Connect with us

Lajme

Këshilli Gjyqësor kundër Ruskoskës / Dënon përzierjen në punën e pavarur të gjyqtarëve

Published

on

Këshilli Gjyqësor dënon sjelljen e Ruskoskës

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut rreptësisht e dënon sjelljen e prokurores publike Vilma Ruskoska dhe konsideron se është në kundërshtim me Kodin Etik të prokurorëve publikë.

Nga Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut në kumtesën e sotme theksojnë se si organ i pavarur i gjyqësisë është themeluar me qëllim që ta sigurojë dhe garantojë pavarësinë e pushtetit gjyqësor, përmes realizimit të funksioneve të veta në pajtim me Kushtetutën dhe ligjet.

“Për shkak të realizimit të këtij qëllimi, ndërsa me rast të deklaratës së prokurores publike për krim të organizuar dhe korrupsion – Shkup, Vilma Ruskoska, lidhur me ligjshmërinë e Vendimit të Këshillit Penal pranë Gjykatës së Apelit Shkup për përcaktim të masës – arrest shtëpiak, për prokuroren Katica Janeva, pas shqyrtimit të zbatuar në Gjykatën e Apelit, Këshilli Gjyqësor konstaton se deklarata e këtilla me kërcënim ndaj gjyqtarëve, nga njëri ndër pjesëmarrësit në procedurat gjyqësore paraqet:

– Shkelje të ashpër të parimit të barazisë të pjesëmarrësve në procedurë penale;

– Ndikim  mbi opinionin lidhur me ligjshmërinë e vendimit gjyqësor në kundërshtim me Kushtetutën dhe rregullat ligjore pozitive;

– Keqpërdorim të të drejtave në procedurën gjyqësore;

– Ndërhyrje e paautorizuar  dhe presion mbi gjyqtarët  gjatë marrjes së vendimeve gjyqësore dhe

– Prishje të reputacionit të gjykatës dhe pushtetit gjyqësor përmes krijimit të pasigurisë ligjore si një ndër segmentet e parimit të sundimit të së drejtës, theksohet në kumtesën e Këshillit Gjyqësor të RMV-së.

 

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Bota

Merkel refuzon ofertën për punë në OKB

Published

on

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila u largua nga detyra në fillim të dhjetorit, refuzoi ofertën për punë nga sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, njoftoi sot zyra e saj.

Angela Merkel “thirri sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi për ofertën dhe tha se nuk do ta pranonte atë”, tha zyra e saj në një deklaratë për AFP, duke konfirmuar informacionin që u shfaq në media.

Në deklaratë nuk thuhej se çfarë lloj angazhimi i ofroi Guterres ish-kancelares gjermane, por mediat raportuan më parë se ai po kryesonte komitetin këshillues të OKB-së për të mirat publike globale, që është një nga projektet e tij kryesore reformuese.

Merkel, e cila ka njoftuar prej kohësh tërheqjen e saj pas zgjedhjeve parlamentare gjermane në shtator 2021, përsëriti në disa raste se nuk dëshiron të merr asnjë funksion të ri pas skadimit të mandatit të saj.

Që kur u largua përfundimisht nga skena politike më 8 dhjetor, ajo i është përkushtuar shkrimit të kujtimeve politike me ish-këshilltaren dhe bashkëpunëtoren e saj të ngushtë Beate Bauman.

Qëllimi i saj është të shpjegojë vendimet kryesore politike që ka marrë gjatë 16 vjetëve të saj në pushtet, tha këshilltarja e saj.

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për heqjen e vizave

Published

on

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, ka prezantuar agjendën e Qeverisë së Kosovës në Agjendën Evropiane për vitin 2022.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se prioritetet e tyre do të jenë “zbatimi i MSA-së dhe agjenda e reformave evropiane (ERA-II), sundimi i Ligjit, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, qeverisja e mirë dhe demokratizimi, rimëkëmbja ekonomike, reforma e administratës publike, marrëdhëniet e mira fqinjësore, përfshirë dialogun me Serbinë, përafrimi i legjislacionit me Acquis të BE-së dhe programimin dhe absorbimin më të madh të fondeve të paraanëtarësimit (IPA III) dhe Fondit Investiv për Ballkanin Perëndimor (WBIF)”.

Bislimi, tutje, ka theksuar se sot shënohet 10-vjetori i fillimit të dialogut të liberalizimit të vizave mes BE-së dhe Kosovës.

“Prandaj, shfrytëzova rastin t’ua rikujtoj vendeve anëtare të BE-së që Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret e nevojshme dhe qytetarët e Kosovës janë në pritje të një vendimi për heqjen e vizave, të cilën e meritojnë”, ka thënë Bislimi.

Continue Reading

Aktuale