Connect with us

Teknologji

Matepad Pro / Supertableti nga Huawei

Published

on

Ne kemi parë vetëm zgjidhje për kamerat me prerje në ekrane deri më tani në telefona, dhe Huawei ka vendosur që tani ta zbatojë këtë model në tabletin e tij të fundit MatePad Pro gjithashtu.

Bëhet fjalë për një pajisje tablet premium që ka karakteristikat për të konkurruar me iPad Pro dhe Samsung Galaxy Tab S6 në treg.

MatePad Pro ka një panel AMOLED 10.8 inç, me rezolucion 2560 x 1600p me raport 16:10.

 

Huawei thekson se kornizat janë vetëm 4.9 milimetra të hollë, gjë që kontribuon në ofrimin e një raporti prej 90% ekran ndaj trupit. Një sensor selfie 8MP është vendosur në folenë e kamerës. Një sistem me katër mikrofona është gjithashtu i pranishëm.

Tableta drejton chipset Kirin 990, e kombinuar me 6 GB / 8 GB RAM dhe 128 GB / 256 GB depo. Pajisja do të jetë e disponueshme në variante Wi-Fi dhe LTE. Në anën e pasme është një aparat fotografik 13 MP.

Kur bëhet fjalë për mbështetjen e softuerit, Android 10 është në dispozicion me ndërfaqen EMUI 10.


MatePad Pro gjithashtu ka një modalitet laptop, i cili lejon ndërfaqen tradicionale të PC dhe funksionalitetin me shumë dritare.

Bateria është 7250mAh dhe mbështet mbushjen super të shpejtë Huawei 40W, mbushje pa tela 15W dhe mbushje pa tela 7.5W. Një laps shkrimi M-Pen është gjithashtu në dispozicion për ndërveprim dhe vizatim më të saktë.

Tableti Huawei MatePad Pro do të jetë i disponueshëm në ngjyrat bardhë, zi, jeshil dhe portokall, duke filluar me çmim prej rreth 470 dollarë për modelin Wi-Fi 6 GB / 128 GB, ndërsa variantet LTE do të kushtojnë rreth 540 dollarë për 6GB/128GB dhe rreth 640 dollarë për modelin 8 GB/256GB.

Tableti do të jetë i disponueshëm më 12 dhjetor, transmeton KosovaPress.

Continue Reading

Teknologji

A do të paguanit? Instagrami mund të bëhet me pagesë

Published

on

A do të paguanit për të parë foto dhe video në Instagram? Pronari i platformës mendon që edhe mund ta bëni.

Meta, kompania mëmë e Instagramit, ka planifikuar një program pilot që do të lejojë një grup të vogël përdoruesish që të ofrojë abonime me pagesë për materiale ekskluzive për video “live” dhe “story”.

Përdoruesit mund të kërkojnë një pagesë minimale, duke filluar nga 99 cent, e deri në 100 dollarë në muaj. Për fillim, të gjitha paratë do t’i merrnin autorët e materialit, por Meta, që gjithashtu ka në pronësi edhe Facebookun, do të nisë të marrë pjesën e vet, duke nisur nga viti i ardhshëm.

Pronari i Meta-s, Mark Zuckerberg, thotë se kompania nuk do t’u ndalë krijuesve më shumë se 30%.

Instagrami nuk është e vetmja platformë sociale që ka menduar apo ka eksperimentuar me abonimet me pagesë. Prej disa muajsh tashmë, edhe Twitteri ka krijuar një opsion që krijuesit të marrin deri në 10 dollarë për materiale ekskluzive.

Platforma më e njohur sociale që ofron këtë lloj shërbimi është “OnlyFans”, ku krijuesit postojnë shpesh edhe foto dhe video vetëm për të rritur.

Continue Reading

Teknologji

Vit i zymtë për Bitcoinin, po vazhdon t’i bie vlera

Published

on

By

Vit i zymtë për Bitcoinin, po vazhdon t’i bie vlera

Kriptomonedhat kanë pasur një fillim të zymtë të vitit dhe vazhdojnë të zhyten, pasi ekonomitë kryesore në mbarë botën kërkojnë të frenojnë popullaritetin e tyre në rritje.

Bitcoin ka rënë mbi 7% në 24 orët e fundit dhe po tregtohej me 39,097 dollarë që nga ora 3:00 e mëngjesit, sipas CoinDesk. Kriptomonedha më e vlefshme në botë ka rënë me mbi 15% që nga fillimi i vitit. Ndërkohë, në nëntor të vitit të kaluar, ajo u tregtua me një rekord të lartë prej 68,990 dollarë.

Pavarësisht kësaj, monedhat e tjera të ngjashme kanë dalëe dhe më keq. Ethereum, e cila është kriptomonedha e dytë më e vlefshme në botë, ka rënë pothuajse për 8% në 24 orët e fundit, dhe tani po tregtohet me rreth 2,895 dollarë, po ashtu sipas CoinDesk. Kjo kriptomonedhë është ulur gati për 20% që nga fillimi i janarit.

Investitorët janë shqetësuar për monedhat dixhitale dhe asetet e tjera më të rrezikuara, që kur Rezerva Federale e SHBA-së sinjalizoi se mund ta zbusë stimulin ekonomik në mënyrë më agresive sesa pritej.

Edhe qeveritë e shteteve të tjera po godasin. Të enjten, është raportuar se Banka Qendrore e Rusisë ka propozuar një ndalim të përdorimit të kriptove. Rusia është një nga vendet më të mëdha të kripto-minierave në botë, por Banka e saj Qendrore tha se monedhat dixhitale mund të përbëjnë një kërcënim për stabilitetin financiar të vendit.

Propozimi rus vjen vetëm disa muaj pasi Kina nisi një shtrëngim në shkallë të plotë mbi kriptomonedhën, duke ndaluar si tregtinë ashtu edhe minierat.

Edhe vende të tjera po flirtojnë me ndalimin e kriptove. Në nëntor, India tha se po përgatitej të prezantonte një projekt-ligj që do të rregullonte monedhat dixhitale, megjithëse ende nuk dihet shumë për atë propozim.

Continue Reading

Teknologji

Për herë të parë në histori, veturat elektrike shitën më shumë sesa me naftë

Published

on

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane.

Në Evropë, në dhjetor 2021, pjesa e tregut në shitjet e automjeteve thjesht elektrike (pa përfshirë hibridët plug-in) ishte 21 për qind, duke tejkaluar pjesën në shitjet e automjeteve me motorë dizel për herë të parë në histori, me 2 për qind.

Ndërsa shitjet me naftë ranë me 26 për qind krahasuar me një vit më parë, pati një rritje të mprehtë në numrin e automjeteve elektrike të regjistruara rishtazi prej rreth 91 për qind krahasuar me vitin 2020.

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane, por edhe përmirësimeve në infrastrukturën e karikuesve, sipas të njëjtit burim.

Ndryshe, Bashkimi Evropian synon që shumica e veturave të jenë elektrike deri në vitin 2035.

Continue Reading

Aktuale