Connect with us

Bota

“Non paperi” i Francës nxiti debat në mbledhjen e Këshillit Europian

Published

on

Ndonëse të gjitha shtetet e BE-së pajtohen që mos t’i kthejnë shpinën Ballkanit Perëndimor, dallimet mes shteteve mbeten në “non-paperin” e Francës, sipas të cilit negociatat me Shkupin dhe Tiranën mund të fillojnë vetëm pasi të arrihet konsensus për metodologjinë e re të zgjerimit. Austria, Çekia, Polonia, Sllovakia, Italia dhe Sllovenia kërkojnë hapjen e negociatave me dy vendet në mars të vitit të ardhshëm. I shkruan edhe presidentit të KE-së Junker:

“Është e vërtetë se procesi aktual i anëtarësimit në Ballkanin Perëndimor po përparon ngadalë dhe në mënyrë të pabarabartë. Kështu, jemi të gatshëm të angazhohemi në mënyrë konstruktive për të përmirësuar këtë proces. Do të bëjmë çmos që t’i mundësohet BE-së të arrijë konsensus për të hapur negociatat anëtarësuese me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në mars të vitit 2020.”

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Aleksandar Shallenberg theksoi se vitin e ardhshëm duhet dhënë drita jeshile për fillimin e negociatave. Edhe Gjermania fuqishëm mbështet një metodologji që nuk do ta pengonte hapjen e negociatave me dy shtetet.

“Ne jemi gati për një reformë në procesin e zgjerimit të BE-së, ka gjithmonë hapësirë për zhvillim, por kjo nuk duhet të shpie në taktikë ngadalësuese sa i përket Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe perspektivës së tyre evropiane” – tha Aleksandar Shallenberg, Ministër i Jashtëm i Austrisë.

Por një situatë më e paqartë paraqitet në lidhje me afatet. Franca pret që konsensus për metodologjinë e re të zgjerimit të arrihet deri në vitin 2020.

Por dje shefja e diplomacisë finlandeze, Tupurainen theksoi se debati për metodologjinë në Këshill mund të fillojë vetëm pas propozimeve të Komisionit të ardhshëm Evropian, që pritet të fillojë me punë pranverën e ardhshme.

Kryeministri Zoran Zaev, në një intervistë për New York Times ka thënë se vendimi negativ i Francës e ka shkatërruar atë personalisht, psiqikisht dhe se ka frikë se mos rriten sërish nacionalizmi e radikalizmi, që do të shkaktonin konflikte brenda ose mes vendeve të rajonit.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Bota

Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!

Published

on

By

Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!

Kuba ka mbetur e gjitha pa energji elektrike pas goditjes nga Uragani Ian, që preku tokën në perëndim të ishullit e po lë pas një vazhdë shkatërrimesh në rrugën e tij.

Sistemi energjetik u shemb i teri, pohuan zyrtarë vendas, sipas të cilëve njëri prej termocentraleve kryesore nuk ka qenë e mundur të kthehej në funksion.

Dy persona raportohet se të kenë humbur jetën e një numër i madh ndërtesash, në mbarë vendin, janë shkatërruar. Uragani i kategorisë së tretë, me erëra që arrijnë shpejtësinë prej 195 kilometrash në orë, tani është nisur drejt Floridës, në Shtetet e Bashkuara, banorët e të cilës janë paralajmëruar për rrezikun e “përmbytjeve katastrofike”.

Kreu i autoritetit për energji elektrike në Kubë pohoi në televizionin shtetëror se 11 milionë persona janë pa energji, ndërsa pronari i kompanisë së njohur të cigareve Finca Robaina, postoi fotografi në rrjetet sociale të cilat tregonin shkallën tmerruese të dëmeve. “Është gati apokaliptike”, shkruante Hirochi Robaina.

Meteorologët kanë paralajmëruar se disa rajone të Kubës mund të përballen me 30 centimetra shi për shkak të Uraganit Ian. Presidenti Miguel Diaz Canel, vizitoi personalisht disa nga zonat e prekura, ku i premtoi qytetarëve se do të marrin ndihmë nga shteti.

Teksa largohet nga Kuba, stuhia ka marrë edhe më shumë forcë në Gjirin e Meksikës, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve në SHBA, e cila paralajmëron se kur të godasë Floridën, Ian mund të kthehet në stuhi të kategorisë së katërt me erëra të fuqishme, çka detyroi guvernatorin e saj Ron DeSantis të urdhërojë aktivizimin e 5.000 trupave të Gardës Kombëtare.

Continue Reading

Bota

NATO, mesazh Putinit: Lufta bërthamore nuk ka fitues, do të kesh pasoja të rënda

Published

on

By

NATO, mesazh Putinit: Lufta bërthamore nuk ka fitues, do të kesh pasoja të rënda

Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia është i papranueshëm dhe do të ketë pasoja të rënda. Ky është paralajmërimi që vjen për Vladimir Putin nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Rusia duhet ta dijë se lufta bërthamore nuk fitohet dot dhe nuk duhet të luftohet kurrë. Nuk po them që mundësia e përdorimit të armëve bërthamore është e lartë, por po them që kur shohim vazhdimisht këtë lloj retorike bërthamore nga Rusia, nga Presidenti Putin, duhet ta marrim seriozisht dhe për këtë arsye po i përcjellim mesazhin e qartë që do të ketë pasoja të rënda për Rusinë dhe që nuk duhet të zhvillohet kurrë një luftë bërthamore”, tha norvegjezi.

Reagimi erdhi pas deklaratave të së martës për përdorim të armëve bërthamore me rreze të shkurtër, të bëra nga ish-presidenti dhe ish-kryeministri rus, Dimitry Medvedev, i cili si një aleat i ngushtë i Putinit, mban postin e nënkryetarit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Rusi.

Sipas analistëve, gatishmëria për përdorimin e këtyre armëve, e cila po shprehet thuajse përditë nga pala ruse, bëhet për të zmbrapsur Ukrainën dhe Perëndimin, pasi ushtria e Kievit ka fituar terren të konsiderueshëm në lindje, ku edhe po zhvillohen betejat më të mëdha.

Continue Reading

Bota

Princi Salman emërohet kryeministër i Arabisë Saudite

Published

on

By

Princi Salman emërohet kryeministër i Arabisë Saudite

Princi i fuqishëm i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman, është emëruar kryeministër i shtetit, një pozitë që tradicionalisht i takon mbretit. Princi Mohammed, i cili ka vite që konsiderohet udhëheqës de facto i shtetit, ka shërbyer më parë si zëvendëskryeministër nën Mbretin Salman, si dhe si ministër i Mbrojtjes.

Pozitën e ministrit të Mbrojtjes e ka marrë tani vëllai i tij i vogël, Khalid bin Salman, i cili më parë ka qenë zëvendësministër i Mbrojtjes.

Ministritë tjera të rëndësishme, përfshirë atë të Jashtme dhe të Energjisë, vazhdojnë të kenë udhëheqësit e njëjtë, sipas një dekreti të Mbretit të Salman, që është publikuar nga agjencia zyrtare e Arabisë Saudite.

Princi Mohammed, i cili ka mbushur 37 vjet këtë muaj, është i pari në linjë për të marrë pozitën e mbretit. Ai është bërë ministër i Mbrojtjes më 2015, një hap i madh drejt konsolidimit të pushtetit.

Arabia Saudite nuk deklarohet publikisht rreth spekulimeve për shëndetin e Mbretit Salman, 86-vjeçar. Ai ka udhëhequr Arabinë Saudite – shtetin lider në botë për eksporte të naftës – prej vitit 2015.

Më 2017, ai ka hedhur poshtë raportimet se planifikon të abdikojë fronin ashtu që Princi Mohammed të marrë pushtetin. Mbreti Salman është shtruar dy herë në spital këtë vit. /REL/

Continue Reading

Aktuale