Connect with us

Teknologji

Volksvagen T – Cross, motor dhe dizajn mbresëlënës

Published

on

Prodhuesi gjerman ka aktualizuar ofertën e crossoverit të tij më të vogël.

VW T-Cross ka marrë motorin më të fortë në rangun e deritanishëm, dhe është një benzinë 1.5 litra TSI turbo me 150 kuaj fuqi.

Njësia e diskut është çiftuar ekskluzivisht me një kuti ingranazhi automatik DSG me 7-shpejtësi.

Edhe pse ky kombinim është shumë më modest sesa modelet VW të performancës GTI ose R, T-Cross me një motor të ri nga zero në “100” arrin për 8.5 sekonda dhe zhvillon një maksimum prej 200 km/h.

Versioni i ri i Volkswagen T-Cross në Gjermani kushton 25.690 euro, që është pothuajse 7,000 € më shumë sesa modeli bazë.

Continue Reading

Teknologji

Bitcoin, tregu i kriptomonedhave djeg 130 miliardë dollarë në një ditë

Published

on

Tregu i kriptomonedhave ka djegur 130 miliardë dollarë në vlerë në 24 orët e fundit, me Bitcoin dhe Ethereum që kanë rënë ndjeshëm.

Bitcoin humbet 6.6% dhe bie nën 34,000 dollarë, duke vazhduar trendin në rënie të gjashtë ditëve të fundit, ndërsa Ethereum bie 7.6% në 2201 dollarë, më e ulëta që nga korriku.

Shitja që goditi kriptovalutat është e lidhur me largimin nga aksionet dhe FED që përgatitet për një rritje të normës së interesit.

Continue Reading

Teknologji

Mikrofoni i iPhone nuk funksionon? 4 mënyra për të zgjidhur problemin

Published

on

Nëse mikrofoni juaj i iPhone nuk funksionon, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjidhur problemin.

iPhone juaj ka tre mikrofona, prandaj sigurohuni që të tre të mos jenë të bllokuar në asnjë mënyrë.

Ja disa mënyra se si të rregulloni problemin:

Sigurohuni që mikrofonët të jenë të pastër

Është e lehtë që mikrofonat e iPhone tuaj të bllokohen pjesërisht ose plotësisht nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë papastërtitë, pluhurin apo mbrojtësit e ekranit. iPhone juaj duhet të ketë tre mikrofona, ndaj kontrolloni secilin për çdo bllokim të mundshëm. Nëse është e nevojshme, hiqni kutinë ose mbrojtësin e ekranit nëse ju pengon.

Testoni mikrofonin

Është e lehtë të testosh mikrofonët për të parë nëse ato funksionojnë normalisht:

Testoni mikrofonin për telefonata. Hapni aplikacionin “Voice Memos” dhe regjistroni një memo të shkurtër, duke folur në mikrofonin në fund. Luaje përsëri dhe shiko nëse zëri është i qartë.

Provoni mikrofonin e altoparlantit. Hapni aplikacionin “Kamera” dhe regjistroni një video ndërsa flisni në mikrofonin në krye të iPhone. Luaje përsëri dhe shiko nëse tingëllon qartë.

Nëse audioja është e paqartë, ka të ngjarë të keni një problem harduerik me iPhone-in tuaj.

Çaktivizoni Bluetooth-in

Tërhiqeni Qendrën e Kontrollit nga pjesa e sipërme e ekranit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën Bluetooth për të çaktivizuar përkohësisht radion Bluetooth në iPhone tuaj.

Rindizni telefonin

IPhone është një kompjuter i vogël dhe ju mund të zgjidhni shumë defekte duke e fikur dhe pastaj duke e ndezur përsëri. Kjo do të pastrojë çdo të dhënë ose softuer me probleme që mund të shkaktojnë probleme në mikrofonin e telefonit tuaj. Rindizni iPhone-in dhe më pas provoni përsëri mikrofonin.

Sigurohuni që aplikacioni juaj të ketë leje

Nëse mikrofoni funksionon në përgjithësi dhe duket se është problem vetëm në një aplikacion specifik, është e mundur që aplikacioni të mos ketë leje për të përdorur mikrofonin. Mund ta korrigjoni këtë problem duke zgjedhur aplikacionin “Cilësimet” dhe më pas duke shtypur “Privatësia”. Zgjidhni Mikrofon. Lëvizni poshtë listën e aplikacioneve dhe sigurohuni që çdo aplikacion që ka nevojë për mikrofonin të ketë leje, duke e rrëshqitur butonin e duhur djathtas.

Continue Reading

Teknologji

Porsche 911 Carrera RS elektrike është një bukuri delikate

Published

on

Vitet e fundit, i ashtuquajturi restomodding është bërë shumë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të veturave klasike, dhe një nga shembujt më të rinj është 911 Carrera RS.

Ekspertët e dëshmuar si Singer dhe Eagel kanë tërhequr shumë vëmendje dhe respekt falë krijimeve të tyre mahnitëse dhe në një kohë kur bota po përqafon gjithnjë e më shumë elektrifikimin, gjithnjë e më shumë makina klasike po kthehen në ato elektrike.

Restomodi i fundit Porsche vjen nga kompania holandeze Voitures Extravert, e specializuar në konvertimin e makinave elektrike. E quajtur zyrtarisht “Quintessenza RS”, vetura bazohet në legjendarin Porsche 911 Carrera RS nga mesi i viteve 1970, dhe ekspertët holandezë kanë modernizuar dhe instaluar këtë makinë klasike sportive gjermane me makinë elektrike.

Bëhet fjalë për një motor elektrik të quajtur “ssenza 700”, i zhvilluar nga një kompani holandeze, i cili zhvillon 700 kuaj/fuqi dhe 700 Nm çift rrotullues. Ndryshe nga Carrera RSS origjinale, motori në modelin restomod ka ftohje me ujë. Është makina më e fuqishme e kompanisë Voitures Extravert, e cila është 20 për qind më e fuqishme se modeli i saj standard “Quintessenza”, pra modeli i parë elektrik 911.

Performanca RS-1 nuk është njoftuar, por modeli standard përshpejton nga 0 në 100 km/h në më pak se 6 sekonda. Bateria 59 kWh i jep asaj një distancë prej 400 kilometrash. Vetura peshon 1395 kg dhe mjafton një karikim prej 15 minutash për të kaluar 100 km.

Frenat janë përmirësuar sipas standardeve moderne, janë më të mëdha dhe më efikase se makina origjinale dhe funksionojnë së bashku me Sistemin Elektronik të Suspensionit të Kontrollit Magnetik, një cilësim i rregullueshëm magnetorkeologjikisht që lejon shoferin të rregullojë sjelljen e pezullimit. Sustat e buta sigurojnë drejtimin maksimal të rehatshëm pa sakrifikuar drejtimin dhe kënaqësinë e shoferit pasi makina nuk anohet shumë në kthesa.

Quintessenza RS është një makinë me të vërtetë e bukur, është e lyer në ngjyrë të kaltër, dhe ka buzë të lëmuara Fuchs, ngjitëse Carrera dhe një spoiler të njohur RS.

Restaurimi zgjati muaj dhe shasia u çmontua plotësisht përpara se të rimontohej me shumë dashuri dhe përpjekje. Çmimi i makinës nuk është bërë i ditur, por me siguri varet nga dëshirat e klientit dhe nëse klienti dorëzon një donator klasik 911.

“Origjinali është padyshim më i miri, por sot nuk i shihni në rrugë. Pronarët preferojnë t’i mbajnë në garazhe si asete të vlefshme. Kjo është arsyeja pse ne prezantuam modelin Quintessenza RS,” tha Martijn van Dijk, drejtor komercial i Voitures.

Continue Reading

Aktuale