Connect with us

Lajme

Rreth 20 orë nën rrënoja / Klajdi Qato u nxorr shëndoshë e mirë (VIDEO)

Published

on

Pas më shumë se 19 orësh është nxjerrë nga rrënojat Klajdi Qato.

25 vjecari ishte zënën nën rrënoja nga grumbullimi i betonit bashkë me gjyshin dhe gjyshën.

E para që doli gjallë ishte gjyshja e Klajdit, shëndoshe e mirë me dëmtime jo të mëdha.

Pak orë më vonë u nxorr edhe gjyshi i Klajdit, i cili fillimisht ishte në jetë por duket se nuk e përballoi dot faktin që nën rrënoja ishte ende nipi i tij, dhe vdiq në duart e familjareve të vet.

Por kërkimet e mundishme dhe plot shpresë të familjes dhe emergjencave për të gjetur të gjallë Klajdin, 25 vjecar kanë rezultuar me fat.

Djali dha shenja jeta rreth orës 12:00 dhe u nxor nga ekipet e shpetimit mes brohoritjeve gjate oreve te vona te darkes.

Ai eshte djali i Arben Qatos, pronar i hoteli “Palma”  qe u shemb i tëri. Operacioni i shpëtimit u ndoq edhe nga Presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Rama.

 

https://www.facebook.com/in7.tv/videos/431006601153526/

Continue Reading

Lajme

Sindikata e Arsimit kundër mësimit me prezencë! Nedelkov: Të rishqyrtohet vendimi sa nuk është vonë!

Published

on

Mësimi me prezencë fizike do të rrezikojë shëndetin e nxënësve dhe arsimtarëve, vlerëson Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kryetari i kësaj sindikate, Jakim Nedelkov është kundër vendimit të Qeverisë, ai kërkon që gjysmëvjetori i dytë shkollor, të nisë online, apo nga distanca, të paktën dy javët e para.

“Për këtë arsye kërkojmë që të rishqyrtohet vendimi dhe të paktën në dy javët e para të prolongohet gjysmevjetori i dytë me mësim me prezencë fizike dhe të vazhdohet me punë nga 1 shkurti me mësim online dhe të shohim më tej nëse bien numrat dhe të ndryshojë vendimi, përndryshe kështu shumë vështirë”, tha Jakim Nedelkov, SAShK.

Nedelkov për TV21 thotë se Qeveria duhet ta rishqyrtoj vendimin, ngaqë situata me Covid-19 nuk është e volitshme që nxënësit të kthehen në banka shkollore. Arsimtarët janë të vaksinuar ose e kanë kaluar virusin, por përvoja na ka treguar se mund të infektohen serish, shprehet kryetari i sindikatës.

“Numrat po flasin diçka tjetër, se pandemia nuk po ndalet, virusi po shpërndahet shpejtë, mbi 2.000 raste në nivel ditor, sipas statistikave, megjithatë dyshojmë se ka edhe më shumë raste të të infektuarve, të cilët nga arsye të ndryshme nuk hyjnë në këtë numër dhe për këtë arsye vlerësojmë se është shumë serioze nëse shkollat, në këto kushte dimërore, temperatura minus, të hapen dhe me të vërtetë frikësohemi për pasojat që mund të dalin nga ajo punë”, pohoi Jakim Nedelkov, SAShK.

SASHK kërkesën e ka dorëzuar në MASH dhe pret që të realizojë takim me ministrin e ri Jeton Shaqiri. Ky i fundit dje tha se me rëndësi është shëndeti i nxënësve dhe të punësuarve në arsim. Në lidhje me reagimin e sindikatës nga Ministria e Arsimit për TV21 thonë se vendimi ka dalë nga porpozimi i Komisionit për sëmundje ngjitëse, i cili është organ përgjegjës dhe se gjysmëvjetori i dytë do të fillojë me 1 shkurt edhe atë me prezencë fizike.

Përndryshe dje Qeveria solli vendim që nxnënësit nga e hëna të kthehen në mësim me prezencë fizike, pas pushimit dimëror, i cili u zgjat edhe për 10 ditë për shkak të situatës epidemiologjike. Prolongimin e pati propozuar Shtabi i krizës, ndërsa Komisioni për sëmundje ngjitëse pati vlerësuar se nxënësit duhet të kthehen në shkollë që nga 20 janari./TV21/

Continue Reading

Lajme

Berisha kërkon hetim kundër Ramës dhe Bashës për larja të parave

Published

on

Pas mungesës disamujore nga salla e Kuvendit, ish-presidenti, ish-kryeministri dhe deputet aktual, Sali Berisha, sot nga salla e Kuvendit, drejtoi akuza të rënda në adresë të kryeministrit Edi Rama dhe liderit të opozitës, Lulzim Basha.

Ai kërkoi që parlamenti të debatojë për hapjen e hetimit kundër “dy krerëve të meduzës”, sipas tij, Ramës dhe Bashës.

Kundër dy politikanëve, konsideron ai, duhet të fillohet hetim për larja të parave, përmes veprimeve kriminale.

“Kuvendi duhet të ndalet në dy krerët e Meduzës, të larjes së parave, kreun e Meduzës, Edvin Kristaq Rama, i akuzuar zyrtarisht nga OSBE për larjen e 200 milionë eurove në zonat ofshor, të cilën s’e përgënjeshtroi kurrë, por jo më pak Lul Brava, i cili u hetua nga Prokuroria e Tiranës për larje parash dhe iu mbyll hetimi”, tha Berisha.

Continue Reading

Lajme

Çakarovski: Është ndërprerë bojkoti, po normalizohet komunikacioni hekurudhor

Published

on

Është paguar pjesa e dytë e pagës për dhjetorin e vitit të kaluar në Hekurudhat e RMV Transport me çka personeli i makinerisë dhe ai ekzekutiv e ndërpreu bojkotin për të cilin prej dje nuk qarkulluan trenat e udhëtarëve dhe mallrave në shtet, informoi për MIA-n, Dushko Çakarovski, përfaqësues i personelit të makinerisë dhe atij ekzekutiv.

Çakaraovski paralajmëroi se me pagesën e pagës është përmbushur kërkesa e tyre dhe ata janë në vendet e punës, dhe se do të nisen trenat sipas itinerarit ditor nga itinerari i vozitjes.

Më parë në një kumtesë nga kabineti i drejtorit të përgjithshëm të HRMV Transport bënë të ditur se “ndërprerja e punës gjegjësisht greva nuk është organizuar sipas Ligjit për marrëdhënie pune dhe Marrëveshjes Kolektive të HRMV Transport SHA Shkup dhe se nuk është shkaktuar për shkak të momentit social ose kushte të tjera me kryerjen e punëve ndërtimore, por në interes personal të personelit makinerik “i cili ka pasur pagë me mesatare tremujore për periudhën 09/2021 deri më 11/2021 në vlerë prej 50.848,00 denarë, gjë që ishte mohuar nga Çakarovski.

Nga ndërmarrja bënë të ditur se në kushte të pandemisë si dhe krizës energjetike rregullisht i paguajnë pagat dhe kompensimet e të punësuarve, edhe pse shoqëria përballet me të ardhura të zvogëluara, ndërsa në të njëjtën kohë edhe shpenzime të rritura sa i përket shfrytëzimit të energjisë elektrike, i cili input në mënyrë enorme i rrit shpenzimet e rritura në punën e rregullt. Me ndërprerjen e plotë të komunikacionit hekurudhor, siç bënë të ditur, iu shkaktohen dëme të mëdha materiale dhe jomateriale HRMV Transport, NP për infrastrukturë hekurudhore të RMV dhe të gjithë ekonomisë në shtet.

Ndërprerja e komunikacionit hekurudhor, siç deklaroi paraprakisht Çakarovski, është sipas Vendimit nga 2 nëntori i vitit 2021 të miratuar në tubimin e gjithë personalet të makinerisë dhe ekzekutiv pavarësisht nga anëtarësimi në sindikatë. Në vendim është bërë e ditur se nëse deri më datën 25 nuk paguhet në tërësi në datën 26 (gjegjësisht ditën e parë pas datës 25) me fillim në orën 7:00 personeli i makinerisë dhe ekzekutiv do ta bojkotojë punën.

Continue Reading

Aktuale