Connect with us

Lajmet kryesore

Grubi: Sjellje kafshërore ishte 27 prilli, e jo festa e ‘Shvercerëve’

Published

on

Të premten, tifo grupi i klubit të futbollit ‘Shkupi”, të njohur si “Shvercerët”, janë akuzar nga udhëheqësia e Teatri kombëtar maqedonas (MNT), por edhe nga mediat në gjuhën maqedone se kanë shkaktuar dëme material në ndërtesën e MNT-së, gjatë dhe pas manifestimit të përvjetorit të themelimit të këtij tifo grupi, përcjell in7.

Lidhur me këtë ngjarje nga ana e Simona Ugrinovska, drejtoreshë e MNT, është kërkuar përgjegjësi nga organizatori, i cili është deputeti I BDI-së, Artan Grubi.

“Më 22 nëntor u mbajtën dy ngjarje në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë. E para iu kushtua Ditës së Alfabetit Shqip, e organizuar nga Ministria për Sistem Politik, e cila shkoi mirë. Ngjarja e dytë u njoftua fillimisht dhe u organizua nga deputeti i BDI-së, Artan Grubi. Për ngjarjen e dytë kemi pasur informacione se do të shikohet një dokumentar 30-minutësh, por nuk morëm asnjë informacion në lidhje me përmbajtjen e atij filmi dhe as nuk kishte ndonjë njoftim për prezencën e tifozëve. Ne presim që organizatori i ngjarjes së dytë të kompensojë dëmin e shkaktuar në objekt.”, kanë njoftuar sot MNT.

Ndërkaq lidhur me këtë ngjarje, tifo grupi shqiptar është akuzuar edhe nga mediat në gjuhën maqedone duke e akuzuar direkt Grubin si përgjegjës për, siç shkruajnë ato, këto sjellje të egër, kurse ai përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka reaguar, duke thënë se sjellje e tillë jo e hijshme ishte futja më 27 prill në Kuvend, e jo festa e tifozëve.

“Sjellje e egër ishte hyrja me dhunë, rrahja dhe skadimi në Kuvend më 27 prill, e jo festa e tifozëve me këndim në teatër, por jo edhe me vandalizëm dhe dhunë që do ta gjykoja në çdo moment. Mendoj që reagimet janë absurde, dyftyrëshe dhe paraqesin keqpërdorim klasik politik të ngjarjes në funksion të propagandës parazgjedhore. Unë nuk jam organizator i ngjarjes, por më duhet të theksoj që teatri i përket popullit, jo VMRO-së, LSDM-së, e as kastës, është ndërtuar me para tona, me paratë e qytetarëve, jo me paratë e VMRO-së e as kastës, por me paratë e qytetarëve dhe i takon qytetarëve. 20 vjetori qe shënuar në Teatrin Shqiptar para 10 vjetësh, me shfaqjen e një dokumentari, njëjtë si edhe 30 vjetori në Teatrin Populor Maqedonas, ku morën pjesë veteranë të futbollit, trajnerë, shqiptar, maqedonas dhe të tjerë, të cilëve iu ndanë mirënjohje nga ana e organizatorëve, sponsorë, Kryetarëve të Komunave dhe të tjerë. Çdo respekt për profesionalizmin e punonjësve në Teatër, ku mbahen evenimente të ndryshme”, ka shkruar në rrjetin social Facebook, Grubi.

 

A.Sh.-in7.tv

Continue Reading

Komente

Ziadin Sela: “Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë”

Published

on

By

Ziadin Sela në facebook:

Edhe një tragjedi e madhe që vjen si pasojë e padrejtësisë dhe diskriminimit të këtij sistemi të kapur nga krimi dhe korrupsioni.

Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë.

Nuk iu lejua të shijojë lirinë dhe drejtësinë, të cilën gjithë opinioni e pa se ai e meritoi më shumë se çdo kush tjetër.

Si çdo shqiptar në këtë shtet, ndjehem i neveritur dhe thellësisht i revoltuar nga lajmi për vdekjen e Rexhail Qerimit, i cili mbahej në burgun e Idrizovës për më tepër se një dekadë, i dënuar padrejtësisht në rastin “Alfa”.

Rasti “Alfa” do të ngelet një ndër rastet më eklatante të montuara politike kundër shqiptarëve, në të cilin tre të pafajshëm, pa asnjë provë materiale, u dënuan me burg të përjetshëm pas ekzekutimit nga një grup ende i panjohur, të një polici shqiptar të njësitit “Alfa” në parkingun e fakultetit matematiko-natyror në vitin 2008.

Për vite me radhë, politika dhe drejtësia ia hudhën fajin njëra-tjetrës për mbajtjen e këtyre qytetarëve të pafajshëm, duke injoruar dëshmitë materiale dhe konkluzionet e ekspertizës ndërkombëtare të video materialit nga kamerat e sigurisë që dëshmojnë pafajësinë e Rexhailit dhe të dënuarve të tjerë. Për pasojë, rasti nuk gjeti epilogun e drejtë dhe shqiptarët sot kanë një martir të ri të drejtësisë së verbër dhe selektive, të instaluar për vite më radhë nga shteti i kapur që ka shndërruar shqiptarin në fajtorin kujdestar për çdo krim të pasqaruar e të montuar.

Vdekja e Rexhailit na rikujton edhe njëherë falimentimin e shtetit të së drejtës dhe nevojën urgjente për të siguruar një gjyqësor të pavarur, efikas dhe të drejtë. Kjo mund të arrihet vetëm përmes vetingut në gjyqësor për të eliminuar ndërhyrjet politike, sjelljet bllokuese, joetike dhe shpeshherë korruptive të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Përballë këtij falimentimi, vazhdojmë të besojmë se zgjidhja e vetme për rastet e montuara politike dhe të korrupsionit të nivelit të lartë ngelet krijimi i një misioni evropian për shtetin e së drejtës, që do të ketë për mision kryesor rishikimin e procedurave gjyqësore në lidhje me këto raste.

Familjes së Rexhailit i shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Bashkëndjejmë dhimbjen e tyre dhe u kërkojmë falje që nuk kemi mundur të bëjmë më tepër për lirimin e tij dhe të gjithë shqiptarëve të pafajshëm.

Drejtësia ka dështuar për Rexhailin dhe ajo do të vonojë për të pafajshmit e tjerë që po mbahen padrejtësisht në burgjet tona, por Aleanca për Shqiptarët zotohet se drejtësia nuk do të harrojë.

Continue Reading

Lajme

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Published

on

By

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Shpëtim Pollozhani në facebook:

AVOKATI I ,,POPULLIT” KU JE?

EDHE NJË I BURGOSUR POLITIK VDIQ NË BURGUN E IDRIZOVËS DUKE PRITUR DREJTËSI MBI 14 VJETË!

Continue Reading

Lajme

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Published

on

By

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Rexhail Opaja i dënuar me burgim të përjetshëm mesazh politikanve:

“Unë si kam 11 milion euro për me dale prej burgu, por kam pafajsinë dhe gjithë ato dëshmi që s’po merren për bazë e vuj 14 vite i pafajshëm n’burg”

Continue Reading

Aktuale