statusin e tij të vaksnimit.

Musk, në një intervistë, ka thënë se është pro shkencës dhe se ka marrë të gjitha dozat e nevojshme për imunizim, shkruan lajmi.net.

Megjithatë, ai është shprehur kundër idesë së imponimit të vaksinimit ndaj njerëzve.

Continue Reading

Lajme

Skënder Brataj: Ku ndryshon Omicron nga Delta, të gjithë do të infektohen

Published

on

By

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj u shpreh se me variantin Omicron, shifrat e infektimeve kanë arritur në rekord, ndërsa ndryshimi në krahasim me vitin e kaluar është se është ulur me rreth 50% numri i të shtruarve në spitale. Më tej, Brataj tregoi edhe ku ndryshon varianti Omicron nga ai Delta, teksa ky i fundit është një formë më e rëndë e koronavirusit.

Si është situata?

Në një situatë të tillë, ku të gjithë parametrat kanë ndryshuar dhe për fatin e mirë jo të gjithë janë përkeqësuar, numri i të shtruarve në spitale është thuajse konstant, dhe rreth 50% më pak se vitin e kaluar. Tipike është fakti i numrit të vizitave, që është disi i rritur, në krahasim me vitin e kaluar. 434 vizita në banesë kemi në 24 orët e fundit, dhe mbi 200 kemi konsulta me mjekun e familjes. Nga këto, vizita për Covid janë 87, pra janë dyfishuar në krahasim me dhjetorin.

Vijon të jetë në qarkullim varianti Delta?

Sigurisht që është akoma në qarkullim. Jemi në fazën ngjitëse të infeksioneve nga vala e katërt e Omicronit, pasi kemi shifra të larta infektimi. Por ndryshimi është te numri i të shtruarve në spital, se kemi më pas, krahasuar me vitin e kaluar.

Sa qëndrojnë në shtëpi pacientët me Omicron?

Klinika është e varur me gjendjen shëndetësore, me moshën, vaksinimi, etj. Do t’i gjejë të gjithë, edhe të vaksinuarit, edhe të pavaksinuarit, por çmimin më të lartë do ta kenë të pavaksinuarit.

Cilat janë benefitet e një të vaksinuari të prekur nga Omicroni?

Të pavaksinuarit rrezikun e kanë shumë herë më të madh, sepse Omicroni është gjithmonë koronavirus. Nëse zgjat më shumë se 5 ditë, kujdes sepse edhe Omicron jep shenja të pulmoneve. Ka shumë asimpomatikë dhe që e kalojnë lehtë, por nëse kalon një javë dhe keni probleme me frymëmarrjen, duhet t’i drejtoheni spitalit, sidomos kur oksigjeni bie poshtë 90.

Kush e ndan nëse është Delta apo Omicron dhe a ka raste në spital me Omicron?

Sekuencimi nuk bëhet. Tamponi tregon nëse je pozitiv ose jo. Nëse format shfaqen 5-6 ditë më vonë, është Delta, nëse shfaqet 2-3 ditë, është Omicron. Nëse Delta kishte 40-50% humbjen e shijes dhe nuhatjes, Omicroni e ka 10%. Omicroni ka bllokim hundësh e sekrecione, që ishin më të rralla te Delta. Omicroni është më i ngjashëm me gripin.

A mbron ende maska?

Masat janë të shkruara në gur, nuk ndryshojnë. Maskat ka 100 e ca vite që mbrojnë. Nuk ndryshojnë rregullat në asnjë mënyrë. Maskat duhen mbajtur, sidomos kush ka fëmijë të vegjël, sepse janë të pavaksinuar.

Continue Reading

Lajme

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve? Studimi i fundit tregon të dhënat e frikshme për këtë fenomen

Published

on

By

Më shumë se 1.2 milionë njerëz vdiqën në mbarë botën në vitin 2019 nga infeksionet e shkaktuara nga bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, sipas studimit më të madh të kësaj çështjeje deri më sot.

Ky është më i madh se numri vjetor i vdekjeve nga malaria ose SIDA.

Vendet më të varfra janë më të prekura, por rezistenca antimikrobike kërcënon shëndetin e të gjithëve, thotë raporti. Rekomandohen investime urgjente në barna të reja dhe përdorimi më i mençur i atyre aktuale për t’u mbrojtur kundër tij. Përdorimi i tepërt i antibiotikëve vitet e fundit për infeksionet e parëndësishme do të thotë se ata po bëhen më pak efektivë kundër infeksioneve serioze.

Njerëzit po vdesin nga infeksione të zakonshme, të trajtueshme më parë, sepse bakteret që i shkaktojnë ato janë bërë rezistente ndaj trajtimit. Zyrtarët shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar kohët e fundit paralajmëruan se rezistenca antimikrobike (AMR) ishte një “pandemi e fshehur” që mund të shfaqej në vazhdën e Covid-19 nëse antibiotikët nuk përshkruheshin me përgjegjësi.

Vlerësimi i vdekjeve globale nga AMR, i publikuar në Lancet, bazohet në një analizë të 204 vendeve nga një ekip studiuesish ndërkombëtarë, të udhëhequr nga Universiteti i Uashingtonit, SHBA. Ata llogaritin deri në 5 milionë njerëz të vdekur në 2019-ën nga sëmundjet në të cilat AMR luajti një rol – në krye të 1.2 milionë vdekjeve që shkaktoi drejtpërdrejt.

Në të njëjtin vit, AIDS mendohet të ketë shkaktuar 860,000 vdekje dhe malaria 640,000.

Shumica e vdekjeve nga AMR u shkaktuan nga infeksione të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, si pneumonia dhe infeksionet e qarkullimit të gjakut, të cilat mund të çojnë në sepsis./BBC

Continue Reading

Aktuale