Connect with us

Maqedonia e Veriut

Mickoski kërkon që të ndalohet me ligj falja e politikanëve nga presidenti

Published

on

Hristijan Mickoski dhe VMRO-ДПМНЕ janë kryesisht në kundërshtim me shfuqizimin dhe amnistinë dhe do të mbështesin “gjithçka që parashtrohet në Parlament me qëllim që t’i jepet fund abuzimeve të mekanizmit shfuqizues një herë e përgjithmonë”, ka thënë lideri opozitar, i pyetur se nëse opozita do të mbështes iniciativën për interpretim autentik të nenit 11 të Ligjit për falje, në rast se Gjykata Kushtetuese rrëzon nenin 11-a, i cili detyroi Ivanovin të tërheq faljet, pas reagimeve të bujshme të opinionit, përcjell in7.

Për këtë Mickovski ka dy kërkesa:

1) Të bëhen ndryshime ligjore që do të ndalojnë këdo që ka fituar amnisti të angazhohet në politikë ose të kryejë veprimtari publike në shtet.

2) Të ndalohet abolicioni, pra falja e të gjithë personave që merren me politikë

Sipas Mickoski, çështja me Gjykatën Kushtetuese tregon se duhet të ekzistojnë mekanizma për mbrojtjen nga keqpërdorimi i amnistisë si një mjet, kurse këto dy kërkesa janë në drejtim të drejtësisë dhe parimeve, sesa “kurthe dhe metoda të performancës”, që sipas Mickoski, tentojnë LSDM dhe Zaev.

Mickovski beson se kjo është saktësisht tema e “kthimit të amnistive”, e porositur drejtpërdrejt nga LSDM-ja dhe Kryeministri Zoran Zaev, me qëllim kthimin e temave të vjetra dhe për të zhvendosur vëmendjen e opinionit nga skandalet e vazhdueshme aktuale.

“Kjo është një temë që i përshtatet vetëm Zaevit dhe LSDM-së, në mënyrë që të kthehen temat e vjetra dhe të mos reagohet ndaj skandaleve aktuale. Kjo bëhet për të zgjuar ndjenjën e atyre që kërkuan dikur drejtësi, të cilën tani nuk e kanë, ose siç thonin dikur, s’ka drejtësi, s’ka paqë. Tani tema e amnistisë i ngjan një kurdisje të qëllimshme nga qeveria me metoda tipike të UDB-së. Kjo nuk është një politikë, por më tepër një lojë me një grusht kriminelësh dhe organizatash të ndryshme proqeveritare që me vetëdije ose pa vetëdije i përmbahen këtij mashtrimi. Dhe kushdo që ka dilema duhet të pyesë një gjë të thjeshtë, si është e mundur që Gjykata Kushtetuese të mos votojë dhe të debatojë për asnjë iniciativë që është e lidhur me PSP-në, ose si është e mundur që kjo iniciativë të mbetet në sirtar për tre vjet dhe tani, disa muaj para zgjedhjeve, në një kohë kur qeveria është e kapur në skandale dhe krim, kjo gjë të jetë temë në opinionin publik dhe të vendoset pikërisht tani në rend dite. Unë e di të vërtetën, dhe kjo është frika e Zaevit për humbje në zgjedhje dhe përballja me përgjegjësinë. Zaev dhe LSDM e kanë imponuar këtë çështjen në Gjykatën Kushtetuese, pasi ata po përgatisin teren për falje të Zevit dhe kompanisë së tij nga Pendarovski, të cilët po frigohen nga përgjegjësia e aferave”, ka thënë Mickoski, duke shtuar se ai pret që LSDM dhe Zaev t’i pranojnë të dy kërkesat e tij në lidhje me këtë problematikë.

Ndërkaq nga LSDM-ja akuzoi liderin opozitar se po kalkulon dhe kanë kërkuar që “në vend që të nxisë dhe të plasojë propozime joserioze që i shërbejnë mbrojtjes së krimit”, të ftojë opozitën dhe deputetët e saj të mbështesin interpretimin autentik të ligjit të propozuar nga LSDM. Nga atje thonë se edhe vet abolicioni i turpshëm dhe joligjor i Ivanovit ishte prodhim i VMRO-DPMNE-së,aplikimi i paligjshëm dhe i paligjshëm i Ivanov ishte një produkt i VMRO-DPMNE-së.

A.Sh.-in7.tv

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Lajme

Prokuroria e Maqedonisë zbulon: Tre persona kanë bërë tregti me një vajzë të mitur duke e shfrytëzuar seksualisht

Published

on

Pas hetimeve të Prokurorit publik Prokuroria themelore publike për krim të organiyuar sot deri te Gjykata penale në Shkup paditi tre persona. Sipas deklaratës përshkruese i akuzuari i parë ka bërë dy vepra penale në mënyrë të vazhdueshme – tregti me fëmijë, e akuzaura e dytë ka vazhduar me procedurën për tregëtinë me fëmijë ndërsa i akuzuari i tretë ka vazhduar me tregtinë dhe më fëmijë dhe e ka dhunuar.

Në periudhë kohore prej katër vitesh, i pandehuri i parë, duke shfrytëzuar të njëjtat të njëjtat mundësi, ka kryer marrëdhënie seksuale të përditshme me vajzën e tij të mitur në shtëpi. Gjatë muajit mars 2018, duke shpërdoruar pozitën e tij si baba, në internet ka gjetur një burrë nga Kosova dhe e ka shitur vajzën për martesë të detyruar.

Në dhjetor të vitit 2018, vajza së bashku me njërin nga vëllezërit e saj dhe të pandehurin e dytë – nënën e tyre, janë arratisur nga shtëpia familjare dhe janë drejtuar për në shtëpinë e të dyshuarit të tretë.

E pandehura e dytë në periudhën tre vjeçare ka shfrytëzuar të njëjtën marrëdhënie të qëndrueshme dhe të njëjtat mundësi dhe duke shpërdoruar pozitën e saj si nëna e vajzës, e ka joshur atë me dhunë për të kryer akte seksuale për dëmshpërblim monetar me të pandehurin e tretë.

Pasi e ka prezantuar të pandehurin e tretë me vajzën e saj të mitur, ajo ka përdorur forcë fizike për ta dërguar në shtëpinë e tij dhe për kompensim në të holla prej 2.000 denarë, e nganjëherë edhe prej 500 i ka mundësuar kryerjen e akteve seksuale me vajzën e saj.

I pandehuri i tretë, duke shfrytëzuar të njëjtat mundësi, ka shfrytëzuar shërbimet seksuale të një fëmije nën 14 vjeç në shtëpinë e tij për kompensim monetar për një periudhë 3-vjeçare. Gjatë muajit dhjetor 2018, duke përdorur forcë dhe duke e kërcënuar se do të sulmonte drejtpërdrejt jetën, ka kryer një tjetër akt seksual ndaj vëllait të mitur të vajzës.

Për krimet për të cilat akuzohen kërcënohen dënime të larta burgimi prej të paktën dhjetë apo 12 vjetësh.

Continue Reading

Lajme

Kovaçevski: Zgjidhja mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë duhet të jetë e bazuar në vlerat evropiane

Published

on

Çështjet e hapura duhet të zgjidhen në tërësi, që duhet të përfaqësojë kornizë të caktuar, e cila do të jetë e lidhur me heqjen e vetos nga pala bullgare dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare të Maqedonisë së Veriut me BE-në, njoftoi sot kryeministri Dimitar Kovaçevski për gazetarët e Maqedonisë së Veriut pas përfundimit të mbledhjes së parë ndërqeveritare të të dyja shteteve, e cila u mbajt në Sofje.

Siç njoftoi raportuesi i MIA-s nga Sofja, në lidhje me mundësinë për ndarjen e çështjeve nga tani pakoja 4 plus 1 pasi emri i shkurtë Maqedonia e Veriut ishte zgjidhur gjatë vizitës së Petkovit në Shkup, Kovaçevski theksoi se çështjet do të shkojnë në një pako, por, se secila nga ato ka dinamikën e saj të zgjidhjes.

Siç njoftoi kryeministri, gjatë zgjidhjes së çështjeve politike me Sofjen duhet të respektojmë Rezolutën e cila është miratuar në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe është mbështetur nga të gjitha partitë politike, duke theksuar se nuk duhet të shihen si të rënda dhe të lehta nëse ekziston gatishmëri për arritjen e kompromisit.

Kovaçevski, brifingun, e mbajti pas takimit me presidentin bullgar Rumen Radev, i cili në bisedime, siç theksoi kryeministri, e ka riafirmuar qëndrimin sa i përket çështjeve politike të palës bullgare. Por, ka theksuar edhe se e ka mbështetur impulsin e ri të dialogut të cilin e japin të dy kryeministrat e rinj.

Sa i përket përshtypjes së tij nga takimet të cilat i kishte sot dhe dje në Sofje, për atë nëse ka afrim mes të dyja palëve sa i përket pakos së çështjeve politike, Kovaçevski njoftoi se në bisedimet në mbledhjen e përbashkët aspak nuk është biseduar për ato çështje. Kjo, tha, është punë e ministrive të Punëve të Jashtme të cilat e kanë kapacitetin e plotë dhe do të angazhohen në afrimin e pozicioneve mes të dyja shteteve.

Kryeministri Kovaçevski njoftoi se zgjidhja mes të dyja vendeve para së gjithash duhet të jetë e bazuar në vlerat evropiane, në interes të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe të Bullgarisë, të jetë institutionalisht e mbështetur nga të dyja palët dhe të sjellë mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare.

Për atë nëse zgjidhja e arritur do të futej në Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë ose do të miratohej marrëveshje e re eventuale, si dhe për atë nëse do të dërgohej për miratim në Kuvend, Kovaçevski theksoi se ai është legalist dhe se të gjitha vendimet do të merren sipas ligjeve. Theksoi se ka vendime të cilat i sjellë Qeveria, ka vendime të cilat i sjellë Kuvendi, dhe ka vendime të cilat i nënshkruan presidenti.

Në këtë moment nuk deshi të precizojë më shumë hollësi, duke theksuar se tani është më e rëndësishme që të aktivizohet puna e grupeve të punës, të vazhdohet rruga e afrimit të të dyja palëve përmes ndërmarrjes së hapave praktikë dhe realizimit të projekteve konkrete, sepse siç tha, mes vendeve që nuk ekziston komunikim është rëndë të arrihet çfarëdo lloj zgjidhje.

Sa i përket përfshirjes së bullgarëve në Kushtetutë, Kovaçevski theksoi se ai është proces që duhet t’i kalojë të gjitha fazat të cilat parashohin ndryshim të Kushtetutës dhe theksoi se ai ndryshim do të ketë lidhje me procesin e integrimeve evropiane në vend.

Sa i përket mbrojtjes së pakicave, theksoi se situata në vendin tonë është e qartë, se të drejtat individuale realizohen në mënyrë kolektive, por se ka shtete në të cilat ky nuk është rast siç është Bullgaria. Për atë nëse në takime është folur edhe për pakicën maqedonase, Kovaçevski njoftoi se në rastin me Bullgarinë ekzistojnë edhe mekanizma të tjerë për mbrojtje të të drejtave të dikujt sa i përket vetëvendosjes të tyre, institucione të ndryshme ndërkombëtare, siç është Këshilli i Evropës.

Continue Reading

Aktuale