Connect with us

Maqedonia e Veriut

Zaev: Nuk e komentoj deklaratën e Ruskoskës

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev, nuk dëshiron ta komentojë deklaratën e mbrëmshme të prokurores Villma Ruskoska, e cila tha se do të kërkojë hetim financiar për gjykatësit e Gjykatës së Apelit në Shkup, të cilët ish-prokuroren Speciale Publike, Katica Janeva, e dyshuar në rastin “Reket”, nga paraburgimi e dërguan në arrest shtëpiak.

“Nuk komentoj për deklaratën e prokurores Ruskoska. Pribe në raportin e tij thotë se politikanët duhet t’ju shmangen komenteve për raste të caktuar të gjykatësve, prokurorëve”, tha Zaev, në përgjigjet e gazetarëve në promovimin e sotëm të ueb faqes “Financa të hapura”.

Kryeministri Zaev, përsëriti se veting do të ketë për gjykatat dhe prokuroritë, për shkak se kjo është një proces i patjetërsueshëm i cili doemos të bëhet.

“Populli unë pret lëkundjen e gjykatësve, prokurorëve, politikanëve, drejtorëve..Kjo duhet mirë të organizohet. Të mësuar nga përvoja e Shqipërisë duhet të dimë se a jemi të gatshëm, të analizohet që mos të mbesim pa gjykatës dhe prokurorë. Vetingu është detyra e jona si shoqëri. Patjetër të kalohet ky proces. Në të ardhmen presim gjatë kapitujve të kemi transformim të shoqërisë tonë. Patjetër të lëkundemi të gjithë, të dihet nëse jemi futur t’i shërbejmë shtetit, duhet në mënyrë transparente t’i japim të gjitha të dhënat tona dhe për familjet tona ta largojmë interesin personal”, ta Zaev.

Ai theksoi se ka pasur edhe premtim politik për rizgjedhje të gjyqësorit.

“Argumentet ishin se nuk kemi mjaftueshëm rezerva gjatë anulimit eventual të gjykatësve të caktuar dhe prokurorëve. Nëse ndodh që qindra prej tyre mos ta kalojnë vetingut, nuk kemi si ta plotësojmë atë zbrazëtirë. Ne sipas sistemimit në gjyqësor kemi 750 gjykatës, ndërsa për momentin janë vetëm 520 gjykatës. Dhe nëse ndodh që qindra prej tyre nuk e kalojnë vetingun, nuk do të kemi prej nga t’i plotësojmë ata, e jo më 200 tjerë. Akademia e ka ‘fytin e ngushtë’ nuk prodhon shumë njerëz”, tha Zaev.

Mes tjerash ai shtoi se besoj se kemi kuadro cilësor me pesë vite përvojë, avokat, profesor universitarë.

Kryeministri Zaev, theksoi se lidhur me këtë proces, ka sinjale pozitive edhe nga opozita dhe se shpreson se kjo do të ndodhë së shpejti.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale