Connect with us

Lajme

Pushtetarët e dikurshëm dhe ata të sotëm, t’i kërkojnë falje popullit

Published

on

Të gjithë të cilët janë në pushtet ose të cilët kanë qenë në pushtet, në ndonjë funksion, duhet t’i kërkojnë falje popullit të Maqedonisë së Veriut që nuk kanë bërë mjaftueshëm për ta parandaluar zhvendosjen dhe ai trend tmerrësisht i keq demografik për të mos e shfrytëzuar në agjendat e tyre ditore-politike, theksoi sot presidenti Stevo Pendarovski lidhur me deklaratën e tij të dhënë në Novi Sad se nëse nuk do të ishte president do të zhvendosej nga shteti.

“Ju pohoj se, pak më gjatë jam në këtë punë publike të cilën e quajnë politikë dhe pak më shumë vite kam për të mbajtur mend, nuk ekziston asnjë parti politike në këtë vend, asnjë president, asnjë kryeministër, nga vitet e 90-ta deri më sot, kush mund të lavdërohet me rezultate të mëdha në zvogëlimin e e trendeve negative në këtë sferë. Nëse dikush mendon gjatë kësaj partie ishte keq, ndërsa në kohën tonë nuk zhvendosen të rinjtë, ai gabon. Të mos e gënjejmë popullin dhe qytetarët”, deklaroi Pendarovski pas takimit të sotëm me udhëheqësinë e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë (LSM).

Pendarovski thotë se duhet të shihet konteksti më i gjerë i daljes së tij në konferencën në Novi Sad, e cila është shtrembëruar për shkak të qëllimeve politike.

“Aspak nuk flas as për VMRO-në as për LSDM-në, unë flas për perspektivat e humbura evropiane sipas asaj që e kemi nga 18 tetori e këndej. Flas – si nuk ju japin me vite e vite të hapni kapituj dhe nëse ato negociata më tej zgjasin me vite e vite, ndërsa tek së pari presim metodologji të cilën nuk dimë si është, nëse do ta prolongojë, do ta ndërlikojë procesin, kur do të isha i ri dhe kur do të më thoshin, prisni edhe 20-30 vjet dhe në ndërkohë standardi do të ishte ‪400-500‬ euro, cili i ri do të thoshte – po unë do ta shpenzoj jetën që kam dhe do të pres, nuk është problem. Do të thotë në këtë kuptim”, tha Pendarovski.

Ai theksoi se të gjithë të cilët kanë qenë në pushtet nuk kanë bërë mjaftueshëm për t’i penguar tendencat shkatërruese demografike për të cilat në vitin 2011 nuk është bërë regjistrim.

Pendarovski propozoi që të gjitha subjektet politike të ulen dhe të bëjnë strategji me të cilën të paktën pak do t’i minimizojnë efektet e shumta negative nga trendet të cilat po na ndodhin.

Ai theksoi se duhet të punohet në shtet juridik, në qeverisje të të drejtës, sepse, siç theksoi, duhet të jemi të sinqertë – nuk e kemi përfunduar.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale