Connect with us

Lajme

Ministri Arbër Ademi dhe ambasadorja e SHBA-së, Kejt Mari Bërns nënshkruan Protokollin për bashkëpunim

Published

on

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi sot me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Kejt Mari Bërns kanë nënshkruar Protokollin për vazhdimin dhe plotësimin e Marrëveshjes bilaterale për bashkëpunim në sferën e shkencës dhe teknologjisë.

Sot, e vazhdojmë dhe thellojmë bashkëpunimin në fushën e shkencës dhe teknologjisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nënshkruajm një dokument i cili parashikon që përfaqësuesit e komunitetit akademik, shkencor dhe hulumtues këtu dhe në Amerikë do të vazhdojnë të kryejnë projekte të përbashkëta kërkimore shkencore, të bëjnë vizita kërkimore, të përdorin bashkarisht pajisje dhe teknologji më të mira shkencore që ekzistojnë ose do të sigurohen nga të dy vendet. Paralelisht, dokumenti parashikon bashkëpunim të vazhdueshëm në nivelin e institucioneve, agjencive, universiteteve etj – ka deklaruar ministri Arbër Ademi.

I pari i arsimit në vend gjithashtu ka vlerësuar lartë palën amerikanë për besimin e dhënë duke theksuar se është një nder i madh për vendin tonë kur fiton besimin e një prej vendeve më me ndikm dhe më të zhvilluar në të gjitha aspektet

Ky është një nder i madh për vendin tonë, sepse ne akoma marrim besimin nga një prej vendeve më me ndikim dhe më të zhvilluar në të gjitha aspektet. Një vend që është një burim inovacioni dhe shpikjeje në të gjitha fushat dhe i cili mund të na ndihmojë shumë të arrijmë përparësitë strategjike kombëtare që lidhen me vizionin e qytetarëve tanë për një të nesërme më të mirë, vizionin e krijimit të një shoqërie dije dhe inovacioni. – vlerësoi Ademi.

 

Continue Reading

Lajme

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Published

on

By

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Abdulla Osmani nga Aleanca për Shqiptarë në debatin “Click21” tha se ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa.

“Unë besoj se populli e ka të qartë se pse njëra parti nuk duhet ti ketë 16 këshilltarë dhe pse tjetra nuk duhet të rikthehet në Këshillin komunal. Unë i garantoj qytetarët se ASh edhe këtë radhë do të jetë përkrah tyre dhe do të jetë balancuesi i këtyre dy inatave të mëdha për të cilën në fund të fundit e kanë vetëm për rejtingun e tyre partiak dhe nuk e kanë aspak për dertin e qytetarëve. Përndryshe ne nuk do të ishim në këtë situatë ku jemi sot, tha Osmani.

Debati i plotë:

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Published

on

By

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Bartësi i listës së ASH-së, Abdulla Osmani në emisionin ClickPlus ka treguar arsyet se pse Tetovarët duhet mbështetur lista e ASH-së. Sipas Osmanit në Tetovë nuk ka hapsira të gjelbërta, se në Tetovë nuk ka vende për të rinjë dhe nuk ke një vend ku mund të dalin të rinjtë apo të mëshuarit, për këtë arsye qytetarët kanë mundësi ti japin zë rinisë.Top24

Continue Reading

Bota

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Published

on

By

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Si pasojë e reshjeve të papritura, të cilat shkaktuan rrëshqitjen e dheut dhe ndryshimin e rrjedhës së një lumi, 16 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës.

Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong në provincën Qinghai, kanë prekur më shumë se 6.200 njerëz nga gjashtë fshatra, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV.

“Që nga mesdita e datës 18 gusht, 16 persona janë vrarë dhe 36 janë të zhdukur”, shtoi CCTV.

Puna e shpëtimit është duke vazhduar.

Këto përmbytje vijnë gjatë një vere shumë të nxehtë në Kinë, ku qytete të shumta regjistrojnë temperaturat e tyre më të larta.

Sipas transmetuesit shtetëror, tashmë është ngritur edhe shtabi i emergjencës.

Reshjet e mëdha dhe të papritura të së mërkurës mbrëma kishin shkaktuar përmbytjet, thuhet në raportimin e CCTV.

Përmbytjet e mëdha në Kinën jugore në qershor zhvendosën më shumë se gjysmë milioni njerëz dhe shkaktuan rreth 250 milionë dollarë dëme.

Ndërkohë, miliona njerëz në Kinën jugperëndimore po përballen me ndërprerje të vazhdueshme të rrymës, pasi një valë dërrmuese e të nxehtit çoi në një krizë të furnizimit me energji elektrike që i ka detyruar fabrikat të ndalojnë punën.

Administrata Meteorologjike e Kinës tha se vendi po kalonte periudhën e tij më të gjatë të temperaturave të larta, që nga viti 1961./REL

Continue Reading

Aktuale