Connect with us

Shqipëri

Rrëfime dramatike/ Humbi 3 familjarë nën rrënoja…!!! Prekëse: Mendova se zemra ime pushoi…

Published

on

Të tjera rrëfime dramatike vijojnë të vijnë nga qytetarët që përjetuan momentet e tmerrshme të tërmetit katastrofik të 26 nëntorit.

Në emisionin “Shqiptarët për shqiptarët”, në Neës24 u soll rrëfimi i një vajze invalidë, anëtare e familjes Greku, ku humbën jetën 3 persona, por që ajo fatmirësisht ka arritur të shpëtojë, ndonëse që kjo ngjarje ka lënë trauma të mëdha në mendjen e saj.

E prekur, ajo tregoi se e kishte shpëtuar daja nga rrënojat, ndërsa lajmi se kishte humbur tre familjar e kishte tronditur.

“Jam invalide, tërmetin e ndjeva jashtë mase. Kam bërtitur e qarë aq shumë. Kisha vetëm mamin pranë, filluam të qanim të dyja. Pastaj erdhi të na shpëtonte daja, kur po dilnim desh na ra tavani në kokë. Edhe kur dolëm jashtë, ra një tërmet tjetër i fortë, kisha frikë mos më binte ndonjë gjë në kokë.

Më vonë, erdhën e më morën dy policë dhe më çuan te stadiumi. Mendova se zemra ime kishte pushuar fare, thashë se mbarova për momentin. Kam tre të afërm të humbur, dajën, Sajmirin kushëririn, për këtë u preka shumë, bërtita, isha shumë keq, po më dhimbte dhe zemra”, tha ajo.

Ndërkohë, Elvis Naçi tha se familja Greku, do jenë të dytët që do iu ndërtohet banesa. “Mos ua përmend më ato që kanë kaluar, por jepu lajmin se do të jenë familja e dytë që do të trajtohen në Thumanë”, tha Naçi.

Continue Reading

Bota

Patenta shqiptare do të njihet edhe në Arabinë Saudite

Published

on

By

Patenta shqiptare do të njihet edhe në Arabinë Saudite

Shqipëria ka arritur një marrëveshje me Arabinë Saudite për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit.

Këtë e ka njoftuar Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Duke nisur që pas një muaji shoferët shqiptarë do munden të lëvizin me automjete edhe në Arabinë Saudite.

Njoftimi i plotë:

Përmbyllen procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite.

Pas përfundimit të procedurave të brendshme ligjore fillimisht nga pala jonë, Ministria e Punëve të Jashtme e Mbretërisë së Arabisë Saudite ka njoftuar përfundimin e procedurave të brendshme ligjore edhe nga pala e tyre.

Marrëveshja, e cila hyn në fuqi 30 ditë pas përfundimit të procedurave, do të lehtësojë lëvizjen reciproke të qytetarëve, vizitorëve dhe turistëve të dy vendeve tona, përmes përdorimit të patentave, si dhe konvertimin e tyre.

Continue Reading

Bota

Motra e 28-vjeçares që u hodh nga kati i 6-të në Nju Jork: E vrau Florindi bashkë me fëmijën që do të lindte pas disa muajsh

Published

on

By

Motra e 28-vjeçares që u hodh nga kati i 6-të në Nju Jork: E vrau Florindi bashkë me fëmijën që do të lindte pas disa muajsh

Një dëshmi e rëndë vjen pas ngjarjes tragjike dy ditë më parë në Bronx, Nju Jork ku humbën jetën 35-vjeçari shqiptar Florind Belliu dhe bashkëshortja e tij 28 vjeçe Ornela Belliu, duke lënë pas dy fëmijë të mitur.

Ngjarja ishte mister dhe për hetuesit, të cilët po hetonin si në pistën e vetëvrasjes, ashtu dhe në atë të vrasjes. Kjo pasi burrë e grua ranë nga kati i 6 i pallatit ku jetonin. Por sot motra e 28-vjeçares, gruas së aktorit Belliu akuzon këtë të fundit për vrasjen e saj dhe të fëmijës që do të vinte në jetë pas pak muajsh.

Ajo tregon se Florindi vuante nga çrregullimet mendore dhe ishte shtruar dhe në klinikë psikiatrike në Nju Jork.

“E kam shumë të vështirë të flas në këto momente, pasi unë motra e Ornelës dhe e gjithë familja jonë jemi tejet të pikëlluar nga humbja e parakohshme e motrës sonë të dashur, por nuk mund të rri pa i shkruar dy fjalë për motrën time, për engjëllin tonë, që e donte aq shumë jetën, që rrezatonte mirësi dhe e donte i gjithë komuniteti në zonën ku jetonte në Nju Jork.

Vë re me keqardhje që të gjithë portalet janë mbushur me fjalë të ndjera për humbjen e jetës së Florind Belliut, personit që vrau jo vetëm motrën tonë, por edhe fëmijën që do të lindte pas disa muajsh dhe asnjë fjalë keqardhjeje nuk kanë denjuar të shkruajnë për motrën tonë, e cila punonte dhe rriste pothuajse e vetme dy fëmijë të mitur, pasi ai që i mori jetën në mënyrën më makabre kishte kohë, vite që vuante nga çrregullime mendore, kishte kohë që ia kishte bërë jetën të vështirë motrës sonë, por Ornela ishte aq e mirë dhe e dhimbsur saqë shkonte e vizitonte çdo ditë në klinikën psikiatrike ku ishte i izoluar atë që do t’i merrte jetën në mënyrën më kriminale…i dërgonte ushqim siç dëshironte Flori, saqë punonjësit e klinikës e kishin pagëzuar Ornelën ‘engjëll’, pasi ishte e vetmja që shkonte çdo ditë në klinikë…Mjekët e klinikës në Nju Jork e kishin paralajmëruar Ornelën që bashkëshorti i saj kishte ende probleme…”, shkruan ndër të tjera motra e 28-vjeçares.

Continue Reading

Lajme

FBI zbarkon në Tiranë, kjo është arsyeja

Published

on

By

FBI zbarkon në Tiranë, kjo është arsyeja

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimet për zbulimin e autorësisë së sulmit kibernetik ndaj sistemit të shërbimeve online në Shqipëri.

Lajmi është bërë i ditur nga zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku gjatë vizitës në Qendrën e Kontrollit Teknik të Automjeteve Vlorë.

“Kemi një dislokim të FBI në Tiranë për të ndjekur gjithë procesin. Dhe duhet të ketë një investigim të thellë të këtij sulmi kibernetik, pasi sot lufta më shumë se kurrë zhvillohet ne energji dhe në fushën kibernetike”, tha Balluku.

Sipas saj, këto janë të gjitha fenomenet e zhvillimit teknologjik të botës, por edhe Shqipëria nuk përjashtohet nga këto sulme.

“Ndaj ne po marrim të gjitha masat. Mbështetja që kemi nga partnerët, nga aleatët dhe sidomos siç thashë ky investigim i thellë që po bëhet nga FBI dhe agjencitë e tjera të inteligjencës, do të na japin të gjitha të dhënat, si ka ndodhur sulmi, nga ka ardhur, megjithëse një pjesë e tyre sot janë zbardhur”, tha ajo, duke mos dhënë më shumë detaje, transmeton Atsh.

Ndryshe, Shqipëria muajin e kaluar ka qenë cak i një sulmi kibernetik, për të cilin kryeministri Edi Rama tha se është kryer nga një shtet tjetër, duke mos i përmendur emrin.

Sulmi më i madh kibernetik në historinë e Shqipërisë paralizoi të gjitha faqet qeveritare, përfshirë platformën e shërbimeve online e-Albania, përmes së cilës qytetarët pajisen me shumicën e dokumenteve.

Rama pati deklaruar se në momentin që do të kenë prova të mjaftueshme, Qeveria do të ndërmarrë hapa konkretë diplomatikë.

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) njoftoi se sulmi nisi si një sulm tipik në të cilin hakerët u përpoqën të godasin sistemet kritike, duke synuar t’i bënin ato jofunksionale.

Continue Reading

Aktuale