Connect with us

Maqedonia e Veriut

Tabanoc, konfiskohen 100 kg lëndë narkotike (VIDEO)

Published

on

Në orët e hershme të mëngjesit në dalje nga Republika e Maqedonisë së Veriut në vendkalimin kufitar “Tabanoc”, në një kamion të tipit TAM është gjetur dhe konfiskuar një sasi e madhe e materieve narkotike, përcjell in7.

Siç deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Toni Jakimovski, mbrëmë rreth orës 00:10, pas mesnatës në Vendkalimin kufitar “Tabanoc”, një mjet transportues është ndaluar pas informacioneve paraprake operative se është duke transportuar lëndë narkotike.

“Sektori i krim policisë – Reparti për trafikim të paligjshëm me lëndë narkotike, armë dhe materie të rrezikshme – Njësia për trafikim të paligjshëm me lëndë narkotike, në koordinim me Repartin për shkatërrimin e krimit të organizuar pranë MPB-së, SPB – Kumanovë, në bashkëveprim me nëpunësit e doganës realizuan kontroll dhe bastisje në automjetin, me çka në rezervuarin shtesë u gjetën 90 paketime me lëndë narkotike marihuanë, me peshë rreth 100 kilogramë, një revole ‘MAUSER’, kalibri 7.65, një karikator për revole me gjashtë plumba kalibër 7.65 dhe një silenciator”, thonë nga MPB.

Personi në fjalë është arrestuar dhe pas dokumentimit të rastit kundër tij do të ngritet padi adekuate.

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Petliçkovski: S’është momenti të hiqen maskat

Published

on

Drejtori i Institutit për Imunologji dhe Gjenetikë Humane, Aleksandar Petluçkovski në TV Sitel foli për rritjen e rasteve të reja në Maqedoni.

Ai theksoi se qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm duke potencuar se jemi rreth pikut të llojit Omicron të coronavirusit.

“Lloji Omicron është virus më i lehtë, por nuk jemi të sigurt nëse do të jetë kështu përherë. Nuk e dimë nëse ky lloj i virusit do të ndryshojë dhe do të shndërrohet në virus më i rrezikshëm. Mendoj se nuk është momenti të hiqen maskat për arsye se pandemia ende nuk ka përfunduar”, tha Petliçkovski.

Kujtojmë se deri tani në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar gjithsej 249.704 raste, ndërsa prej tyre 223.053 janë shëruar dhe 8.153 persona kanë humbur jetën. Numri i rasteve aktive është 18.498.

Continue Reading

Lajme

Media bullgare: Familjarët e viktimave në autobusin në “Struma” kërkojnë hetim paralel

Published

on

Siç raporton BNT, familjarë të afërt të viktimave janë deklaruar për televizionin se presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që viktimat e kanë mbajtur me vete.

Pas tragjedisë, të mbijetuarit dhe familjarët e viktimave kërkuan nga Gjykata e Rrethit në Pernik në mënyrë paralele t’i hetojë arsyet e aksidentit dhe presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që udhëtarët e kanë mbajtur me vete.

Edhe pse kanë kaluar dy muaj nga tragjedia e madhe, një pjesë e të mbijetuarve kthehen në Bullgari, ndërsa familjarët i presin sendet e ruajtura të familjarëve të tyre.

“Kam dëshmi se kunata ime ka akcersorë në vlerë prej 7.000 eurove gjatë udhëtimit. Ari nuk digjet”, shprehet Qamuran Pajazitovski.

Edhe të mbijetuarit edhe familjarët e viktimave kërkojnë hetim paralel për tragjedinë.

Kujtojmë se në aksidentin në Bullgari që ndodhi më 23 nëntor, humbën jetën 45 persona prej të cilëve 12 fëmijë dhe 7 mbijetuan.

Continue Reading

Aktuale