Connect with us

Maqedonia e Veriut

E hëna e ardhshme ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Published

on

Në pajtim me Ligjin për festa, 8 dhjetor 2019 (e dielë), përkatësisht 9 dhjetori i vitit 2019 (e hënë), “Shën Kliment i Ohrit” është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Republikës të Maqedonisë së Veriut, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në kumtesë qytetarëve ua uroi festën “Shën Kliment i Ohrit”.

Continue Reading

Lajme

Sot do të varroset Rexhail Qerimi

Published

on

By

Sot do të varroset Rexhail Qerimi

Disa minuta pas mesnate, në rrethana të mistershme, ka ndërruar jetë Rexhail Qerimi, i dënuar për rastin “Alfa”, me burg të përjetshëm. Pas kësaj ishin njoftuar familjarët e të ndjerit, të cilët e kanë kërkuar trupin e pajetë të Qerimit dhe nuk kanë lejuar që atij ti bëhet autopsi.

Po ashtu, ata thonë se gjatë periudhës së vuajtjes së denimit, personi në fjalë nuk ka pasur sëmundje kronike dhe çdoherë kur ka kërkuar ndihmë mjekësore, ajo i është ofruar edhe nga mjeku i institucionit edhe nga specialistët e spitalit shtetëror.

Nga Prokuroria Publike theksojnë se në trupin e të ndjerit Rexhail Qerimi nuk janë hasur shenja dhune. Po ashtu thonë se është konstatuar se personi në fjalë ka pasur histori të sëmundjeve.

Varrimi i Qerimit do të bëhet sot pas namazit të xhumas.

Më 26 nëntor të vitit 2008 në afërsi të Fakultetit të shkencave matematiko-natyrore në Shkup u vra polici i njësitit “Alfa”, Afrim Arifi, ndërsa mbetën rëndë të plagosur edhe dy policë të tjerë. Rasti në fjalë bëri bujë në opinion sepse dy vite më vonë, më 30 prill të vitit 2010 për këtë vrasje u dënuan me burgim të përjetshëm ish-pjesëtarët e UÇK-së: Rexhail Qerimi nga fshati Opajë I Kumanovës dhe Agim Islami nga fshati Rashçe i Shkupit. Gjithashtu, me gjashtë vite burg u dënua ish ushtari i UÇK-së, Ramadan Shaqiri. Rasti është bazuar në dëshminë e “dëshmitarëve të mbrojtur”. Qerimi deri tani kishte vuajtur burg 13 vjet e gjysmë.

Rasti “Alfa” pritet që të rinisë nga e para, pasi familjarët kanë bërë ekspertizë shtesë nga ekspertë serb të videos së gjetur në vend-ngjarje.

Continue Reading

Lajme

Ndalohet i dyshuari për sulm seksual ndaj motrës së tij të mitur

Published

on

By

Ndalohet i dyshuari për sulm seksual ndaj motrës së tij të mitur

Prokuroria Themelore Publike në Kavadar ka lëshuar urdhëresë për kryerjen e hetimit ndaj një 19-vjeçari, banues në fshatin Drenovë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale – Sulm seksual ndaj fëmijës nën moshën 14 vjeçare.

I dyshuari ka shfrytëzuar një moment teksa ka qenë vetëm në shtëpi me motrën e tij 11-vjeçare, ndaj ka kryer akte të tjera seksuale ndaj saj.

Prokurori publik i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake në Gjykatën Themelore në Kavadar propozim për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit. Gjyqtari e ka pranuar propozimin dhe me vendim të dyshuarit i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh.

Continue Reading

Lajme

Në Shkup 207 sanksione për kundërvajtje, 104 për mosdhënie të përparësisë për këmbësorët

Published

on

By

Shkup, 28 janar 2022 (MIA) – Në territorin e Qytetit të Shkupit dje janë shqiptuar gjithsej 207 masa për kundërvajtje, mes të cilave për mosdhënie të përparësisë për këmbësorët, 104 sanksione, kumtuan sot nga MPB-ja.

Për ngasje të automjetit më shpejt se shpejtësia e lejuar janë shqiptuar gjashtë sanksione, 10 masa për ngasje pa patent shoferi, ndërsa 17 sanksione për automjete me probleme teknike.

Janë shqiptuar dy masa për shoferë fillestar, tetë sanksione për bisedë në celular, pesë masa për kalim në sinjal të mbyllur, dritë e kuqe, si dhe 14 sanksione për kundërvajtje të kryera nga këmbësorët.

Kontrollimet e përforcuara në trafik do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim. Apelojmë deri te qytetarët t’u përmbahen rregullave dhe rregulloreve të trafikut me qëllim të rritjes së sigurisë në rrugë.

Continue Reading

Aktuale