Connect with us

Spektakël dhe Yje

Miss Ukraina ngrit padi kundër Miss World për diskriminim

Published

on

Ish-Miss Ukraina Veronica Didushenko, e cila u përjashtua nga konkursi Miss World sepse është nënë dhe e divorcuar, tha sot se ajo kishte ngritur një padi në Londër kundër organizatës për diskriminim.
 
– Kërkoj një ndryshim rregullash, tha 24-vjeçari Didushenko, pasi nisi fushata #righttobemother (mëmësia) në mediat sociale.

“Arsyeja pse nuk u lejova të kandidoj për Miss World pasi fitova Miss Ukrainën në vitin 2018 është se jam martuar dhe kam një fëmijë”, tha Dudushenko, nënë e pesë fëmijëve.

 

Ajo thotë se sipas ligjit britanik, konkurrenca për Miss World është diskriminuese në shumë baza, duke përfshirë statusin martesor, shtatzëninë dhe amësinë.

Sipas rregullave të konkursit, pjesëmarrësit nuk duhet të jenë të martuar dhe nuk duhet të kenë fëmijë.

Dudushenko tashmë ishte skualifikuar nga konkursi për Miss Ukrainën për të njëjtat arsye.

“Unë nuk dua të më jepet një kurorë, por dua që Miss World dhe konkurset e tjera ndërkombëtare të bukurisë që duken të ngulitura në Mesjetë për të hequr të gjitha kufizimet për t’u bërë me të vërtetë përfaqësuese e të gjitha grave,” tha ajo.

Organizatorët e Miss World, që do të mbahen në Londër më 14 dhjetor, ende nuk janë përgjigjur ndaj akuzave të saj.

 

G.A.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Dj Dagz pas incidentit të Einxhelit: Ndihesha shumë i pafuqishëm, ishte shumë e vështirë për mua

Published

on

Einxhel ka thyher krahun, gjatë një loje brenda shtëpisë së Big Brother Vip, e pas kësaj i është nënshtruar një operacioni, të cilin e ka kaluar me sukses.

E në spektaklin e BBV-së, për këtë incident, foli edhe i dashuri i saj, Dj Dagz i cili ishte gjithashtu banor i kësaj shtëpie, por u eliminua disa ditë më parë, përcjell Klankosova.tv.

Ai tha se pas incidentit të Einxhelit, është ndjerë shumë i pafuqishëm, sepse s’mund t’i ndihmonte asaj.

Dagzi gjithashtu i falenderoi banorët për kujdesin që kanë treguar ndaj Einxhelit në këtë situatë.

“Besoj qe e keni parasysh se sa i pafuqishëm jam ndjerë unë nga jashtë, për shkak se s’kam mundur të ndërhy, ose të jem afër Einxhelit dhe është shumë e vështirë për mua, sepse nuk kisha fuqi me i ndihmu. I falenderoi banorët që i kanë ndihmu, edhe m’kanë bo me u ndi sikur kam qenë aty brenda”, u shpreh ai.

Tutje, Dj Dagz përmes një lidhje direkte foli me Einxhelin të cilës i uroi shërim sa më të shpejtë dhe ia riktheksoi se e do shumë.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Gjendja e Einxhel serioze, i janë vendosur dy vida në pjesën e bërrylit

Published

on

Mbrëmë vonë, ndërsa po luante një lojë me Ilirin në shtëpinë e Big Brother Vip, banorja Einxhel Shkira ka dëmtuar rëndë krahun.

Sot, ajo doli nga shtëpia Vip dhe u dërguar në spital.

Burime për Albeu.com bëjnë me dije se ajo është shtruar te Hygeia dhe se gjendja e saj nuk është aspak e mirë.

Einxhel i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale dhe në krah i janë vënë dy vida, konkretisht në pjesën pranë bërrylit, për ta mbajtur atë mirë.

Kujtojmë se sot, Vëllai i Madh njoftoi përmes një postimi në Instagram se Einxhel është larguar përkohësisht. Por, nuk dihet nëse do të kthehet pasi gjendja e saj duket serioze.

“Gjatë mbrëmjes së djeshme banorja Einxhel Shkira ka lënduar krahun. Ajo ka marrë menjëherë ndihmën e nevojshme nga stafi mjekësor por do t’i duhet të marrë trajtim më të specializuar. Einxhel duhet të niset drejt spitalit duke u detyruar kështu të lërë për pak kohë shtëpinë e “Big Brother”. Gjatë gjithë trajtimit dhe vizitave, çdo lëvizje e saj do të jetë e monitoruar nga kamerat. Gjendja e saj është e mirë dhe shumë shpejt do t’i ribashkohet shtëpisë”, shkruhej në njoftimin e ndarë nga Big Brother.

Pas thyerjes së krahut, banorët i kanë qëndruar të gjithë afër duke u kujdesur për të. Ndërsa, pas daljes së shtëpisë ka reaguar edhe Dj Dagz, ish-konkurrenti me të cilin krijoi një lidhje brenda. Ai u shpreh se Einxhel do të bëhet mirë sepse ajo është një vazjë e fortë. Ajo që na mbetet ne, është t’i urojmë shërim sa më të shpejt”.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Beatrixa bëri këngë për Donaldin, Romeo bën reagimin e papritur

Published

on

By

Beatrixa bëri këngë për Donaldin, Romeo bën reagimin e papritur

Donaldi ende nuk e ka dëgjuar, vjen reagimi i Romeos pas këngës së Beatrixës

Beatrix Ramosaj ka publikuar këngën e re.

Këngëtarja kosovare e cila nuk është më pjesë e Big Brother Vip dje ka publikuar këngën e saj të re, shkruan lajmi.

Kënga mbanë titullin “Faj” dhe është dedikim për historinë mes saj dhe Donaldit.

“Kjo ndjenja jonë as mua as ty jo s’po na pyet. Lëre! Lëri se ça thonë (më the)! Momente, sy ne sy pa fjalë po më kupton! Tjerët lëri t’xhelozojnë, oh se kanë, se kanë idenë se cfarë ne përjetojmë”, këndon ajo.

Ndonëse Donaldi nuk e ka dëgjuar ende, por vëllai i tij Romeo e ka përkrahur publikisht Beatrixën. Ai e ka publikuar këngën e saj në Instastory, duke e etiketuar.

Tutje, Romeo e ka shpërndarë dhe në profilin e Donaldit në Instagram.

Theksojmë se Romeo ka treguar gjithmonë se e mbështet historinë e vëllait binjak me Trixën.

Continue Reading

Aktuale