Connect with us

Shqipëri

Tërmetet, minstrja Balluku: Agjencia Bërthamore Botërore do të dërgojë ekspertët e saj

Published

on

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku konfirmon se një numër i madh ekspertësh nga vende të ndryshme të botës do të mbërrijnë këto ditë për të kryer vlerësimin dhe verifikimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti.

Në raportimin në Këshillin e Ministrave, Balluku shton se do të vijnë dhe specialistë nga Agjencia Bërthamore Ndërkombëtare për të kryer ekspertizën e dëmeve të shkaktuara në ndërtesat në zonat e prekura nga tërmeti.

”Grupet në terrene janë shqiptare që njohin kompleksitetin e ndërtimeve. Kemi bashkëpunuar me Cakajn që ka folur me ministrat e Jashtëm të vendeve të Europës për të sjellë ekspertë të huaj. Në terren janë 40 italianë, 11 turq, grekë. Që nga dita e parë kemi pasur inxhinierë nga Kosova, që kanë skanuar strukturën e shkollave në Durrës.  Francezët janë në Tiranë, ndërkohë që kemi një axhendë të datave dhe orareve për grupet nga Bullgaria, Hungaria. Ka konfirmuar dhe Agjencia Bërthamore Ndërkombëtare se do të dërgojë ekspertët e saj, pasi zotërojnë teknologjinë e duhur. Edhe nga Maqedonia e Veriut do të vijnë ekspertë që do të kenë logjistikë moderne. Ata mund të kryejnë verifikimet në çdo zonë të largët, që për ne mund të na marri kohë. Është një situatë dinamike që do të plotësohet”, raporton ministrja Balluku.

Continue Reading

Lajme

Rama flet për Këshillimin Kombëtar: Për këtë vit nuk ka pyetje të tjera

Published

on

I ftuar në emisionin Open në Top Channel, kryeministri Edi Rama foli për risinë e tij “Këshilli Kombëtar”, ku bëri për qytetarët 12 pyetje.

“Për këtë vit janë kaq, këtë eksperiencë duam ta bëjmë të përvitshme dhe do e përmirësojmë vit pas viti duke nxjerrë mësimet e nevojshme. E kemi bërë totalisht anonime. Nuk ka asnjë lloj identifikimi të qytetarëve që shprehen. Siç është në modë kjo teoria e konspiracionit të zbulimit të të dhënave, menduam mos ta fusim këtë metodë. Zarfat që shkojnë në shtëpi janë pa emër”, tha Rama.

Continue Reading

Lajme

Policia e Shqipërisë i nxjerr qentë në shitje, ja sa kushtojnë

Published

on

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit në Shqipëri ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme.

Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të tjerët në vitin 2020. Ofertat nisin nga 8 mijë lekë për qentë më të vjetër deri në 20 mijë lekë për më të rinjtë.

Nga lista duket se policia është duke shitur të gjithë ekipin e qenve që kanë në dispozicion, ndërsa mbetet për t’u parë se cilët do të jenë hapat për zëvendësimin e tyre. /Abcnews/

Continue Reading

Lajme

I riu gjendet me këmbë të ngrira në oborrin e xhamisë

Published

on

Mesditën e së enjtes, është gjetur i ngrirë në oborrin e xhamisë së Dragostunjës në Librazhd një shtetas nga Maroku.

Raportohet se ai u pa aty në gjendje kritike për jetën nga hoxha i fshatit, Fatmir Xhoxha i cili menjëherë ka njoftuar Urgjencën Kombëtare dhe Komisariatin e Policisë të rrethit të Librazhdit.

Policia dhe stafi mjekësor kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe kanë konstatuar se personi i gjetur i ngrirë i shtrirë në oborrin e xhamisë nga verifikimi paraprak i dokumenteve të identifikimit rezultonte të ishte Selim Muhamed Idriz, 22 vjeç nga Maroku.

Ai është transportuar për në spitalin e Librazhdit ku i është dhënë ndihma paraprake mjekësore.

Pas dy orësh 22-vjeçari maroken është përmendur dhe ka arritur të komunikojë me stafin mjekësor dhe policinë të cilëve iu ka deklaruar se kishte udhëtuar katër ditë maleve nëpër dëborë nga Maqedonia e Veriut drejt Shqipërisë.

Gjendja e tij shëndetësore është vlerësuar kritike pasi këmbët e tij rezultuan me djegie të plotë nga i ftohti i acartë.

Edhe pse në gjendje kritike emigranti maroken ka arritur t’iu shprehë mirënjohje stafit mjekësor të Urgjencës së Spitalit të Librazhdit.

Ndërkohë rreth orës 15:30 emigranti maroken që u gjend i ngrirë është transportuar për në Repartin e djegieve në Tiranë./Balkan Web/

Continue Reading

Aktuale