Connect with us

Lajme

Maqedoni / Mesazhe skandaloze dhe raciste në rrjetet sociale për fatkeqësinë në Durrës

Published

on

E turpshme dhe skandaloze. Dikush kënaqet nga fatkeqësitë e një populli të tërë.

Mes qindra e mijëra mesazheve për solodariteritet dhe ndihma për të prekurit nga fatkeqësia natyrore në Shqipëri, ka edhe raste të veçanta në rrjetet sociale, që si zakonisht, tentojnë të marrin vëmendjen përmes mesazheve  fyese, nxitëse dhe raciste, shkruan in7.

Të tilla janë edhe mesazhet që mund ti shikoni më poshtë.
“Një shkallë më lartë dhe 20 sekonda më shume dhe nga Platforma e Tiranës do te mbetej vetëm Platforma”, shkruan në mesazhin e faqes Pavel Shatev në Facebook, e cila vazhdon më tej mesazhin duke u tallur me fatkeqësinë e ndodhur në Durrës.

“Shqiptarët e demoluan teatrin, Zoti ua demoloi shqiptarinë”, thotë mesazhi tjetër nga Dragan Dimitrievski Makedonski në Facebook.

Kjo nuk është hera e parë që mesazhe të tilla raciste shpërndahen në rrjetet sociale në Maqedoninë e Veriut, por nuk kemi mësuar për ndonjë rast te zbuluar e te zgjidhur, sa i përket autorëve të këtyre shkrimeve dhe dënimeve ndaj tyre.

Gjatë orëve të para të mengjesit te djeshëm, lëkundjet e tokës shkaktuan dëme të mëdha materiale, por edhe viktima në Durrës, Thumanë dhe Kurbin të Shqipërisë. 22 persona, mes tyre edhe fëmijë nuk arritën ta mbijetojnë fatkeqësinë e djeshme. 600 të tjerë janë lënduar e dhjetëra të tjerë kanë mbetur të pastrehë e pa kulm mbi kokë, përcjell in7.tv .

Gjatë orëve të mëngjesit të djeshëm, lëkundjet e tokës në Shqipëri shkaktuan dëme të mëdha në Durrës, Thumanë e Kurbin. Mbi 20 persona, mes tyre edhe fëmijë, nuk e mbijetuan fatkeqësinë. Mbi 600 të tjerë janë lënduar e dhjetëra të tjerë kanë mbetur të pastrehë dhe pa kulm mbi kokë.

Thuajse gjithë vendet me ndikim në Botë u solidarizuan me fatkeqësinë. I gjithë rajoni u vu në dispozicion të autoriteteve shqiptare. Ushqime, makineri, teknikë, ushtri, zjarrfikës, ekipe mjekësore nga vendet e rajonit e më gjërë u dërguan në Shqipëri për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti. 

Edhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe shumica e qytetarëve u solidarizuan me viktimat, familjarët e tyre dhe gjithë të prekurit nga tërmeti. Qeveria ndau 100 mijë euro për ndihmë. Zjarrfikës dhe ekipe mjekësore u nisën drejt Durrësit prej Shkupi, Tetove e Gostivari. Ndihma ushqimore, batanije, veshmbathje e të holla janë grumbulluar dhe dërguar drejt Thumanës e Durrësit. Aksionet vazhdojnë edhe sot.

E megjithatë, në mendjet e njerëzve ka vend edhe për mesazhe të tilla të turpshme si ato që i lexuat./in7.tv/

 

A.H

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale