Connect with us

Kosovë

Deputetja e NISMA-s: Koalicioni VV – LDK nuk do të ketë jetë të gjatë

Published

on

Nisma Socialdemokrate konsideron se koalicioni qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk do të ketë jetëgjatësi.

Albulena Balaj-Halimaj, e cila ka arritur të rizgjedhet deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e NISMA-s, tha se dallimet që LVV dhe LDK i kanë në tema të mëdha, mund t’iu bëhet pengesë për vazhdimin e bashkëpunimit.

“Janë dy parti të cilat aspak nuk pajtohen për temat e mëdha që i kanë përpara, prandaj marrëveshja edhe mund të arrihet, por si do të vazhdojë ajo mbetet të shihet. Mendoj se nuk do të ketë jetëgjatësi ky koalicion për shkak se siç thash kanë shumë dallime në tema dhe kjo do t’i pengojë dy palët të vazhdojnë me mendime dhe ide të kundërta“, tha ajo për GazetaBlic.

Balaj-Halimaj, u shpreh se pavarësisht qëndrimit në opozitë, NISMA do të bashkëpunojë me qeverinë, duke shtyer përpara çështje të cilat do të jenë në të mirë të vendit, por nëse ndodh e kundërta, ajo shtoi se koalicioni qeverisës do të has edhe në kundërshti.

 

“Nisma nuk është parti që i dëshiron të keqen vendit tonë e të lutet që ky koalicion të mos funksionojë. Urojmë që qeveria e ardhshme të punoj në të mirë të vendit dhe sa herë që është e nevojshme mbështetja jonë për projekte serioze dhe të mira për vendin, ne do të jemi aty. Në të kundërten në jemi aty edhe për të kundërshtu gjithçka që është në dëm të vendit tonë“, deklaroi Balaj-Halimaj.

E vendimin që kjo qeveri të ketë vetëm 12 ministri, e ka përshëndetur deputetja nga radhët e NISMA-s, gjë për të cilin pohon ta ketë kërkuar edhe në qeverinë e kaluar.

“Vendimi për 12 ministri është një vendim shumë i mirë, unë kam qenë kundër numrit të ministrive në qeverinë e kaluar“, tha në fund ajo.

Ndryshe, në takimin e sotëm ndërmjet liderëve të dy partive më të mëdha në vend bazuar në rezultatin e zgjedhjeve të 6 tetorit, LVV-LDK u tha se është arritur pajtueshmëri për finalizimin e marrëveshjes për bashkëqeverisje.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Kosovë

Të pakënaqur, banorët e një fshati në Podujevë nuk e lejojnë imamin e ri të hyjë në xhami

Published

on

Banorët e fshatit Halabak të Podujevës janë të pakënaqur me imamin e ri, të përzgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës.

Janë rreshtuar para xhamisë së fshatit, raporton T7.

Para se të falin namazin e së premtes, ata po sigurohen që të parandalojnë ardhjen e imamit të ri në fshatin Halabak të Podujevës.

Të vendosur se nuk e duan të përzgjedhurin e Bashkësisë Islame, ka dy të premte që ka pasur përleshje verbale kur ka ardhur imami, të cilin s’e kanë lejuar brenda xhamisë.

Prandaj, edhe këtë ditë Policia e Kosovës po e vëzhgon situatën.

Madje për këtë, banorët kanë nënshkruar një peticion dhe një sërë kërkesash për Bashkësinë Islame e po ashtu edhe për Avokatin e Popullit.

Por ankesat nuk mbarojnë.

Banorët thonë se për ta është dëshpëruese që nuk u morën parasysh nga Bashkësia Islame.

Pak kohë më pas, filloi edhe namazi i së premtës në xhami.

E atë e drejtoi imami i përzgjedhur nga banorët e fshatit.

Continue Reading

Kosovë

Drecun i përgjigjet Escobarit: Serbia nuk pranon Asociacion…

Published

on

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Parlamentin e Serbisë, Milovan Drecun, ka thënë se për Serbinë është i papranueshëm çdo model i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe pa kompetenca ekzekutive.

Reagimi i Drecunit, që është deputet në Parlamentin e Serbisë nga partia e Aleksandar Vuçiqit, vjen si përgjigje një deklarate të dërguarit të Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se Kosovës do t’i ofrohen disa modele të formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pa kompetenca ekzekutive.

Drecun, siç raportojnë mediat serbe, tha se sipas Marrëveshjes së Brukselit është definuar që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive duke thënë se ky organ nuk formon asnjë nivel tjetër të qeverisjes dhe se ky nuk ka qenë qëllimi i Beogradit dhe as i popullit serb.

“Escobar ka folur për atë se ndoshta duhet të mendohet që Asociacioni të jetë pa kompetenca ekzekutive, dhe se nuk duhet të ketë një nivel tjetër qeverisjeje dhe se mund të ketë një marrëdhënie tjetër bashkëpunimi mes pushteteve lokale. Ky ndoshta është një vizion i tij kornizë se si ndoshta problemi mund të zgjidhet, respektivisht që Prishtina nuk dëshiron të formojë Asociacionin”, tha Drecun.

Ai thekson se kjo është e papranueshme për Serbinë dhe rithekson se Asociacionin është i definuar me kompetenca ekzekutive që nuk nënkuptojnë asnjë nivel tjetër të qeverisjes.

Çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe do të jetë një nga temat, të cilat priten të diskutohen gjatë vizitës së të dërguarit të Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe nga përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, javën e ardhshme gjatw vizitws nw Kosovw dhe Serbi.

Para vizitws nw Kosovw Escobar ka deklaruar se ShBA nxisin qeverinë e Kosovës të shqyrtojë modelet e shumta për Asociacionin.

“Ka shumë modele që funksionojnë, duke përfshirë modele të shumta që do të lejonin bashkërenditje më të mirë lokale pa një nivel tjetër të qeverisë ose pushtetit ekzekutiv. E nxisim qeverinë e Kosovës që t’i shqyrtojë me kujdes këto modele”, deklaroi Escobar.

Continue Reading

Aktuale