Connect with us

Lajme

Konkurenca jolojale dhe ekonomia e zezë, sfidë e DAP-it

Published

on

Bizneset ende vuajnë nga ekonomia e zezë, DAP-i punon në shkatërrimin e konkurrencës jolojale

Ekonomia e zezë ende paraqet problem për sektorin e biznesit, i cili kërkon që mos të tolerohen ata të cilët nuk paguajnë tatime. Nga Drejtoria e të Ardhurave Publike, e cila sot e festoi 25 vjetorin e ekzistimit, thonë se bëjnë kontrolle dhe presin të gjithë proceset të cilat i zbatojnë të kontribuojnë drejt zvogëlimit të konkurrencës jolojale.

Sipas kryetares së Lidhjes së Odave Ekonomike, Danella Arsovska, konkurrenca jolojale e cenon ekonominë e tregut dhe sistemi nuk guxon t’i tolerojë mospaguesit e tatimeve, të cilët janë konkurrencë e drejtpërdrejtë e atyre që rregullisht i paguajnë detyrimet ndaj shtetit.

“Përfundimisht dhimbja më e madhe, krahas asaj që e kemi këtë pasiguri dhe jostabilitet në vend i shkaktuar nga turbulencat politike dhe paralajmërimet për zgjedhje të parakohshme parlamentare, është edhe ekonomia e zezë për të cilën në vazhdimësi apelojmë se duhet të luftojmë me të gjithë pjesëmarrësit në shoqëri”, deklaroi Arsovska, në shënimin e sotëm të 25 vjetorit të DAP-it.

Drejtoresha e DAP-it, Sanja Llukarevska, thotë se bëjnë kontrolle dhe veprojnë mbi kërkesat e institucioneve. Një segment i vogël i zvogëlimit të ekonomisë së zezë, sipas Llukarevskës, është edhe masa “TVSH-ja Ime”.

“Duam të ndërtojmë raporte miqësore me tatimpaguesit dhe ta ulim atë simbol i cili deri më tani na “stoliste” për organ represiv. Mundohemi të jemi partnerë. Të gjitha proceset të cilat i bëjmë, presim se do t’i ndjekim rrjedhat moderne në botë. Ndërsa, e gjithë kjo do të kontribuojë për zvogëlimin e ekonomisë së zezë”, tha Llukarevska.

Edhe nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore, angazhohen për zvogëlimin e ekonomisë së zezë.
“Si sektor i biznesit çdoherë jemi angazhuar që të zvogëlohet ekonomia e zezë. Në raport me këtë, politika e tatimeve të jetë e barabartë dhe e orientuar drejt shkatërrimit të ekonomisë së zezë”, theksoi Nebi Hoxha, nga Oda Ekonomike Maqedonisë Veriperëndimore.

Ministri i Ekonomisë, Kreshik Bekteshi, thotë se janë bërë reforma të mëdha në DAP dhe se ky institucion me sektorin e biznesit shihet si partnere. Ndërsa, jo si instrument të cilët pushteti i shfrytëzon për interesat e tij.

“Këtë e dëshmojmë edhe me masat e reja dhe njëkohësisht me bashkëpunimin e shkëlqyeshëm të cilën e kemi me institucionet me qëllim të krijimit që sektori privat të jetë gjenerator i rritjes ekonomike”, tha Bekteshi. 

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale