Connect with us

Lajme

Shifra të frikshme / Më shumë se gjysma e të rinjve duan të ikin nga vendi (Anketë)

Published

on

Një e treta e popullsisë që jeton në Maqedoninë e Veriut ka menduar ose ka në plan që të largohen nga vendi, tregon anketa më e fundit e Detektor-it në Sitel, përcjell in7.

Plotë 32.9 përqind e të anketuarve janë shprehur se nëse do tu jepej mundësia do të ishin larguar nga Maqedonia e Veriut.

Ende më e frikshme është shifra e të rinjve që mendojnë të ikin nga vendi. Më shumë se gjysma e të rinjve apo 52 përqind e atyre që duan të largohen nga vendi janë të rinj të moshës deri në 29 vjeç. Ndërkaq nuk është i vogël as numri i persinave mbi 60 vjeç që duan ta lëshojnë vendin. 13.4 përqind e tyre duan apo kanë në plan të ikin nga Maqedonia e Veriut, përcjell in7.tv .

Të pyetur për mundësinë e zgjedhjes së vendit të punës sa i përket sektorit privat apo atij shtetëror, shumica e të anketuarve kanë zgjedhur si punë të dëshiruar, punën në administratën shtetërore. 52.9 përqind e të anketuarve duan të punojnë në shtet dhe vetëm 26.8 përqind në sektorin privat, thuhet në analizën e anketës së realizuar nga Detektor.

Sa i përket profesionit me perspektivë më të madhe brenda Maqedonisë së Veriut, vendin e parë e ze Teknologjia Informative. 19 përqind e të anketuarve mendojnë se Teknologjia Informative ka të ardhme me të sigurtë në vend, përcjell in7.

6.2 përqind mendojnë se Mjekësia është profesioni me të ardhme më të mirë, ndërsa në vend te tretë llogarite Politika.

Një numër i konsiderueshëm mendojnë se me politikë mund të sigurojnë të ardhme më të mirë për vete. 4.5 përqind e vlerësojnë Politikën si profesion me të ardhme.

Në fund, me nga 2 përqind secila, radhiten Ekonomistët dhe Elektro – Inxhinieria, si profesione me perspektivë në Maqedoninë e Veriut./in7.tv/

A.Hoxha

 

 

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale