Connect with us

Lajme

Rasti – Asim Musa / Fiks Fare mohon të ketë kërkuar falje, Zaevi mund ta tërheqë deklaratën (VIDEO)

Published

on

Ditë më parë, Kryeministri Zoran Zaev nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut deklaroi se televizioni i njohur nga Shqipëria, Top Channel i ka kërkuar falje ish – zëvendësministrit të Shëndetësisë, Asim Musa për atë që u quajt skandal korruptiv, shkruan in7.

Kjo deklaratë edhe pse e dalë nga goja e kryeministrit të vendit do të merrej me rezerva sa i përket vërtetësisë së informacioneve që i njëjti i dha. A kishte kërkuar vërtetë falje Fiks Fare dhe a u aministua Asim Musa nga gjithë ajo që u pa në videot e publikuara më herët?

Për të sqaruar këtë dilemë, pyetëm në redaksinë e emisionit Fiks Fare. Nga atje na u përgjigjën shkurt dhe prerë se nuk ka pasur diçka të tillë.
“Jo, nuk është e vërtetë. Nuk i kemi kërkuar falje Asim Musës”, thonë për in7 nga Fiks Fare.

Por si e kuptoi kryeministri Zaev se Fiks Fare i paska kërkuar falje Musës?
Kush ia ka dhënë këtë informacion?

Në pyetjen e in7.tv për këtë çështje, kryeministri Zaev theksoi se do ta shikojë edhe njëherë, por se informatat i merr nga shërbimet për marrëdhënie me publikun. Në qoftë se sipas tij do të vërtetohet e kundërta, atëherë do ta tërheqë deklaratën.

“Ekipi që punon në PR ma dha këtë informacion se ka qëndrim. Për fat të keq se si ka ndodhur kjo, këtë e kam komentuar, gjithsesi nëse nuk është e vërtetë unë tërhiqem nga ajo deklaratë. Por analizat që i marr permes informacioneve të ndryshme thonë se pas rastit ka ndodhur një takim ne mes të zëvendësministrit dhe Televizionit Top Channel, ku kanë biseduar në këtë temë dhe kanë shprehur keqardhje për atë që ka ndodhur. Kjo mund të ketë ndodhur edhe për shkak të përkthimit dhe në fund të fundit të gjithë e pamë se çka ka ndodhur. Do ta shikoj edhe një here nëse është ashtu dhe të jap koment tjetër. Nëse duhet ta tërheq atë që kam thënë do ta tërheq”, u përgjigj për in7, Zoran Zaev.

Para rreth një muaji, në emisionin investigativ Fiks Fare ishte protagonist Asim Musa, atëkohë zëvendësministër i rënë në grackën e gazetarëve të Fiksit. Teksa bënin Pazar për operimin e një “pacienti” nga Shqipëria, në një moment, Musës i ofrohet para si kapar për operacionin që mund të kushtonte rreth një mijë euro.

“Vetëm kaq për kafe” – shikohet Musa duke marrë 50 euro nga gazetari që sillej si pacient, përcjell in7.
Menjëherë, të nesërmen pas publikimit të skandalit, Asim Musa dha dorëheqje për arsye morale. Në vend të tij u emërua Armend Arsllani, poashtu nga Struga.

Disa ditë pas rastit në fjalë, Asim Musa ka qënë tek zyrat e Fiks-it në Tiranë për të arsyetuar krejt rastin. Por në vend të arsyetimit, gazetarja e Top Channel e vuri në pozitë edhe më të vështirë. E deri në fund të atij edicioni të Fiks Fare, nuk u dëgjua kërkim falje nga organizatorët.
/A-H, in7.tv

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale