Connect with us

Lajme

Ish-kryeministri grek, mesazh në shqip për tragjedinë nga tërmeti: Jemi me ju (FOTO)

Published

on

Ish-kryeministri grek Alexis Tsipras ka shprehur ngushëllimet për tragjedinë në Shqipëri me një mesazh në shqip.

“Në këto orë të vështira, mendimet tona shkojnë për popullin shqiptar” shkruan ai.

Continue Reading

Lajme

Në Shkup 207 sanksione për kundërvajtje, 104 për mosdhënie të përparësisë për këmbësorët

Published

on

By

Shkup, 28 janar 2022 (MIA) – Në territorin e Qytetit të Shkupit dje janë shqiptuar gjithsej 207 masa për kundërvajtje, mes të cilave për mosdhënie të përparësisë për këmbësorët, 104 sanksione, kumtuan sot nga MPB-ja.

Për ngasje të automjetit më shpejt se shpejtësia e lejuar janë shqiptuar gjashtë sanksione, 10 masa për ngasje pa patent shoferi, ndërsa 17 sanksione për automjete me probleme teknike.

Janë shqiptuar dy masa për shoferë fillestar, tetë sanksione për bisedë në celular, pesë masa për kalim në sinjal të mbyllur, dritë e kuqe, si dhe 14 sanksione për kundërvajtje të kryera nga këmbësorët.

Kontrollimet e përforcuara në trafik do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim. Apelojmë deri te qytetarët t’u përmbahen rregullave dhe rregulloreve të trafikut me qëllim të rritjes së sigurisë në rrugë.

Continue Reading

Lajme

Mot me diell dhe pak më i ngrohtë, me erë të lehtë

Published

on

By

Shkup, 28 janar 2022 (MIA) – Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri mesatare dhe pak më i ngrohtë, pasdite me vranësira të shtuara nga perëndimi. Nga fundi i ditës dhe gjatë natës, kryesisht në pjesët perëndimore do të ketë reshje lokale bore, e herë pas here në vendet më të ulëta reshjet do të fillojnë si reshje të kohëpaskohshme të shiut që mund të ngrijnë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga perëndimi në veriperëndim. Temperaturat minimale do të lëvizin në intervalin -9 deri në -1, ndërsa maksimalja do të lëvizë nga 3 deri në 12 gradë.

Në Shkup me diell me vranësira të vogla deri mesatare. Pasdite vranësirat do të rriten dhe në fund të ditës do të ketë reshje të shkurtra shiu, të cilat vende-vende mund të ngrijnë dhe të cilat në pjesët më të larta do të jetë reshje të borës. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriore. Temperatura minimale do të zbresë deri në -6, ndërsa ajo maksimale do të arrijë në 8 gradë.

Nga fundi i ditës në pjesën perëndimore, ndërsa të shtunën kryesisht në mëngjes në pjesët veriore do të ketë reshje lokale bore. Të shtunën do të fryjë erë e fortë veriore e cila do të ulë sërish temperaturën ditore. Të martën pritet një valë e re e lagësht, me reshje shiu dhe bore.

Continue Reading

Bota

Ekonomia e SHBA-së vitin e kaluar u rrit për 5,7 për qind, në nivelin më të lartë që nga viti 1984

Published

on

By

Uashington, 28 janar 2022 (MIA) – Në vitin 2021, ekonomia amerikane ka shënuar rritjen më të madhe të bruto prodhimit vendor (BPV) në pothuaj 40 vitet e kaluar, shpejtë duke u rikuperuar nga recesioni i shkurtë, por shkatërrues, të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

BPV e SHBA-së vitin e kaluar u rrit për 5,7 për qind, që është rritja më e madhe që nga viti 1984, kur prodhimi i përgjithshëm i mallrave dhe shërbimeve u rrit për 7,2 për qind. Ekonomia amerikane në tremujorin e fundit të vitit 2021 ka realizuar rritje papritur të shpejtë prej 6,9 për qind, kumtoi Ministria e Tregtisë. Ekonomia e SHBA-së pritet të ngadalësohet këtë vit, për shkak të inflacionit të rritur dhe përhapjes së vazhdueshme të koronavirusit.

Shumë ekonomistë i kanë zvogëluar parashikimet e tyre për tremujorin e parë të vitit 2022 për shkak të përhapjes së shpejtë të llojit Omikron. Fondi monetar ndërkombëtar publikoi se BPV i SHBA-së do të rritet për katër për qind në viti 2022.

Continue Reading

Aktuale