Connect with us

Lajmet kryesore

Lirimi i Janevës, reagojnë subjektet politike në RMV

Published

on

Një ditë pas vendimit të Apelit që ish shefja e PSP-së, Katica Janeva, paraburgimin ta vazhdojë në shtëpi, Kryeministri Zoran Zaev u thirr në raportin e Pribës dhe nuk u përgjigj për rastin e Janevës. Tha se është për veting edhe atë duke filluar nga vet ai.

“Populli ynë pret lëkundje. Shkundje të gjyqtarëve, prokurorëve, politikanëve, drejtorëve, agjencive, ministrive, etj. E gjitha duhet të organizuar mirë. Vetingu është detyrimi ynë, si shoqëri, nuk mendoj se duhet ta bëjnë atë politikanët. Së pari vetingu të jetë për këdo, edhe për ne, për politikanë, për ministrinë e brendshme, Spasovski shpesh flet për këtë, prokurorinë, gjyqësorin. Nuk duhet të shihet si një mister, duhet të kalojmë në atë proces” – tha Zoran Zaev, Kryeministër.

Dalja e Janevës nga Shutka, për VMRO-DPMNE-në është një skenar dhe teatër i turpshëm, me paramendim.

“Zoran Zaev së pari në një takim liderësh, disa muaj më parë njoftoi se do të duhej të lirohej nga paraburgimi Katica Janeva, dhe më pas tha se janë gënjeshtra me bisht. Sot, është e qartë se çfarë lloj skenari është duke u punuar, ku aktrojnë si në teatër dhe grinden Ruskovska dhe Apeli, pastaj do të raportojnë në polici, ku Ministri është më i afërt me Zoran Zaevin dhe në përplasje me këtë prokurori, që në fund Zoran Zaev të thotë se duhet një veting sipas masës së tij” – u shpreh Dimçe Arsovski, zëdhënës i VMRO DPMNE-së.

Për Aleancën e Shqiptarëve, sistemi i drejtësisë funksionon me standarde të dyfishta. Nga partia thonë se qeveria, duke ndikuar në gjyqësor, mundëson të shmangë përgjegjësinë penale.

“Aleanca për Shqiptarët reagon ashpër ndaj vendimit të Gjykatës së Apelit, e cila pranoi ankesën e Janevës, duke lejuar që ajo të shkojë në arrest shtëpiak. Theksojmë se ka pasur dhjetëra raste të të burgosurve shqiptarë, për raste të montuara politike, kundër të cilëve e njëjta gjykatë nuk ka pranuar të vendosë arrest shtëpiak” – thuhet mes tjerash në reagimin e Aleancës për Shqiptarët.

Continue Reading

Lajme

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Published

on

By

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Abdulla Osmani nga Aleanca për Shqiptarë në debatin “Click21” tha se ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa.

“Unë besoj se populli e ka të qartë se pse njëra parti nuk duhet ti ketë 16 këshilltarë dhe pse tjetra nuk duhet të rikthehet në Këshillin komunal. Unë i garantoj qytetarët se ASh edhe këtë radhë do të jetë përkrah tyre dhe do të jetë balancuesi i këtyre dy inatave të mëdha për të cilën në fund të fundit e kanë vetëm për rejtingun e tyre partiak dhe nuk e kanë aspak për dertin e qytetarëve. Përndryshe ne nuk do të ishim në këtë situatë ku jemi sot, tha Osmani.

Debati i plotë:

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Published

on

By

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Bartësi i listës së ASH-së, Abdulla Osmani në emisionin ClickPlus ka treguar arsyet se pse Tetovarët duhet mbështetur lista e ASH-së. Sipas Osmanit në Tetovë nuk ka hapsira të gjelbërta, se në Tetovë nuk ka vende për të rinjë dhe nuk ke një vend ku mund të dalin të rinjtë apo të mëshuarit, për këtë arsye qytetarët kanë mundësi ti japin zë rinisë.Top24

Continue Reading

Kosovë

Nis takimi Kurti-Vuçiq, Borrell: Është koha që të shkohet drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve

Published

on

By

Nis takimi Kurti-Vuçiq, Borrell: Është koha që të shkohet drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se pret konstruktivitet nga të dy palët në takimin e sotëm të nivelit të lartë ndërmjet Prishtinës e Beogradit.

Borrell ka thënë se është koha të ecet përpara drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë, shkruan Reporteri.net.

“Kam thirrur për këtë mëngjes takimin e Dialogut të nivelit të lartë Beograd-Prishtinë. Tensionet e fundit në veri të Kosovës kanë treguar sërish se është koha për të ecur përpara drejt normalizimit të plotë. Unë pres që të dy udhëheqësit të jenë të hapur dhe fleksibël për të gjetur gjuhën e përbashkët”, ka shkruar Borrell.

Paraprakisht ai, bashkë me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar takime të ndare me Kurtin e Vuçiqin

Siç raportohet me Borrell dhe Lajçak fillimisht është takuar Kurti e pastaj edhe Vuçiq.

Continue Reading

Aktuale