Connect with us

Shqipëri

Familja Cakoni humbi 7 anëtarë të familjes, rrëfimi dramatik i të afërmve: Si i gjetëm nën rrënoja

Published

on

Familja Cakoni në Thumanë ka humbur 7 anëtarë të familjes nga tërmeti shkatërrimtar që tronditi vendin më datë 26 nëntor.

Të afërmit që i kanë mbijetuar tragjedisë në një prononcim për “News 24” thanë se kjo ishte një ngjarje shokuese për ta, kurse kanë përshkruar momentet dramatike.

Gjyshja e familjes: Kam ikur dhe kam gjetur rrëmujë vendin. Ishte shkatërruar gjithçka. Nuk e kam kuptuar më se ku jam. Nusja është në spital. Unë kam humbur vajzën e parë, djalin e gocës, goca e gocës, nusja e djalit, djali i gocës, kishte ditëlindjen, djali im 44 vjeç, goca e djalit 15 vjeçe. Kam gjallë nusen e djalit që i ka vdekur burri me dy fëmijë. Kam një djalë në Itali, e kam në burg. Ma mbajnë atje, duan lekë, lekë nuk kam. Ka 15 vjet që nuk e kam parë djalin.

Vëllai i madh: Nuk mund ta besoj. Isha larg, pas 6 orësh kam ardhur. Një motër ma tha. Unë shikoja ku është hyrja, se nuk ishte më, ishte zhdukur fare, nuk di si ta përshkruaj atë moment të trishtë. Këto nga fukarallëku janë futur brenda. Unë se di sesi jam gjallë.

Continue Reading

Lajme

Kryeministri Edi Rama ka treguar në një intervistë: Ka një pikë ku nuk bie dakord me presidentin serb

Published

on

By

Kryeministri Edi Rama ka treguar në një intervistë: Ka një pikë ku nuk bie dakord me presidentin serb

Kryeministri Edi Rama ka treguar në një intervistë për median gjermane Der Spiegel se ka një pikë ku nuk bie dakord me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç pavarësisht bashkëpunimit që kanë me Open Balkan.

“Për Kosovën ramë dakord që nuk do të pajtoheshim. Mendoj se Serbia duhet ta njohë Kosovën. Por, Aleksandër Vuçiç nuk mund ta bëjë këtë. Por, të paktën mund të flasim për këtë temë. Dhe ne bashkëpunojmë në projekte si ai i Ballkanit të Hapur,” – u shpreh Rama.

Sa i takon pjesëmarrjes së Kosovës në Open Balkan, Rama tha se Kurti pret faljen e Serbisë fillimisht, gjë me të cilën ai vetë bie dakord, por mendon se diçka e tillë do ndodhë vetëm kur dialogu të funksionojë.

Kryeministri kujtoi se ai ka qenë lideri i parë shqiptar që ka vizituar Serbinë pas 68 vitesh.

Continue Reading

Lajme

Rama do të kryesojë sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Published

on

By

Rama do të kryesojë sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të kryesojë delegacionin shqiptar për sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka mbërritur sot në New York, ku do të marrë pjesë në javën e nivelit të lartë të sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB, si pjesë e delegacionit të kryesuar nga Kryeministri Edi Rama.

Gjatë qëndrimit në New York, ministrja Xhaçka do të mbajë disa takime dypalëshe me homologët nga Japonia, India, Finlanda etj, si dhe do të marrë pjesë në disa evente të nivelit të lartë si takimi i Komisionit të Partneritetit Karta e Adriatikut – ShBA, takimi Ministror i Grupit Feminist për Politikë të Jashtme, simpoziumi Gratë, Paqja dhe Lidershipi, Arritja e Paqes dhe Sigurisë së Qëndrueshme përmes Lidershipit të Përgjegjshëm ndaj Gjinisë./abcnews.al

Continue Reading

Bota

Macron konfirmon mbështetje për Shqipërinë

Published

on

By

Macron konfirmon mbështetje për Shqipërinë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur mbështetjen për Shqipërinë në rrugën e hapur të negociatave.

“Unë mendoj që fakti që arritëm te menaxhojmë gjatë presidencës sonë zgjidhjen e ngërcit mes Bullgarisë dhe Maqedonise se veriut na dha mundesine qe te zhbllokojme situaten e hapjes se negociatave edhe për Shqipërinë. Ka një shtim të përpjekjeve të forcave destabilizuaese që duan të shfrytëzojnë tensionet mes komuniteteve. Ne nuk mund të tolerojmë situata të tilla duke ju dhene ketyre shteteve nje prespektive te qarte per integrimin evropian”, është shprehur Macron.

Macron paralajmeroi takimin e parë me lideret ballkanike ne Prage me 6 Tetor në kuadër të komunitetit të ri politik evropian.

“Në Pragë me 6 Tetor ne do të zhvillojmë takimin e parë të formatit të ri të komunitetit të ri politik evropian.

Kjo do të na lejojë që të takohemi çdo gjashtë muaj ne si shtete anëtare të Bashkimit Evropian, me udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor e gjërë.

Ne duhet të ndërtojmë me këto shtete, marredhenie ndërqeveritare rreth furnizimit me energji, politikës së jashtme dhe të sigurisë, lëndëve të para dhe sigurisë ushqimore”, është shprehur Macron .

Sipas presidentit Macron ideja e tij per krijimin e Komunitetit Politik Evropian nuk zevendeson procesin e zgjerimit.

Continue Reading

Aktuale