Connect with us

Teknologji

Samsung bashkon Galaxy dhe Star Wars (FOTO)

Published

on

Për të festuar vazhdimin e filmit legjendar Star Wars: The Rise of the Skywalker, premiera e të cilit do të shfaqet muajin e ardhshëm, kompania Samsung Electronics ka zbuluar një edicion të veçantë të Galaxy Note10 +.

Duke bashkëpunuar me kompaninë e prodhimit Lucasfilm dhe një edicion që përmban një telefon të dizajnuar posaçërisht, maskë, simbol koleksionist, stilolaps S Pen dhe kufje pa tela, ku dy galaktikat janë të bashkuara.

Edicioni special i Galaxy Note10 + Star Wars do të jetë në dispozicion në tregjet e zgjedhura nga data 10 dhjetor.

FOTO: Samsung Star Wars Theme, Google

FOTO: Samsung Star Wars Theme, Google

 

Continue Reading

Teknologji

Multimilioneri e nget veturën me 417 km/h në autostradën gjermane, nisin hetimet (Video)

Published

on

Policia gjermane ka nisur një hetim kundër multimilionerit çek Radim Passer, i cili voziti 417 km/h në autostradën gjermane dhe më pas u mburr për këtë në YouTube. Edhe pse nuk ka kufizime të shpejtësisë në autostradat gjermane, garat janë të ndaluara, shkruan agjencia kroate e lajmeve, Index.hr.

Sipas ligjit gjerman, të ashtuquajturat gara individuale janë gjithashtu të ndaluara nëse një shofer e drejton me shpejtësi të parregulluar automjetin, duke shkelur rëndë rregullat dhe në mënyrë të pamatur ta arrijë shpejtësinë më të lartë të mundshme, tha policia në Magdeburg.

Videoja, e postuar nga Radim Passer në kanalin e tij në YouTube, tregon makinën sportive Bugatti Chiron duke lëvizur përgjatë autostradës gjermane A2 nga Berlini në Hanover me shpejtësi deri në 417 km/h.
“Shoferi lejohet të ngasë me shpejtësinë me të cilën është e mundur të drejtojë veturën”, thuhet në deklaratën e Policisë.

Continue Reading

Teknologji

Bitcoin, tregu i kriptomonedhave djeg 130 miliardë dollarë në një ditë

Published

on

Tregu i kriptomonedhave ka djegur 130 miliardë dollarë në vlerë në 24 orët e fundit, me Bitcoin dhe Ethereum që kanë rënë ndjeshëm.

Bitcoin humbet 6.6% dhe bie nën 34,000 dollarë, duke vazhduar trendin në rënie të gjashtë ditëve të fundit, ndërsa Ethereum bie 7.6% në 2201 dollarë, më e ulëta që nga korriku.

Shitja që goditi kriptovalutat është e lidhur me largimin nga aksionet dhe FED që përgatitet për një rritje të normës së interesit.

Continue Reading

Teknologji

Mikrofoni i iPhone nuk funksionon? 4 mënyra për të zgjidhur problemin

Published

on

Nëse mikrofoni juaj i iPhone nuk funksionon, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjidhur problemin.

iPhone juaj ka tre mikrofona, prandaj sigurohuni që të tre të mos jenë të bllokuar në asnjë mënyrë.

Ja disa mënyra se si të rregulloni problemin:

Sigurohuni që mikrofonët të jenë të pastër

Është e lehtë që mikrofonat e iPhone tuaj të bllokohen pjesërisht ose plotësisht nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë papastërtitë, pluhurin apo mbrojtësit e ekranit. iPhone juaj duhet të ketë tre mikrofona, ndaj kontrolloni secilin për çdo bllokim të mundshëm. Nëse është e nevojshme, hiqni kutinë ose mbrojtësin e ekranit nëse ju pengon.

Testoni mikrofonin

Është e lehtë të testosh mikrofonët për të parë nëse ato funksionojnë normalisht:

Testoni mikrofonin për telefonata. Hapni aplikacionin “Voice Memos” dhe regjistroni një memo të shkurtër, duke folur në mikrofonin në fund. Luaje përsëri dhe shiko nëse zëri është i qartë.

Provoni mikrofonin e altoparlantit. Hapni aplikacionin “Kamera” dhe regjistroni një video ndërsa flisni në mikrofonin në krye të iPhone. Luaje përsëri dhe shiko nëse tingëllon qartë.

Nëse audioja është e paqartë, ka të ngjarë të keni një problem harduerik me iPhone-in tuaj.

Çaktivizoni Bluetooth-in

Tërhiqeni Qendrën e Kontrollit nga pjesa e sipërme e ekranit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën Bluetooth për të çaktivizuar përkohësisht radion Bluetooth në iPhone tuaj.

Rindizni telefonin

IPhone është një kompjuter i vogël dhe ju mund të zgjidhni shumë defekte duke e fikur dhe pastaj duke e ndezur përsëri. Kjo do të pastrojë çdo të dhënë ose softuer me probleme që mund të shkaktojnë probleme në mikrofonin e telefonit tuaj. Rindizni iPhone-in dhe më pas provoni përsëri mikrofonin.

Sigurohuni që aplikacioni juaj të ketë leje

Nëse mikrofoni funksionon në përgjithësi dhe duket se është problem vetëm në një aplikacion specifik, është e mundur që aplikacioni të mos ketë leje për të përdorur mikrofonin. Mund ta korrigjoni këtë problem duke zgjedhur aplikacionin “Cilësimet” dhe më pas duke shtypur “Privatësia”. Zgjidhni Mikrofon. Lëvizni poshtë listën e aplikacioneve dhe sigurohuni që çdo aplikacion që ka nevojë për mikrofonin të ketë leje, duke e rrëshqitur butonin e duhur djathtas.

Continue Reading

Aktuale