Connect with us

Lajme

Shefi i diplomacisë greke javën e ardhshme vjen në Shkup

Published

on

Dendias javën e ardhshme në Shkup, Greqia njëra prej nënshkrueseve të nismës për fillimin e negociatave në mars të vitit 2020

Në Shkup të martën arrin shefi i diplomacisë greke Nikos Dendias , i cili në një intervistë për radion greke “Real fm” theksoi se nuk është sigurt se “ne mundemi ta çojmë politikën franceze në ndryshim”, por shtoi se me siguri do të përpiqen dhe se do të përpiqen të bëjnë më shumë nga ajo që munden.

Dendias dhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme kompetent për diplomacinë ekonomike Kostas Frankojanis më 26 nëntor arrijnë në vend, ndërsa zëdhënësi i MPJ-së greke Aleksandar Genimatas theksoi se një prej temave për të cilat do të bisedohet është edhe zhvillimi shtesë i marrëdhënieve ekonomike.

Shefi i diplomacisë greke para vizitës në Shkup e përsëriti qëndrimin e Greqisë – mbështetje për zgjerimin e BE-se sepse “kjo është në interes edhe të Evropës edhe të Greqisë”.

Ai tashmë ka pasur takim me Nikolla Dimitrovin në Bruksel, ndërsa javën e ardhshme për vizitë në Athinë do të arrijë ministri holandez i Punëve të Jashtme. Holanda ishte një prej tre vendeve të cilat i thanë “jo”, ndërsa Dendias deklaroi se planifikon të niset për në Kopenhagë, por planifikon edhe takim me francezët.

“Me Le Drijan u takuam pardje në takimin e NATO-s. Në kuadër të mundësive tona, bëjmë më shumë nga ajo që mundemi”, tha dje Dendias.

Mbështetja për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në mars të vitit të ardhshëm por rritet. Gjithsej 15 vende anëtare të Unionit e kanë vendosur nënshkrimin e tyre në letër, e cila javën e kaluar u dërgua në Komisionin Evropian, në të cilën kërkohet fillim i negociatave për të dy vendet në mars të vitit 2020. Letra fillimisht u dërgua prej gjashtë vendeve anëtare, ndërsa atyre iu bashkangjitën edhe nëntë vende të tjera nga Unioni.

Mes nënshkrueseve është edhe Greqia, ndërsa të tjerat janë Austria, Italia, Sllovenia, Sllovakia, Polonia, Çekia, Bullgaria, Estonia, Greqia, Hungaria, Irlanda, Letonia, Lituania, Malta dhe Portugalia.

Në letër jepet pajtim për reforma në metodologjinë e procesit negociues nëse ai mundëson hapjen e negociatave inkuadruese për anëtarësimin e Shkupit dhe Tiranës në mars të vitit 2020.

Vendet anëtare do të rishqyrtojnë këtë çështje gjatë takimeve të ardhshme ministrore për punë të përgjithshme të BE-së të cilat mbahen një herë në muaj, por është e nevojshme që përbërja e re e Komisionit Evropian do të fillojë të punojë që të mund të parashtrojë propozim në vendet anëtare të BE-së, në bazë të cilës mund të ndërtojnë kompromis për këtë çështje.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale