Connect with us

Lajme

Zaev: Politikat e majta, ardhmëria e rajonit dhe BE-së

Published

on

Zaev në Kongresin e DPS-së së Malit të Zi: Politikat e majta janë ardhmëria e rajonit dhe Evropës

Kryetari i LSDM-së dhe kryeministri, Zoran Zaev, i shoqëruar nga nënkryetarja e LSDM-së dhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska dhe sekretarit ndërkombëtar, Dane Taleski, ka pasur fjalim në Kongresin e Partisë Demokratike Socialiste (DPS) të Malit të Zi, parti simotër e Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë.

Në fjalimin, kryetari i LSDM-së dhe kryeministri porositi se politikat e majta janë politika të progresit dhe prosperitetit të rajonit dhe tërë Evropës.

“Koha e politikave të populzmit, nacionalizmit, radikalizmit kaloi. Politikat e majta do të jenë ardhmëria e rajonit dhe Evropës”, vlerësoi kryeministri Zaev.

Ai dërgoi përshëndetje si kryeministër i një populli multietnik në shtetin tonë dhe si kryetar i LSDM-së, nga socialdemokratët në vend.

“Republika e Maqedonisë së Veriut respekton që nën udhëheqjen e DPS-së dhe Millo Gjukanoviqit e keni sjellur pavarësinë e Malit tëZi, jeni bërë anëtare e NATO-s dhe jeni lider në integrimet në BE në Ballkanin perëndimor. Ky lidership në rajon është shprehur përmes rrogës më të lartë mesatare në vend, lider në rritjen e BPV”, tha Zaev.

Ai theksoi se lufta për vlerat socialdemokrate vazhdon, për ndihmë më të madhe sociale, pensione, rroga më të larta, rrogë minimale më të lartë, jetë më të mirë dinjitoze për qytetarët.

“Do të bëjë thirrje për preokupim të ri në rajonin që e përfaqësojmë dhe besoj se e përkrahni, të kemi 50-50 gra në politikë dhe në zgjedhjet parlamentare dhe t’u japim mundësi njerëzve të rinj”, bëri thirrje kryetari LSDM-së dhe kryeministri Zaev në Kongresin e DPS-së të Malit të Zi.

Në Kongresin janë të pranishëm mysafirë nga Shqipëria, BeH-ja, Serbia, Kroacia, ambasadorë, përfaqësues ndërkombëtarë, të Internacionales socialiste, ndërsa në video fjalime porosi dërguan kryeministri i Finlandës, kryetari i Socialdemokratëve sllovenë dhe kryetari i Parlamentit të Sllovenisë, kryetari i Partisë së Socialistëve evropianë, kryetarja e Grupit të socialistëve dhe demokratëve në PE, nga PSD – Gjermani. U dëgjuan porosi të fuqishme të përkrahjes të perspektivave evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe përcaktimi reformues i shteteve. Si të rëndësishme, janë potencuar politikat sociale dhe ekonomike dhe sundimi i së drejtës. Në Kongres është shprehur solidaritet dhe është shtrirë dora e e ndihmës ndaj Shqipërisë mike pas tërmetit të fuqishëm në Durrës.

LSDM – Qendra për komunikime me opinionin

_________________________________________________________________________________________

MIA këto tekste i publikon në formën integrale dhe origjinale dhe nuk mban përgjegjësi për përmbajtjen e tyre

 

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale