Connect with us

Lajme

Në rritje numri i pacientëve me sëmundje kronike obstruktive pulmonare, matje falas të funksionit pulmonar

Published

on

Numri i pacientëve me sëmundje kronike obstruktive pulmonare (SKOP) po rritet. Konsiderohet se ç’do i dhjeti pacient i moshës mbi 40 vjeç është me SKOP. Në institutin për sëmundje pulmonare dhe tuberkulozë në Shkup në vit shërohen  800 deri 1.000 raste me SKOP. Disa prej tyre shërohen në ambulantë, ndërsa të tjerë  janë shtruar në spital.

Këtë sot  në shënimin e 20 vjetorit, Ditës botërore të SKOP, e deklaroi dr. Biljana Ilievska Poposka nga Instituti për sëmundje pulmonare dhe tuberkulozë në Shkup,  e cila është kryetare e Shoqatës së pneumofiziologëve.

Në suaza të shënimit mjekët dhe infermieret  nga Instituti për  sëmundje pulmonare dhe tuberkulozë sot nga ora 11-14 në Siti Moll në Shkup kalimtarëve të interesuar  u bëjnë  matje falas  të funksionit të tyre pulmonar.

“Nga ora 11-12 janë kontrolluar 80 kalimtarë. Presim deri në orën 14 rreth  200-300 kalimtarë që duan ta kontrollojnë funksionin e tyre pulmonar. Një pjesë e madhe e të kontrolluarve janë persona më të moshuar. Te disa prej tyre është konfirmuar përparim i funksionit pulmonar. Pirrja e duhanit është faktor i rrezikshëm numër një në sëmundjen kronike obstruktive pulmonare”, tha dr. Ilievska Poposka.

Potencoi se bëhet fjalë për  teste preliminare të cilat mund të udhëzojnë se te disa  nga këto kalimtarë, ekziston dëmtim i funksionit të mushkërive, ndërsa tërë ajo do të thotë se këta persona do të duhet të paraqiten në  institucionet shëndetësore ku bëhet diagnostifikimi i sëmundjes kronike obstruktive pulmonare me qëllim që të bëhen hulumtime  më detajore.

Ajo shtoi se diagnostifikimi në kohë  dhe shërimi me rregull i kësaj sëmundje do ta përmirësojnë  cilësinë e jetës  dhe do ta vazhdojnë jetëgjatësinë e të sëmurëve.

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Bota

Merkel refuzon ofertën për punë në OKB

Published

on

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila u largua nga detyra në fillim të dhjetorit, refuzoi ofertën për punë nga sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, njoftoi sot zyra e saj.

Angela Merkel “thirri sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi për ofertën dhe tha se nuk do ta pranonte atë”, tha zyra e saj në një deklaratë për AFP, duke konfirmuar informacionin që u shfaq në media.

Në deklaratë nuk thuhej se çfarë lloj angazhimi i ofroi Guterres ish-kancelares gjermane, por mediat raportuan më parë se ai po kryesonte komitetin këshillues të OKB-së për të mirat publike globale, që është një nga projektet e tij kryesore reformuese.

Merkel, e cila ka njoftuar prej kohësh tërheqjen e saj pas zgjedhjeve parlamentare gjermane në shtator 2021, përsëriti në disa raste se nuk dëshiron të merr asnjë funksion të ri pas skadimit të mandatit të saj.

Që kur u largua përfundimisht nga skena politike më 8 dhjetor, ajo i është përkushtuar shkrimit të kujtimeve politike me ish-këshilltaren dhe bashkëpunëtoren e saj të ngushtë Beate Bauman.

Qëllimi i saj është të shpjegojë vendimet kryesore politike që ka marrë gjatë 16 vjetëve të saj në pushtet, tha këshilltarja e saj.

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për heqjen e vizave

Published

on

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, ka prezantuar agjendën e Qeverisë së Kosovës në Agjendën Evropiane për vitin 2022.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se prioritetet e tyre do të jenë “zbatimi i MSA-së dhe agjenda e reformave evropiane (ERA-II), sundimi i Ligjit, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, qeverisja e mirë dhe demokratizimi, rimëkëmbja ekonomike, reforma e administratës publike, marrëdhëniet e mira fqinjësore, përfshirë dialogun me Serbinë, përafrimi i legjislacionit me Acquis të BE-së dhe programimin dhe absorbimin më të madh të fondeve të paraanëtarësimit (IPA III) dhe Fondit Investiv për Ballkanin Perëndimor (WBIF)”.

Bislimi, tutje, ka theksuar se sot shënohet 10-vjetori i fillimit të dialogut të liberalizimit të vizave mes BE-së dhe Kosovës.

“Prandaj, shfrytëzova rastin t’ua rikujtoj vendeve anëtare të BE-së që Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret e nevojshme dhe qytetarët e Kosovës janë në pritje të një vendimi për heqjen e vizave, të cilën e meritojnë”, ka thënë Bislimi.

Continue Reading

Aktuale