Connect with us

Maqedonia e Veriut

“Të raportohet dhe të ndëshkohet nëse punëdhënësi kërkon të kthehet një pjesë e paguar e pagës minimale”

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev u bën apel institucioneve kompetente të shqiptojnë gjoba nëse dikush nga punëdhënësit kërkon nga punëtori të kthejë një pjesë të pagës së paguar minimale. Për një gjë të tillë, siç tha, me Kodin penal, është rregulluar dënim me burg, ndërsa punëtorët duhet të denoncojnë nëse ka raste të tilla.

“Nëse shteti, sindikata, odat, i kanë shtrënguar dhëmbët dhe kanë bërë një hap serioz lidhur me pagën minimale në një ambient kur shteti i substituon kontributet për çdo rritje, përfshirë edhe për pagën minimale, u bëj apel të gjithëve denoncojnë menjëherë për këtë paligjshmëri që e përmendët si mundësi. Kjo nuk është vetëm paligjshmëri, por edhe diçka e keqe. Të kërkoni nga punëtori të kthejë një pjesë të parave mbrapa është gjë e keqe. Flasim për pagë prej 14.500 denarë, ndërsa llogaritë për një familje katëranëtarëshe janë 10.000 me të gjitha kursimet. Ligjet parashikojnë burg, kjo është rregulluar në Kodin penal. U bëj apel të gjithëve, Inspektoratit të Punës, Inspektoratit Financiar, Policisë Financiare, Kabineti im është në dispozicion”, deklaroi Zaevi, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në konferencën për shtyp në Qeveri për platformën “Financa të hapura”.

Sipas Zaevit, që të raportojnë punëtorët mund t’i shfrytëzojnë të gjitha mjetet e demokracisë. “Këtu i kanë çdo media, ka mundësi për mbrojtje të identitetit të tyre, ka mundi ta angazhojnë sindikatën, në mënyrë anonime të kontaktojnë me inspektimet, të lajmërohen në kabinetin tim dhe të ministrave, tha kryeministri Zaev.

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Petliçkovski: S’është momenti të hiqen maskat

Published

on

Drejtori i Institutit për Imunologji dhe Gjenetikë Humane, Aleksandar Petluçkovski në TV Sitel foli për rritjen e rasteve të reja në Maqedoni.

Ai theksoi se qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm duke potencuar se jemi rreth pikut të llojit Omicron të coronavirusit.

“Lloji Omicron është virus më i lehtë, por nuk jemi të sigurt nëse do të jetë kështu përherë. Nuk e dimë nëse ky lloj i virusit do të ndryshojë dhe do të shndërrohet në virus më i rrezikshëm. Mendoj se nuk është momenti të hiqen maskat për arsye se pandemia ende nuk ka përfunduar”, tha Petliçkovski.

Kujtojmë se deri tani në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar gjithsej 249.704 raste, ndërsa prej tyre 223.053 janë shëruar dhe 8.153 persona kanë humbur jetën. Numri i rasteve aktive është 18.498.

Continue Reading

Lajme

Media bullgare: Familjarët e viktimave në autobusin në “Struma” kërkojnë hetim paralel

Published

on

Siç raporton BNT, familjarë të afërt të viktimave janë deklaruar për televizionin se presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që viktimat e kanë mbajtur me vete.

Pas tragjedisë, të mbijetuarit dhe familjarët e viktimave kërkuan nga Gjykata e Rrethit në Pernik në mënyrë paralele t’i hetojë arsyet e aksidentit dhe presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që udhëtarët e kanë mbajtur me vete.

Edhe pse kanë kaluar dy muaj nga tragjedia e madhe, një pjesë e të mbijetuarve kthehen në Bullgari, ndërsa familjarët i presin sendet e ruajtura të familjarëve të tyre.

“Kam dëshmi se kunata ime ka akcersorë në vlerë prej 7.000 eurove gjatë udhëtimit. Ari nuk digjet”, shprehet Qamuran Pajazitovski.

Edhe të mbijetuarit edhe familjarët e viktimave kërkojnë hetim paralel për tragjedinë.

Kujtojmë se në aksidentin në Bullgari që ndodhi më 23 nëntor, humbën jetën 45 persona prej të cilëve 12 fëmijë dhe 7 mbijetuan.

Continue Reading

Aktuale