Connect with us

Maqedonia e Veriut

Fërçkoska: Deklarata e Ruskoskës, presion ndaj gjykatësve

Published

on

Avokatja e ish Prokurores Speciale Katica Janeva, ka dënuar deklaratën e shefes së Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskoska, e cila deklaroi se do ti ndjek gjykatësit e Apelit të cilët Janevës i caktuan masën e arrestit shtëpiak.

“Deklarata është absolutisht e palejuar dhe vlerësohet si presion ndaj gjykatësve dhe vendimeve të tyre, si dhe paraqet precedent të llojit të këtillë”, deklaroi Irena Fërçkovska, avokate e Janevës.

Sipas mbrojtjes, vendimi për heqjen e masës së paraburgimit dhe ndërrimin me masë më të butë kishte bazë ligjore që të miratohej shumë më herët.

“Qëkur mbaroi hetimi dhe Prokuroria i grumbulloi të gjitha dëshmitë u plotësuan kushtet ligjore për arrest shtëpiak”, sqaroi Fërçkovska duke shtuar se Janeva qëndroi në paraburgim 92 ditë. Sipas saj aq më tepër që po e njëjta prokurori ka dhënë mendim pozitiv që Zoran Milevski i njohur si Kiçeec të lirohej nga paraburgimi dhe të dërgohet në arrest shtëpiak.

“Në këtë drejtim, vlerësojmë se vendimi i Gjykatës së Apelit është plotësisht ligjorë dhe i arsyetuar”, vlerëson Fërçkovska.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale