Connect with us

Maqedonia e Veriut

Detaje nga të shtënat në hotel, spekulohet se ndodhi për dominim të tregut narkotik

Published

on

Portali Veçer mëson se policia është në dijeni të emrave dhe detajeve të të shtënave të natës së mbrëmshme që ndodhi në Hotelin Alexander Palace, por për arsye të panjohura ata nuk e kanë bërë të ditur për publikun, përcjell in7.

Sipas këtyere informacioneve cak i të shtënave kanë qenë Kamer Idrizi, Jeton Krivanjeva, Afrim Sulimani dhe Ensar Iseni.

Sulmuesit ishin të armatosur me armë automatike dhe ishin të masskuar, ndërkaq pasojat më të rënda i ka parandaluar një polic civil, i cili në ato momente ka qenë në të njëjtën tavolinë me të sulmuarit dhe ka gjuajtur drejt sulmuesve në vetmbrojtje. Sipas informacioneve paraprake, grupi i sulmuar është nga fshati Grçec i Shkupit.

Ndërkaq Alsat mëson së gjurmët e të shtënave në Hotelin Aleksandar Palas çojnë në Haraçinë. Sipas burimeve të tyre, një makinë e djegur e tipit Tuareg, në të cilën ka pasur dy pushkë automatikë është gjetur në afërsi të fshatit Haraçinë.

Të pranishmit në hotel dhe burimet e policisë thonë se të paktën një person është plagosur rëndë në shkëmbimin e zjarrit në mesnatë në hotelin Alexander Palace në Shkup. Të pranishmit në hotel thonë se kanë dëgjuar britmat e një personin, që sipas tyre ka qenë i plagosur.

Nga portali Veçer thonë se në mënyrë të përsëritur kanë shkruar dhe njoftuar se do të ketë përplasje midis grupeve nga Grçeci dhe Haraçina për dominim në tregun e narkotikës, kurse sipas portalit, policia nuk ka ndërmarrë asnjë masë për të parandaluar këtë.

 

A.Sh.in7.tv

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale