Connect with us

Lajme

Takim Mickoski – Borisov / Ja për çka biseduan

Published

on

Borisov: Mickoski më siguroi se hyrja e RMV-së në BE dhe NATO është prioritet i VMRO-DPMNE-së

Kryeministri bullgar Bojko Borisov sot ka thënë se në takimin me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski prej tij ka marrë garanci se inkuadrimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE dhe NATO është prioritet i partisë së tij.

“Dje kisha takim me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Ai më bindi se inkuadrimi i RMV-së në BE dhe NATO është prioritet për VMRO-DPMNE-në”, ka shkruar Borisov në profilin e tij në Fejsbuk, ku dje dhe sot në Zagreb ka marrë pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane (PPE).

Borisov ka thënë se që të mund një vend pa pengesë të hapërojë në rrugën e integrimit në dy aleancat, të gjitha partitë duhet të pajtohen për këtë.

“Retorika antibullgare jo vetëm që duhet të ndalohet, por ata duhet të jenë të bindur se ajo nuk është në rregull. Ne nuk kemi qenë okupatorë të askujt. Leximi i historisë është ashtu siç e kanë thënë historianët, ndërsa ne me shekuj e kemi pranuar. Nëse duan të shkojnë përpara, të qarta janë vlerat që duhet t’i respektojnë”, ka thënë Borisov.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së dje në margjinat e Kongresit të PPE-së është takuar me kryeministrin e Bullgarisë dhe liderin e GERB-it, Bojko Borisov i cili ka publikuar video të takimit në profilin e tij në Fejsbuk, e cila më pas shkaktoi reagime të ndryshme në vend.

Në komunikatën zyrtare të VMRO-DPMNE-së theksohet se në takim është biseduar për ndodhitë aktuale politike në Maqedoni, marrëdhëniet mes dy shteteve, por edhe perspektivën evropiane të Maqedonisë. Mickoski ka thënë se anëtarësimi në BE është me interes strategjik për Republikën e Maqedonisë dhe përcaktimit strategjik të VMRO-DPMNE-së. Duke pasur parasysh këtë, ai ka shtuar se Qeveria e re e udhëhequr nga VMRO-DPMNE pas 12 prillit do të punojë në zbatimin e reformave strukturore.

LSDM, pastaj doli me qëndrim se Mickoski diçka tjetër flet para qytetarëve e tjetër jashtë vendit, por edhe publikisht para kamerave.

“U dëshmua edhe një herë se e gjitha bota demokratike i njohu reformat dhe sukseset se të gjithë faktorët e rëndësishëm dhe përfaqësues të BE-së janë që të fillojmë negociata, vetëm Mickoski është kundër përparimit të atdheut tonë dhe eurointegrimeve. Derisa në shtëpi, Mickoski thotë se nuk e njeh emrin kushtetues të shtetit, qytetarët panë se nuk ka problem partia e tij VMRO-DPMNE në PPE të prezantohet si Republika e Maqedonisë së Veriut. Samiti në Zagreb e ka zbuluar patriotizmin e rreme, dyfytyrësinë e Mickoskit dhe VMRO-DPMNE-së”, kanë thënë në LSDM.

Ndërkohë, Mickoski sot nga Zagrebi ka deklaruar se qëndrimi i partisë është i njohur dhe i pandryshuar dhe është thënë dje në takim me Borisovin, ndërsa ajo është se VMRO-DPMNE dhe ai personalisht mbështesin gjithçka që është e mirë edhe për Maqedoninë dhe Bullgarinë. 

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale