Connect with us

Teknologji

Paditet TikTok në SHBA, dyshohet se të dhënat e përdoruesve i dërgon në Kinë

Published

on

Aplikacioni për shpërndarjen e videove TikTok u padit në Shtetet e Bashkuara, për shkak të dyshimeve se ka transferuar “sasi të mëdha” të të dhënave të përdoruesve në Kinë.

Padia e akuzon kompaninë për marrje të përmbajtjes pa pëlqimin e përdoruesve.

Nën pronësinë e kompanisë ByteDance në Pekin, TikTok-u ka një numër të madh të përdoruesve në SHBA, transmeton REL.

TikTok, i cili mendohet se ka rreth gjysmë miliarde përdorues aktivë në të gjithë botën, ka thënë më herët se nuk i ruan të dhënat e SHBA-së në serverët kinezë.

Por, padia e ngritur në një gjykatë në Kaliforni pretendon se TikTok “në mënyrë klandestine, ka transferuar në serverët në Kinë sasi të mëdha të të dhënave të përdoruesve”.

Sipas padisë, këto të dhëna mund të përdoren për të identifikuar, profilizuar dhe ndjekur përdoruesit në SHBA.

Paditësja u emërua si Misty Hong, studente në Kaliforni.

Ajo thotë se ka shkarkuar aplikacionin këtë vit, porse nuk ka krijuar llogari.

Muaj më vonë, ajo pretendon se firma ka krijuar një llogari për të dhe se ka marrë videot që ajo i ka krijuar, por që nuk ka synuar t’i publikojë.

TikTok nuk u është përgjigjur ende kërkesave për komente.

Platforma ka fituar popullaritet në vitet e fundit, kryesisht te njerëzit nën 20 vjeç.

Continue Reading

Teknologji

Apple do të shndërrojë iPhonet në pajisje për pagesa tek bizneset e vogla

Published

on

Apple Inc (AAPL.O) po planifikon një shërbim të ri që do t’i lejojë bizneset e vogla të pranojnë pagesa drejtpërdrejt në iPhonet e tyre pa ndonjë pajisje shtesë, siç janë terminalet e pagesave të Square.

Aktualisht, shitësit me pakicë mund të pranojnë pagesa në një iPhone duke përdorur terminalet e pagesave të lidhura me pajisjet e tyre iOS nëpërmjet Bluetooth, një metodë e përdorur nga sistemet e pagesave Square të Block Inc (SQ.N).

Aksionet e Block ranë 3.5 për qind në 107.01 dollarë në fillim të tregtimit, raporton reuters.

Funksioni i ri e kthen vetë iPhonen në një pajisje pagese dhe do t’i lejojë tregtarët të pranojnë pagesat me një karte krediti ose një iPhone tjetër në pjesën e pasme të pajisjes së tyre. Apple nuk pranoi të komentojë mbi raportin.

Nëse prodhuesi i iPhone e mban këtë shërbim ekskluziv për aplikacionet e tij ose sistemin e përpunimit të pagesave, ai do të anashkalojë shërbimet e Square që përdoren gjerësisht nga bizneset e vogla për të pranuar pagesa. Mund të prekë gjithashtu prodhues të tjerë makinerish pikash shitjeje si Verifone dhe Ingenico.

Apple ka punuar në funksionin e ri që nga viti 2020, thuhet në raport, kur pagoi rreth 100 milionë dollarë për Mobeewave, një startup kanadez, që zhvilloi teknologjinë për telefonat inteligjentë për të pranuar pagesa me trokitje e lehtë të një karte krediti.

Sistemi ka të ngjarë të përdorë çipin e komunikimit në terren të iPhone të afërt që përdoret aktualisht për Apple Pay, thuhet në raport, duke shtuar se funksioni mund të dalë përmes një përditësimi të softuerit në muajt e ardhshëm.

Kompania ka përforcuar shërbimet e saj fintech. Ajo lançoi kartën e saj të kreditit me Goldman Sachs (GS.N) në 2019 dhe thuhet se po punon në një shërbim “blej, paguaj më vonë”.

Continue Reading

Teknologji

Facebooku do të njoftojë nëse dikush ua bën “screenshot” bisedën në Messenger

Published

on

Facebooku ka njoftuar se nga tani, do të dërgojë njoftim nëse bashkëbiseduesi e ka bërë “screenshot” bisedën.

Këtë e bëri të ditur udhëheqësi i kompanisë, Mark Zuckerberg, duke shtuar ky ndryshim vjen për sigurinë e rrjetit social.

“Ndryshim i ri për bisedat e Messenger-it, që të njoftoheni nëse dikush ‘merr pamje nga biseda’”, shkroi ai.

Continue Reading

Lajme

Bashkimi Evropian ka rënë dakord: Kështu do të duhet të duken të gjithë karikuesit e telefonave celularë

Published

on

By

Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për një qëndrim të përbashkët rreth një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, mbi bazën e të cilit do të negociojnë me Parlamentin Evropian për tekstin përfundimtar të ligjit.Pozicioni i përbashkët, i rënë dakord nga ambasadorët e shteteve anëtare në Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), është një mandat që i lejon presidencës së Këshillit të fillojë negociatat me Parlamentin Evropian pasi ky i fundit të ketë rënë dakord për pozicionin e tij.

Më 23 shtator të vitit të kaluar, Komisioni Evropian propozoi një zgjidhje për karikimin e pajisjeve elektronike si telefonat celularë dhe tabletët, të cilat të gjitha duhet të kenë një fole hyrëse USB të tipit C, e cila është një hap kyç për prezantimin përfundimtar të një karikuesi universal.Komisioni ka propozuar një ndryshim në direktivën që USB Type C duhet të bëhet vendkalimi standard i karikimit për telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat, kufjet, altoparlantët portativë dhe konzolat e lojërave video në dorë.Vendi unik USB-C do t’i lejojë konsumatorët të karikojnë pajisjet me të njëjtin karikues USB-C, pavarësisht nga marka e pajisjes, transmeton Telegrafi.Propozimi parashikon shitjen e karikuesve veçmas nga pajisjet elektronike, që do të thotë se një karikues i ri nuk do të përfshihet domosdoshmërisht kur blini një pajisje të re. Kjo duhet të zvogëlojë sasinë e mbeturinave elektronike.

Një zgjidhje e zakonshme për karikimin e pajisjeve elektronike duhet të zvogëlojë ndjeshëm numrin e karikuesve që grumbullohen në shtëpitë e konsumatorëve dhe të sjellë kursime të konsiderueshme.Sipas vlerësimeve të Komisionit, konsumatorët e BE-së mund të kursejnë 250 milionë euro në vit nga blerjet e panevojshme të karikuesit.

Gjithashtu duhet të zvogëlojë sasinë e mbetjeve elektronike me rreth një mijë tonë në vit.Që nga viti 2009, Komisioni është përpjekur të zgjidhë problemin e një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, gjë që ka çuar në një ulje të ndjeshme të numrit të karikuesve të ndryshëm dhe zgjidhjeve të karikimit nga tridhjetë në tre sot.

Për të marrë një karikues universal, është e nevojshme të sigurohet ndërveprim i plotë në të dy anët e kabllit: pajisjen elektronike dhe spinën për energji të jashtme. Komisioni njofton se do të propozojë një ndryshim në rregullore në këtë drejtim, i cili do të hyjë në fuqi njëkohësisht me direktivën e re.Rezistenca më e madhe ndaj karikuesit universal ka vite që vjen nga prodhuesi amerikan Apple.Shumica e telefonave të shitur sot përdorin fole karikimi mikro-USB, por jo iPhone i Apple, i cili nuk mund të karikohet me një karikues të bërë për produktet më të përdorura Android.

Continue Reading

Aktuale