Connect with us

Kulturë

“Vikings” është rikthyer me sezonin e 6 dhe të fundit (VIDEO)

Published

on

“Vikings” seriali super hit është i vendosur të rikthehet me sezonin e tij të gjashtë. Ky do të jetë sezoni i fundit për këtë dramë historike, dhe shfaqja do të shfaqet premierë në 4 dhjetor 2019. Shfaqja do të transmetohet në History TV në Kanada.

Vikingët përqendrohen kryesisht në jetën e mbretit Bjorn dhe rrugëtimin e tij në fron. Shfaqja do të ketë 10 episode, secila ka 2 pjesë, që e bën atë me 20 episoda. Gjysma e dytë, megjithatë, do të dalë premierë në fillim të vitit 2020, që do të thotë se shikuesit mund të duhet të presin për një kohë të shkurtër.

Kasti kryesor i Vikings përfshin Katheryn Winnick (Lagertha), Alexander Ludwing (Bjorn Ironside), Peter Franzen (mbreti Harald Finehair), Alex Hogh (Ivar the Boneless), Marco Ilso (Hvitserk), Jordan Patrick Smith (Ubbe) dhe gjithashtu Danila Kozlovsky (Princi Oleg).

Fansat u emocionuan shumë kur panë trailerin e shfaqjes dhe se tani kan publikuar edhe një trailer pak dit para premierës me më shumë detaje e duke ditur që ky do të jetë sezoni i fundit për shfaqjen. Episodet e ardhshme pritet të jenë mjaft emocionuese pasi ky udhëtim i bukur i këtyre personazheve do të marrë fund pas këtij sezoni.

Continue Reading

Kulturë

Akuzohet nga prindërit për sjellje agresive, arrestohet nga policia

Published

on

By

Akuzohet nga prindërit për sjellje agresive, arrestohet nga policia

Sektori për Punë të Brendshme-Tetovë njofton se mbrëmë ka arrestuar 43 vjeçarin nga Tetova, të cilin paraprakisht e denoncuan prindërit e tij për sjellje agresive ndaj tyre. Policia merret me zbardhjen e rastit.

“Dje në mbrëmje (11-gusht) rreth orës 22:35, zyrtarët policorë të SPB Tetovë kanë ndaluar 43-vjeçarin O.S. nga Tetova, i cili paraprakisht ishte denoncuar nga prindërit e tij se po sillej agresive ndaj tyre. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit, pas së cilës do të përpilohet raport përkatës”, deklaroi Fatmir Rexhepi, zëdhënës i SPB-Tetovë.

Continue Reading

Kulturë

Sërish raketa drejt centralit bërthamor në Ukrainë

Published

on

By

Sërish raketa drejt centralit bërthamor në Ukrainë

Sulme të tjera me raketa janë raportuar mbrëmjen e së enjtes dhe mëngjesin e së premtes në drejtim të centralit bërthamor të Zaporizhzhia, mes Rusinë dhe Ukrainën që akuzojnë njëra-tjetrën për përgjegjësinë.

Mediat raportojnë se të paktën 10 raketa ranë pranë zyrës dhe stacionit të zjarrfikësve në termocentralin bërthamor më të madh në Europë.

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i thirrur për të diskutuar situatën, kreu i Agjencisë Bërthamore, Rafael Grossi paralajmëruar kjo është diçka e rëndë. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha gjithashtu ngjarja mund të çojë në një katastrofë të rëndë.

Kina dhe SHBA kërkuan që ekspertët e OKB-së të lejohen urgjentisht të vizitojnë centralin, por kërkesa të ngjashme në të kaluarën deri më tani nuk janë pranuar.

Më herët, SHBA-ja bëri thirrje gjithashtu për krijimin e një zone të çmilitarizuar rreth tij, por përfaqësuesi i Rusisë në OKB tha se çmilitarizimi nuk është një opsion, pasi ai do ta bënte centralin më të prekshëm ndaj provokimeve dhe sulmeve terroriste.

Continue Reading

Kulturë

Së shpejti seriali “House of the Dragon”

Published

on

House of the Dragon është një serial i ri, i krijuar nga George R. R. Martin dhe Ryan J. Condal.

Është një prequel i serialit televiziv Game of Thrones (2011–2019) dhe bazohet në romanin e Martinit të vitit 2018, Fire & Blood.

Ngjarja zhvillohet dyqind vjet përpara ngjarjeve të Game of Thrones, seriali tregon fillimin e fundit të House Targaryen; ngjarjet që çuan dhe mbuluan luftën civile Targaryen, të njohur si “Vallja e Dragoit”.

Seriali është planifikuar të ketë premierë më 21 gusht 2022.

Sezoni i tij i parë do të përbëhet nga dhjetë episode.

Më poshtë e keni trailerin e këtij seriali.

Continue Reading

Aktuale