Connect with us

Lajme

Shefi i diplomacisë greke Nikos Dendias sot në Shkup

Published

on

 

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, në suaza të të cilës do të mbajë takim me nikoqirin e tij shefin e Diplomacisë Nikolla Dimitrov.

Siç kumtoi MPJ, në takim është parashikuar të bisedohet për marrëdhëniet bilaterale, për bashkëpunimin politik dhe ekonomik, si dhe për perspektivën evropiane të vendit tonë dhe rajonit.

Gjithashtu, shtohet, është parashikuar të shqyrtohen edhe mundësitë për përparim të dialogut politik mes dy vendeve,  në dritë të implementimit të obligimeve nga Marrëveshja e Prespës.

Dendias në deklaratë ekskluzive për MIA-n në vigjilje të  vizitës së tij të nesërme të parë në Shkup shprehu  mbështetje të fuqishme për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut. Ai zbulon se Greqia punon  në ndërmarrjen e  nismave konkrete, me qëllim që BE-ja të japë dritë të gjelbërt për vendin tonë, ndërsa me ç’rast shpreh edhe  mbështetje të fuqishme për  perspektivën evropiane dhe të tërë Ballkanit Perëndimor, politikë e cila, siç thotë,  përmes agjendës së Selanikut, Athinën e ka vendosur në prioritetet e Bashkimit Evropian.

“Mbështetja jonë për fillim të negociatave inkuadruese të Maqedonisë së Veriut me Unionin është dhënë. Punojmë në atë dhe ndërmarrim  nisma konkrete, në konsultim me të gjithë partnerët tanë në BE, me qëllim sa më shpejtë që është e mundur, në atë drejtim të sillet  vendim pozitiv në Union. Gjithsesi ajo që nënkuptohet është se nga ana e Republikës të Maqedonisë së Veriut, nuk duhet të zvogëlohet intensiteti i përpjekjeve për harmonizim me standardet evropiane. Njejtë sikur që nënkuptohet edhe se nga ana e Greqisë, do të ketë mbështetës të fuqishëm në këtë përpjekje të saj”, porosit Dendias.

Për vizitën e sotme në Shkup ai thotë se vjen në “vendin fqinj dhe së shpejti aleat  i Greqisë në NATO” dhe në vendin i cili pret “të bëhet edhe partner i Greqisë në Bashkimin Evropian në një të ardhme jo aq të largët”.

“Shpresoj në takime konstruktive gjatë vizitës sime,  që do të sjellin rezultate në interes të shteteve fqinje,  rezultate të dukshme edhe për qytetarët tanë. Me homlogun tim,  ministrin e Punëve të Jashtme, me zotëri Dimitrovin tashmë jemi takuar disa herë kohëve të fundit dhe kemi marrëdhënie të sinqertë, sjellje të respektimit të ndërsjellë, të sinqeritetit  dhe të natyrshmërisë dhe mirëkuptimit të ndërsjellë. Marrëdhëniet tona bilaterale janë jashtëzakonisht të rëndësishme edhe për të dy vendet tona. Punojmë për përforcimin e tyre thelbësor dhe thellimin në spektrin më të gjerë të fushave”, thotë Dendias për MIA-n.

Në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, shefi i diplomacisë greke porosit se ajo është obligative për të dy vendet dhe shton se  zbatimi i tij i tërësishëm do të thotë edhe nxitje shtesë për zhvillim më të madh dhe prosperitet të të dy popujve.

Në suaza të vizitës zyrtare  në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ministri grek i Punëve të Jashtme do të takohet edhe me presidentin Stevo Pendarovski dhe me kryeministrin Zoran Zaev. 

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale