Connect with us

Lajmet kryesore

LSDM: Pesë fakte për debaklin e Mickoskit në Samitin e EPP-së

Published

on

Të paktën 5 fakte nga Samiti i EPP-së në Zagreb e konfirmojnë debaklin e patriotizmit të rrejshëm dhe hipokrizinë e Hristijan Mickoskit.

Përderisa në vend Mickoski thotë se nuk e njeh emrin kushtetutues të shteti, nuk ka problem VMRO-DPMNE-jae tij në Partinë Popullore Evropiane të jetë përfaqësuese e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në Rezolutën nga samiti i Zagrebit të EPP-së, konstatohet se BE-ja me mosmbajtjen e vendimit për fillimin e negociatave, ka bërë gabim historik, gjeostrategjik – që është edhe një shuplakë e nxehtë për Mickoskin.

Mickoski e pranoi Marrëveshjen me Bullgarinë fqinje në takim me kryeministrin Borisov “pa dilema”.
Sinonim për lajm të rremë dhe patriot të rremë është vetë Kristijan Mickoski, çiraku i Nikolla Gruevskit nga Budapesti.

Për debaklin dhe humbjen e patriotizmit të tij të rrejshëm, Mickoski fajin ta kërkojë tek vetja.
Kjo nuk e mbulon asnjë kumtesë të zbehtë, asnjë konferencë të zbrazët për shtyp nga kështjella e çmuar.

Mickoski të dalë dhe të tregojë kë ka gënjyer, opinioni i vendit se Marrëveshja me Bullgarinë është shembull kapitullator ose kryeministri bullgar Borisov kujt i tha se e mbështet Marrëveshjen?

Qendra për komunikime me opinionin e LSDM-së

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale