Connect with us

Maqedonia e Veriut

Kushtetuesja të mërkurën shqyrton iniciativën për Ligjin për Amnisti

Published

on

Gjykata Kushtetuese të mërkurën në seancë do ta shqyrtojë iniciativën për kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë e nenit 1 dhe nenit 2 të Ligjit për Amnisti.

Me iniciativën kërkohet që të shqyrtohet kushtetutshmëria dhe ligjshmëria e këtyre dy neneve të Ligjit për Amnisti në bazë të të cilit ishin amnistuar persona të përfshirë në dhunën në Kuvend të 27 prillit të vitit 2017.

Në mesin e të amnistuarve për “të enjten e përgjakur” ishin edhe pesë deputetë Kërsto Mukoski, Sasho Vasilevski, Johan Tarçullovski, Lupço Dimovski dhe Luben Arnaudov, të cilët ishin të akuzuar se i kishin hapur dyert dhe i kishin dërguar personat me maska dhe qytetarët tjerë drejtë sallës plenare dhe drejtë pres-qendrës në Kuvend më 27 prill.

Në mesin e të amnistuarve ishin edhe udhëheqësit e protestave të “Për Maqedoni të përbashkët”, Bogdan Ilievski, Vllado Jovanovski dhe Boris Damovski, të cilët ishin akuzuar se me fjalimet e tyre iu kishin bërë thirrje qytetarëve që të hynë në shtëpinë ligjvënëse.

Gjykata në Shkup shqiptoi dënim në kohëzgjatje prej gjithsej 211 vite për 16 të akuzuarit për sulmin në Kuvend më 27 prill të vitit 2017 për rrezikim të rendit kushtetues dhe sigurisë. Dënim më të lartë prej 18 viteve mori ish drejtori i Byrosë për Siguri Publike Mitko Çavkov, ndërsa të tjerët morën nga tetë deri në 15 vite burg. I lirë për “27 prillin” u shpall këngëtari i operës Igor Durllovski.

Gjykata Kushtetuese javën e kaluar ngriti procedurë për nenin 11-a të Ligjit për plotësim të Ligjit për Falje nga viti 2006, me çka shkaktoi reagime të mëdha në opinion.

Përfaqësuesit shtetërorë dhe ekspertët juridikë vlerësojnë se vendimi eventual i Gjykatës Kushtetuese për heqjen e nenit 11-a të Ligjit mund të shkaktojë shkatërrim të shtetit juridik, në parimin e sundimit të së drejtës dhe sulm të drejtpërdrejtë të demokracisë.

Pas kësaj procedure të Gjykatës Kushtetuese, ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska e thirri Kuvendin, ndërsa grupi parlamentar i LSDM-së ngriti kërkesë për interpretim autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, i cili ka të bëjë me të drejtën e presidentit të shtetit që të japë falje pa leje dhe mendime nga komisioni i veçantë.

Plotësimin e nenit 11, me paragraf 11-a, e bëri përbërja paraprake kuvendore kur shumicën në Parlament e kishte koalicioni i kryesuar nga VMRO-DPMNE-ja.

Presidenti Gjorge Ivanov solli vendim për falje për pesëdhjetë persona në vitin 2016, por pas protestave dhe reagimeve nga bashkësia ndërkombëtare e tërhoqi vendimin.

Sipas ministres Deskoska dhe ekspertëve juridikë, vendimin të cilin Ivanovi e solli atëherë nuk ishte ligjor, sepse ai nen i Ligjit në të cilin ishte thirr ish presidenti tashmë nuk ekzistonte, me çka nuk duhet të vlejnë faljet të cilat tani Gjykata Kushtetuese përmes shfuqizimit të nenit do t’i aktivizonte përsëri.

Continue Reading

Lajme

Detaje nga zjarri në Tetovë, është lënduar pronari i shtëpisë së djegur

Published

on

Është lënduar pronari i shtëpisë në të cilën ka shpërthyer zjarri rreth orës 19:00 në vendbanimin Koltuk të Tetovës, janë informacionet fillestare të njoftuara nga SPB-ja e Tetovës.

Zjarri ka përfshirë dy shtëpi dhe është vënë nën kontroll nga zjarrfikësit për rreth një orë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Në SPB Tetovë në orën 19:20 është raportuar zjarri në një shtëpi në pronësi të I.S (50). Zjarri u përhap në shtëpinë fqinje ku nuk banonte askush. Pronari I.S ka marrë djegie dhe më pas është dërguar në Spitalin Klinik të Tetovës për ndihmë mjekësore”, njofton policia e Tetovës.

Fqinjët në lagjen Koltuk janë trembur nga forca e zjarrit për shkak të një flake të fortë. Po ashtu, të gjitha shtëpitë e këtij vendbanimi në një pjesë kodrinore janë të lidhura me njëra-tjetrën, gjë që ka qenë shkak për frikë shtesë tek ata nga zgjerimi i mundshëm i zjarrit.

“Rreth orës 19:00 dëgjova një sirenë, dola të shikoja si ishte dhe pashë një flakë. Pashë që këta ishin fqinjët sipër meje, vrapova, pashë tym dhe flakë 15 metra nga çatia lart. Me fqinjët u përpoqëm të ndihmonim me ujin nga cisternat, ju e dini që këtu është specifike për ujin. Zjarrfikësit kanë mbërritur në kohë, falë tyre, nëse do të vonoheshin pesë minuta, një shtëpi tjetër do të digjej. Nuk pati shpërthim, por u prishën kabllot e rrymës. E gjithë lagjja Koltuk dhe ‘Dva Bresta’ dhe Çarshia e Epërme nuk kanë rrymë”, tha Ivica Gjorgjeski.

Zjarri shpërtheu në një shtëpi në rrugën “Vukashin Simovski”. Nga Njësia Territoriale Zjarrfikëse e Tetovës kanë bërë të ditur se janë dërguar katër makina zjarrfikëse për të intervenuar në këtë zjarr./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Kovaçevski: Kërkesa për shfuqizim të Qeverisë së Përzhinës, dëshmi se shoqëria është më demokratike

Published

on

Kërkesa për shfuqizim të Qeverisë teknike nga ana e opozitares VMRO-DPMNE, është dëshmia më e madhe se tani jetojmë në një shoqëri demokratike me media të lira, vlerëson kryeministri Dimitar Kovaçevski.

“Nuk ka dëshmi më të madhe nga kjo kërkesë e opozitës për shfuqizim të Qeverisë teknike se kemi shoqëri demokratike, kemi media të lira ku secili ka qasje. Ju, e dini, se më parë, lideri i opozitës nuk kishte mundësi të shfaqej në televizion, kurse tani lideri i opozitës mund që çdo mbrëmje të jetë i pranishëm në çdo televizion nacional”, tha Kovaçevski në intervistë për Radio Televizionin e Maqedonisë.

Ndërkaq, për më 10 shkurt është caktuar seanca ku në rend dite është ndryshimi i Ligjit për qeveri me të cilin parashihet shfuqizim i Qeverisë teknike që del nga Marrëveshja e Përzhinës./TV21/

Continue Reading

Lajme

Ambasadori i BE-së vizitë në Kumanovë, duhet përshpejtuar ndërtimi i deponisë në rajonin lindor

Published

on

Ndërtimi i deponisë rajonale në Shën Nikollë që do t’i shërbejë të rajonit lindor dhe veri-lindor si dhe problemi me ndotjen e ajrit ishin temat kryesore që sot u diskutuan në takimin në Kumanovë mes ambasadorit të BE-së Dejvid Gir dhe kryetarit të Komunës Maksim Dimitrievskit.

“Ky është projekt i realizuar nga një numër më i madh i komunave në rajonin lindor dhe verilindor dhe qëllimi kryesor është mbyllja e deponisë së qytetit “Krasta” dhe ndërtimi i një fabrike të re për përpunimin e mbetjeve në këto dy rajone në territorin e Komunës Shën Nikollë, ku Komuna e Kumanovës është një nga pjesëmarrëset më të mëdha në projekt dhe i gjithi projekti është grant i BE-së”, deklaroi Dimitrievski.

Sipas ambasadorit të BE-së Dejvid Gir, ky është një projekt kompleks, por realizimi i të njëjtit do të përmirësonte menaxhimit e mbetjeve në të gjithë rajonin.

“Është një projekt kompleks, i cili përfshinë shumë faktorë dhe duhet shumë punë, në këtë moment duhet të fillojmë të punojmë më shpejt dhe të përparojmë me realizimin e saj. Natyrisht folëm për aspekte të ndryshme si ta bëjmë qytetin ekologjikisht të pastër dhe përmirësojmë mjedisin. Ajri i pastër është thelbësor, ne jetojmë këtu çdo ditë, ne thithim atë ajër dhe jemi të lumtur që mund të flasim për të gjitha mënyrat për të cilat BE mund të ndihmojë”, deklaroi Gir.

Gir siguroi për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kumanovës, e në veçanti të të rinjve. E kryetari Dimitrievski sqaroi se deri më tani kanë realizuar disa projekte me ndihmën e BE të cilat kanë rezultuar të suksesshme, ndërsa ka kuadro dhe potencial për realizimin të edhe më shumë projekteve. Ndryshe Kumanovës shumë herë është radhitur ndër qytet më të ndotura në vend, ndërsa problem serioz mbeten deponitë.

Continue Reading

Aktuale