Connect with us

Lajme

Zaevi fiton çmim ndërkombëtar në Sarajevë

Published

on

Kryeministri Zaev laureat i Çmimit ndërkombëtar “Isa-beg Ishakoviq” për vitin 2019

Kryeministri Zoran Zaev është fitues i sivjetmë i Çmimit ndërkombëtar “Isa-beg Ishakoviq”, që do t’i dorëzohet në Akademinë solemne e cila do të mbahet më 27 nëntor në Teatrin popullor në Sarajevë, kumtoi Komiteti për ndarjen e kësaj mirënjohje të vetme shtetërore në Bosnjë e Hercegovinë.

“Zotëri Zoran Zaev jo vetëm që dukshëm i avancoi marrëdhëniet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, por tregoi edhe lidership të fuqishëm politik në kontekst të afrimit më vendimtar drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s”, ceket në arsyetimin e Komitetit për ndarjen e çmimit.

Në tekst ceket se Komiteti nuk mund të dijë se si do të duket biografia politike e kryeministrit Zaev gjatë vitit të ardhëm, por “përpjekjet, nismat dhe rezultatet e tij në vitin 2019 pa dyshim do të mbeten të shënuara si pozitive dhe do të vlerësohen historikisht”.

Laureat i vitit të kaluar për këtë çmim ishte ish-shefi i shtetit kroat, Ivo Josipoviq, ndërsa mes fituesve në vitet e kaluara janë edhe ish-presidenti austriak, Hajnc Fisher dhe kryetarët aktual të Sllovenisë, Borut Pahor, Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq.

Continue Reading

Lajme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Published

on

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët “Abetare”, të shoqëruar me fletoren e punës. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci, e cila ka ftuar shtëpitë botuese nga të dy shtetet që të aplikojnë në këtë konkurs.

Në një postim në Facebook, Nagavci ka thënë se ka filluar jetësimi i Marrëveshjes për Abetaren e re të përbashkët cilësore dhe unike, që do ta përdorin si tekst të parë të gjithë fëmijët shqiptarë në Kosovë, Shqipëri dhe kudo që ata mësojnë shqip.

Po ashtu, ministja Nagavci ka shprehur bindjen e saj të plotë se në vitin e ri shkollor, vogëlushët e të dyja shteteve do ta kenë në dorë Abetaren e re.

“Ky libër simbol, le të jetë një dhuratë për vogëlushët tanë në 110 vjetorin e Pavarësisë”, ka thënë Nagavci.

E krejt kjo, sipas saj, ka ardhur si rezultat i një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re.

“Një gjuhë, një Abetare… Pas një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re, Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët ‘Abetare’, të shoqëruar me fletoren e punës. Ftoj shtëpitë botuese nga të dy shtetet tona që të aplikojnë në këtë konkurs, rezultatet e të cilit do të bëhen publike në qershor të këtij viti”, ka thënë ajo.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Lajme

Bumçi: Eurodeputetët i kanë dërguar një letër Bashës, ja për çfarë bëhet fjalë

Published

on

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit Aldo Bumçi i ftuar në “Radarin Informativ” është pyetur nëse përfaqësues të Partisë Popullore Europiane janë ofruar që të negociojnë krizën e brendshme në Partinë Demokratike.

Bumçi tha se ka një letër të 3 eurodeputetëve për Bashën, në të cilën sipas tij i kërkojnë që të pranojë Kuvendin e 11 dhjetorit, të mbledhur nga ish-kryeministri Berisha.

“PPE ka si qëndrim që ne nuk përfshihemi në çështje te partive. Ka një letër të 3 eurodeputetëve gjermane, në PPE dhe një eurodeputeti një vendet e rajonit që i drejtohen Bashës që të pranojë 11 dhjetorin.

Kriza në PD është zgjidhur me 11 dhjetor nga demokratët. Ne do vazhdojmë betejën kundër Ramës”, tha Bumçi.

Continue Reading

Aktuale