Connect with us

Lajme

Novi Sad / Pendarovski me fjalim në Forumin rajonal të të rinjve

Published

on

Pendarovski në Novi Sad do të mbaj fjalim në Forumin e katërt rajonal rinor

Presidenti Stevo Pendarovski , i cili gjendet për vizitë zyrtare në Serbi, sot në Novi Sad do të marrë pjesë në Forumin e katërt rajonal rinor.

Pendarovski do të mbajë fjalim në panel-diskutimin “Fjalim i të rinjve para përfaqësuesve të pushtetit: prezantim i dialogut politike para mijëvjeçarëve”, së bashku me kryetarin e Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe presidentin e Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor.

Dje Pendarovski u takua me presidentin Vuçiq ku kanë biseduar edhe për nismën franceze për metodologjinë e re të ndryshuar në udhëheqjen e bisedimeve paraqasëse me BE-në. Ai edhe një herë e ka theksuar qëndrimin se për ne nuk ka alternativë tjetër të qëndrueshme dhe garanci për stabilitet, siguri dhe prosperitet, përveç anëtarësimit të plotfuqishëm në Union.

“Në këtë kontekst më gëzon fakti që edhe nga Shkupi dhe Beogradi dërgojmë mesazhe të qarta se Bashkimi Evropian nuk duhet ta harrojë Ballkanin Perëndimor, për të cilin perspektiva për anëtarësim në BE është garancia e vetme për stabilitet, siguri dhe prosperitet dhe në të vërtetë është opsioni i vetëm i qëndrueshëm. Integrimi evropian i rajoni është mënyra më e mirë që do të mundësojë transformim demokratik të shoqërive tona, prosperitet dhe bashkëpunim të përforcuar rajonal”, deklaroi Pendarovski.

Për dallim prej tij, Vuçiqi përsëriti se edhe për Serbinë qëllimi është anëtarësimit në BE, dhe tashmë ka hapur 17 kapituj, por me “non pejperin” francez shumë gjëra janë të paqarta.

“BE-ja tani në këtë moment kërkon mënyrë, për shkak të Marrëveshjes së Prespës që ta përmbush Maqedoninë e Veriut, për Shqipërinë është pak më vështirë, të hapë negociata… kur do t’i pyesni, çka më tej, çka kur do të hapen bisedimet, në mars apo në maj në Zagreb, askush nuk ka përgjigje në BE çka do të ndodh pastaj me bisedimet me Serbinë dhe Malin e Zi, madje edhe me Maqedoninë e Veriut pasi që do t’i hap bisedimet. Një plan të këtillë nuk e kemi parë deri më sot. Për këtë neve në rajon na takon që të hapim më shumë autostrada, hekurudha, gjithnjë e më shumë të bashkohemi dhe të bashkëpunojmë, të jemi më të suksesshëm”, deklaroi Vuçiq në kontekst të nismës për “Shengën të Vogël”.

Edhe Pendarovski e vlerësoi nismën për “Shengen të Vogël” si vendimtare, duke theksuar se kjo nuk është alternativë e BE-së, për çka ka marrë konfirmim edhe nga presidenti francez Makron.

“Ai duhet të ndërrohet, të zgjerohet dhe t’i përfshijë të gjitha gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, pa e prejudikuar statusin e ardhshëm të Kosovës, duhet të gjendet zgjidhje që të gjitha shtetet të hyjnë në këtë nismë, sepse kështu mund të kemi të gjithë beneficione dhe treg më të madh, dhe të gjithë pa presion të jashtëm të sillemi si evropian”, tha Pendarovski.

Në takim është biseduar edhe për bashkëpunimin ekonomik, për çka është konstatuar se ekzistojnë gjasa të mira në tregtinë e ndërsjellë këtë vit përfundimisht të arrijë një miliard euro, për çka mund të kontribuojë edhe bashkëpunimi në fushën e “Shengenit të Vogël. 

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale