Connect with us

Sport

Rudi Vatës i thirrin djalin tek Irlanda: Me këtë sjellje nga FSHF-ja, kurrë nuk do luaj për Shqipërinë

Published

on

Rudi Vata ka disa gjëra për të thënë mbi djalin e tij Rocco, i cili është ftuar nga Irlanda U15. Legjenda e futbollit shqiptar ka deklaruar se djali i tij nuk do të luajë kurrë për Shqipërinë, me këtë sjellje nga Federata Shqiptare e Futbollit.

“Askush nuk FSHF nuk më ka kontaktuar për djalin tim. Federata Irlandeze e Futbollit na kontaktoi e para, edhe pse e kanë ndjekur edhe skocezët. Gjyshja e tij është gruaja irlandeze më e lumtur në Skoci”, ka deklaruar shkodrani.

“Nëse në Shqipëri do të ishin profesionistë, do të kishin shfaqur interes. Kështu, do e kishin mësuar se Rocco po luan te Celtic dhe do të më kishin kontaktuar. Ata nuk kanë shfaqur asnjë lloj respekti, dëshire apo profesionalizmi. Rocco nuk do të luajë kurrë për Shqipërinë”, – ka shtuar Vata, por duke i lënë një derë hapur kombëtares kuqezi.

“Nuk mund të diktoj vendimin e djalit tim. Çdo gjë mund të ndodhë në të ardhmen, por Irlanda e ka ndjekur dhe ka shfaqur interes dhe respekt. Rocco është i lumtur që është ftuar nga Irlanda. Ai mund të bëhet një lojtar special”.

Ta

Continue Reading

Sport

Federata zvicerane pret shumë shqiptarë në ndeshjen me Kosovën

Published

on

Në stadiumin “Letzigrund” në Zuerich pritet të ketë shumë shqiptarë më 29 mars. Do të luhet një ndeshje e veçantë që për shqiptarët e Zvicrës pritet të jetë me shumë interes.

Do të përballen Zvicra e Kosova. Një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve në Zvicër e identifikojnë veten me të dy përfaqësueset. Me Kosovën, prej nga e kanë prejardhjen, dhe me Zvicrën, vendin ku jetojnë dhe që ua ka dhënë mundësitë e mëdha.

Federata e Futbollit e Zvicrës natyrisht e ka marrë në konsideratë faktin se në Zvicër jetojnë shumë shqiptarë kur ka vendosur për miqësoren me Kosovën. Miqësorja me Kosovën është e para e Zvicrës këtë vit në shtëpi. Helvetikët më 26 mars luajnë miqësore me Anglinë, ndërsa tri ditë më vonë takohen me Kosovën në Zuerichun e shumë shqiptarëve.

“Mezi e presim ndeshjen kundër Kosovës, me shumë tifozë kosovarë që jetojnë së bashku me ne në Zvicër”, ka thënë udhëheqësi i zyrës për shtyp të Federatës së Futbollit të Zvicrës, Adrian Arnold. Ai ka dhënë një prononcim të shkurtër për KOHËN, të martën, një ditë pas zyrtarizimit të takimit.

Mediat zvicerane nuk janë marrë shumë me miqësoren Zvicër – Kosovë. Është ende herët. Natyrisht do të ketë shumë shkrime për temën e shqiptarëve në Zvicër kur të afrohet ndeshja.

Shqiptarët janë shumë të integruar në sistemin zviceran të futbollit. Shumica prej familjeve shqiptare i dërgojnë fëmijët në shkolla futbolli dhe numri i atyre që dalin në pah nuk është i vogël. Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri, dy lojtarët kryesorë të Zvicrës, janë shembulli më i mirë.

Nuk përjashtohet mundësia që Kosova të ketë përkrahje më të madhe se Zvicra në “Letzigrund” të martën e 29 marsit. Në “Letzigrund” tashmë ka luajtur Kosova. Më 29 maj të vitit 2018 ishte përballur në miqësore me Shqipërinë. Kosova kishte fituar 3:0. Stadiumi ishte mbushur me 18 mijë e 700 shikues, shumica e konsiderueshme shqiptarë.

Edhe në Federatën zvicerane kanë lënë të kuptohet se presin që në ndeshjen Zvicër – Kosovë të ketë shumë shqiptarë./Koha.net/

Continue Reading

Sport

​Lazio vazhdon tutje në Kupën e Italisë, mposhtë Udinesen pas vazhdimeve

Published

on

Skuadra e Lazios ka kaluar në 1/8 e finales së Kupës së Italisë pasi ka triumfuar ndaj Udineses me rezultat minimal 1-0 dhe atë pas vazhdimeve.

Rezultati i kohës së rregullt ishte 0-0 dhe në vazhdime ishte sulmuesi italian Ciro Immobile që vulosi fitoren e Lazios me golin e tij të realizuar në minutën e 106’, transmeton Kosovapres.

Në këtë sfidë nga minuta e parë u paraqit sulmuesi kosovar Vedat Muriqi i cili luajti për 71 minuta, por që nuk ia doli të realizonte gol sërish.

Nga ana tjetër mbrojtësi shqiptar Elseid Hysaj u aktivizua nga minuta e 80’ pasi zëvendësoi Marusicin.

Continue Reading

Sport

Barcelona me ultimatum për Dembelen

Published

on

E ardhmja e Dembeles është ende e paqartë. Sulmuesi francez po hyn në muajt e fundit të kontratës me Barcelonën dhe rinovimi nuk po ndodh.

Dembele nuk po pajtohet me kushtet që ia ka ofruar klubi katalonas dhe kërkon të paguhet më shumë, përkundër vështirësive financiare të blaugranëve.

Ndërkohë, bëhet e ditur nga mediat spanjolle se Barcelona ka vendosur që ta presë deri nesër Dembelen.

Nëse nuk ka përgjigjje nga ai, klubi do t’i konsiderojë të përfunduara bisedimet dhe lojtari mund të largohet ose në janar me pak para, ose falas në verë.

Largimi falas i Dembeles do të ishte i dëmshëm për Barcelonën, marrë parasysh faktin se ata paguan rret 125 milionë euro për shërbimet e tij.

Aventura e francezit te Barcelona u përshkrua me shumë lëndimi dhe lojtari nuk arriti asnjëherë të tregonte gjithë potencialin që posedonte./express/

Continue Reading

Aktuale