Connect with us

Teknologji

Rrjeti 5G, a është i dëmshme për shëndetin?

Published

on

Një analizë e publikuar në Scientific American hedh dyshime mbi teknologjinë e transmetimit të të dhënave, duke pohuar edhe rreziqet ekzistuese. Të flasësh për rreziqet e mundshme te shëndeti nga rrjeti 5G – gjenerata e re e transmetimit të të dhënave mobile, cilësohet shpesh si një komplot. Por nëse frika mbi dëmin që shkaktohet nga 5G e jo vetëm, publikohet nga një revistë si Scientific American do të thotë se vetëm me komplot nuk kemi të bëjmë. Le t’i marrim me radhë.

Siç shpjegon Joel M. Moskowitz, në një artikull të publikuar së fundmi, Komisioni Federal i Komunikimit në SHBA, ka ripohuar kufijtë e sigurisë në lidhje me ekspozimin e njeriut ndaj rrezatimeve elektromagnetike, të cilat janë të njëjtat në fuqi që nga fundi i viteve ’90. Por, që prej atëherë, më shumë se 250 shkencëtarë kanë publikuar kërkimet mbi efektet biologjike dhe shëndetin të rrezatimeve elektromagnetike jo-jonizuese, duke firmosur edhe një peticion për të kërkuar kufij shumë më të rreptë. Në të lexohet: “Publikime të shumta, të publikuara kohët e fundit në revista shkencore, tregojnë se si fushat elektromagnetike ndikojnë në jetën e organizmave të gjallë, edhe në nivele më të ulëta se sa ato të pranishme në udhëzimet kombëtare dhe ndërkombëtare.

Këto pasoja përfshijnë edhe rrezikun për t’u prekur nga kanceri, stresin qelizor, rritjen e radikaleve të lira të dëmshme, dëmtime gjenetike, ndryshime strukturore dhe funksionale në sistemin riprodhues (…). Pasojat shkojnë shumë përtej racës njerëzore dhe tregojnë se një sërë provash në rritje kanë efekte të dukshme edhe te bimët e kafshët”. Sipas Moskowitz, shkencëtarët që mbështesin këto frikëra janë pjesa më e madhe ndër ekspertët mbi pasojat e rrezatimeve të jo-jonizuara. Nga ana tjetër, që këto rreziqe janë të pranishme, nuk është diçka e re. Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin (AIRC, pjesë e Organizatës Botërore për Shëndetësinë) i ka klasifikuar rrezatimet elektromagnetike si “ndoshta kancerogjene për njerëzit” që prej vitit 2011.

Vitin e kaluar, një studim prej 30 milionë dollarësh, i kryer nga National Toxicology Program (Programi Kombëtar i Toksikologjisë në SHBA) gjeti “prova të dukshme” se dy vjet ekspozim ndaj rrezatimeve që emetohen prej celularëve rrisin rrezikun ndaj kancerit te minjtë meshkuj dhe shkatërrojnë ADN tek minjtë e të dy sekseve. Scientific American nënvizon se këto rezultate janë vërtetuar edhe nga Instituti italian Ramazzini. Në të gjitha këto është e nevojshme të theksojmë se si Food & Drug Administration ka dërguar para pak kohësh një letër tek Autoriteti i Komunikimeve, ku shkruhet: “Provat shkencore deri më sot nuk e mbështesin frikën që lidhet me pasojat e dukshme te shëndeti për shkak të ekspozimit, brenda kufijve në fuqi”. Po atëherë, çfarë roli luan 5G?

“Teknologjia e fundit celulare, 5G, do të përdorë, për herë të parë valë milimetrike që u shtohen mikrovalëve që përdoren për teknologjitë celulare nga 2G deri te 4G”, lexohet në Scientific American. “Për shkak të gamës së kufizuar, 5G do të kërkojë antena të vendosura çdo 100 apo 200 metra, duke ekspozuar shumë njerëz ndaj rrezatimeve të valëve milimetrike”. Moskowitz thotë se ekspozimi në afat të gjatë ndaj valëve milimetrike “shfaq rreziqe për lëkurën (melanomën), për sytë (melanomën okulare) dhe testikujt (steriliteti)”.

Duke qenë se 5G është një teknologji e re dhe për këtë arsye nuk janë kryer ende studime të thelluara, a kemi të bëjmë me përfundime të thjeshta? Në të vërtetë, jo, pasi “është parë një lloj rritjeje e tumoreve në tru dhe në qafë, që mund t’i atribuohen pjesërisht përhapjes së rrezatimit nga telefonat celularë. Këto shifra në rritje përputhen me rezultatet e studimeve të kontrolluara që lidhen me rreziqet ndaj tumoreve te përdoruesit që përdorin shumë telefonin”. Sikur të mos mjaftonin këto, duhet theksuar se 5G nuk do ta zëvendësojë 4G. Për një kohë të gjatë, në fakt, të dy teknologjitë do të bashkëjetojnë. Me pak fjalë, jo vetëm teknologjitë aktuale celulare mund të paraqesin rreziqe të konsiderueshme, por ardhja e 5G mund të përkeqësojë ndjeshëm situatën.

Për këtë, thotë në fund Moskowitz, duhet mbështetur peticioni i firmosur nga 250 shkencëtarë e mjekë për një moratorium për implementimin e 5G dhe për t’u kërkuar qeverive fonde të nevojshme për kërkime të tjera të thelluara. Por, duke marrë në konsideratë xhiron e regjistruar rreth 5G (llogariten 2.200 miliardë dollarë në ekonominë botërore në 15 vjet) të shpresosh që kjo makinë të ndalet në pritje të fjalës së shkencës është e kotë./monitor

Continue Reading

Teknologji

Instagram Reels shton formatin Dual

Published

on

Për të rritur popullaritetin mes përdoruesve, Instagram ka prezantuar një format të ri për Reels, të quajtur Dual.

Kamera e parme dhe ajo e pasme e celularit mund të përdoren njëkohësisht për të filmuar diçka, shoqëruar nga reagimi për të. Të dyja shfaqen së bashku në ekran, në mënyrë të ngjashme me një transmetim Twitch.

Platforma ka shtuar gjithashtu edhe Templates dhe të gjitha videot që kanë një gjatësi më pak se 15 minuta, quhen Reels.

Për të krijuar një video Dual, klikoni opsionin me shenjën e plusit, më pas Reels. Në anën e majtë shfaqen shumë ikona, por zgjidhni shigjetën me drejtimin për poshtë. Klikoni ikonën e kamerës ku shkruhet Dual dhe nisni regjistrimin duke klikuar shenjën e Reel në qendër. Pasi të mbaroni, mund të shtoni efekte apo muzikë./tvklan.al

Continue Reading

Teknologji

TikTok do të dominojë, ja si të përfitoni nga aplikacioni

Published

on

Raporti tregon se përdoruesit e TikTok do të shpenzojnë mesatarisht 45.8 minuta në ditë në platformën e ndarjes së videove, në dallim nga 45.6 minutat që do të akordojnë në YouTube.

Pavarësisht imitimit të TikTok me veçori të shkurtra video si “Instagram Reels”, llogaritë e Instagramit për një mesatare prej 30.1 minuta në ditë.

Dallimi midis këtyre statistikave në YouTube kundrejt TikTok mund të jetë i papërfillshëm, por ai paralajmëron një kthesë të rrjedhës. Dhe për pronarët e bizneseve, aplikacioni në pronësi të ByteDance ka potencial të madh për të angazhuar konsumatorë të rinj.

Këtu janë tre mënyra për të përfituar nga statistikat e angazhimit të sapokrijuar të aplikacionit:

1. Jini autentik

Në shumë mënyra, TikTok dhe Instagram janë të kundërta polare. Ndërsa fotografia e përsosur priret të sundojë ditën në Instagram, përdoruesit e TikTok, më tepër, dëshirojnë vërtetësinë. Pra, në TikTok, mos u mbuloni me pallto dhe përmbajuni videove që mund të ndezin një emocion te shikuesi.

“Nëse markat janë autentike në TikTok, ato nuk perceptohen vetëm si reklamues, por shihen si anëtarë të komunitetit që kuptojnë se çfarë po ndodh rreth tyre,” thotë Lyle Underkoffler, shefi i marketingut në platformën e automatizimit të reklamave sociale Smartly me bazë në Nju Jork.

Evan Horowitz, kryeshefi ekzekutiv i agjencisë krijuese Movers+Shakers në Santa Monica, Kaliforni, pajtohet me këtë strategji. Ai thotë se përdoruesit e TikTok preferojnë përmbajtje që “ndjen pak aksione”.

Horowitz shpjegon se videot që kanë një vlerë të fortë reklamuese zakonisht nuk do të performojnë mirë në platformë.

2. Mos u hidhni në çdo trend të madh

Ndërkohë që duhet të përpiqeni të postoni rregullisht për produktet tuaja – dhe ta bëni këtë në mënyrë konsistente – shmangni hedhjen në çdo temë të nxehtë, e cila mund të variojë jashtëzakonisht nga videot e lezetshme të qenve një minutë deri te trendi “Unë nuk jam i destinuar të punoj”.

Merrni parasysh nëse një prirje përshtatet me biznesin tuaj. Për shembull, një tendencë e veshjeve për festa mund të mos jetë e përshtatshme për fushatën e marketingut të një kompanie të kursimit të energjisë.

Më tej, “sipërmarrësit dhe pronarët e bizneseve të vogla duhet të gjejnë hashtags më të përshtatshëm për markat e tyre, të cilat mund të mos jenë domosdo më të njohurat”, tha për Inc, Jason Galloway, drejtues i praktikës së konsulencës së marketingut në firmën shumëkombëshe të kontabilitetit dhe konsulencës KPMG.

Brendet duhet gjithashtu të marrin në konsideratë bashkëpunimin me influencues më të vegjël për partneritete dhe vendosjen e produkteve.

“Shpejtësia dhe përshtatja natyrale është shumë më e rëndësishme se lustrimi, kështu që fokusimi në përmbajtjen në trend që i përshtatet markës është strategjia kryesore,” këshillon Galloway.

3. Përqafoni ndërveprimet “live”.

Javën e kaluar, TikTok njoftoi se do të testojë një funksion të ri, të quajtur TikTok Live, për të lejuar krijuesit të gjenerojnë të ardhura të përsëritura përmes pagesave përmes transmetimit të drejtpërdrejtë. Në një deklaratë, TikTok thotë se funksioni synon të sjellë më afër markat dhe shikuesit.

Ju gjithashtu mund të ftoni klientët tuaj më të mirë në një “Dhomë VIP” me anë të Abonimit Live. Abonimi mujor i TikTok për njerëzit që të tregojnë vlerësimin e tyre për krijuesit e tyre të preferuar Live u jep brendeve mundësinë për të rritur komunitetin e tyre dhe për të marrë oferta ekskluzive për klientët VIP.

Kur biseda vetëm për pajtimtarët është e aktivizuar, reklamuesit dhe abonentët e tyre kanë qasje ekskluzive me njëri-tjetrin. Brendet mund të ndërtojnë një rrjet personal globalisht përmes transmetimit të drejtpërdrejtë.

“Është gjithnjë e më e rëndësishme që brendet të jenë të lidhura me konsumatorët e tyre të rinj dhe ekzistues,” këshillon Underkoffler.

Pavarësisht se si angazhoheni, çështja është të filloni – dhe të jeni autentik. “Kur reklamoni në TikTok, krijimi i një lidhjeje të vërtetë dhe ndërveprimi me audiencën janë kritike,” shton ai.

Continue Reading

Teknologji

Në një test të ri, Facebook u lejon përdoruesve të kenë deri në pesë llogari

Published

on

Rrjeti social Facebook do t’u mundësojë përdoruesve individualë të kenë deri në pesë profile, dhe kjo është pjesë e një testi që kompania Meta synon të kryejë me qëllim që të prezantojë mënyra të reja për të inkurajuar përdoruesit të qëndrojnë në platformë në një kohë kur rivalët po bëhen gjithnjë e më konkurruese.

Si pjesë e testit, disa përdorues të Facebook do të jenë në gjendje të krijojnë deri në pesë profile shtesë që do të lidhen me profilin origjinal, raporton reuters.

Ideja është që të përdoren llogari shtesë për qëllime të ndryshme, një për miqtë, një tjetër për bashkëpunëtorët dhe pjesa tjetër për ndërveprim me grupe dhe influencues. Përdoruesit do të kenë ende një llogari kryesore, por do të mund të ndryshojnë profilet me vetëm disa klikime.

Profilet do të mbulohen nga rregullat e Facebook dhe thyerja e rregullave në një profil do të ndikojë në të gjitha llogaritë, tha zëdhënësi Leonard Lam.

“Për t’i ndihmuar njerëzit të përmirësojnë përvojën e tyre bazuar në interesat dhe marrëdhëniet, ne po testojmë një mënyrë të re për të pasur profile të shumta të lidhura me një llogari të vetme në Facebook. Të gjithë që përdorin Facebook do të duhet të vazhdojnë të ndjekin rregullat”, shtoi ai.

Përdoruesve që krijojnë profile shtesë nuk do t’u kërkohet të përdorin identitetin e vërtetë për emrin e shfaqur për sa kohë që alternativa nuk shkel rregullat dhe nuk përmban numra ose karaktere speciale.

Continue Reading

Aktuale