Connect with us

Maqedonia e Veriut

Mickoski: Rritja e pensioneve, “mashtrimi” i radhës i LSDM-së

Published

on

Kreu i opozitës Hristijan Mickoski deklaroi sot se Qeveria e LSDM-së dhe Zoran Zaevit, kanë gënjyer dhe manipuluar pensionistët me paralajmërimin për rritje të pensioneve. Sipas tij jo që nuk ka rritje të pensioneve, përkundrazi pensionet kanë shënuar ulje.

“Po manipulohen pensionistët, sepse nuk do të ketë rritje por ulje të pensionit. Pensionet nuk rriten me trendin e njëjtë sikurse nga viti 2010 deri në vitin 2017. Përqindja është ulur sepse kjo qeveri ka ndryshuar mënyrën e harmonizimit të pensioneve. E rëndësishme është se pensionistët në vend të rritjes së plotë prej 1100 denarë, që iu takon në bazë të metodologjisë, të cilën kjo qeveri e ndryshoi në fillim të këtij viti kalendarik, duke filluar me llogaritjet nga 01.01.2019, që iu takon në bazë të metodologjisë që kjo qeveri e ndryshoi, do të marrin vetëm 700 denarë, që nënkupton se kjo qeveri do tu shkurtoj 400 denarë”, tha Mickoski.

Kryetari i opozitës në vend në një dalje për shtyp, gjatë pyetjes së gazetarëve për Vetingun në Drejtësi, u përgjigj se nuk mund të bëjnë Veting ata që po e përmendin atë çdo ditë por nga ana tjetër nuk e duan një gjë të tillë.

Ai tha se Vetingu nuk mund të bëhet me një kryemistër si Zoran Zaev që kërcënon direkt koalicionet partiake dhe partnerët, gjykatësit, prokurorët etj. Ai akuzoi drejtpërdrejt avokatin e kryeministrit se u jep urdhra prokurorëve. Mickoski shtoi më tej duke thënë se si e kemi parë kryeministrin me zë dhe figurë të kryente mitmarrje kur ka qenë në krye të komunës së Strumicës, se si shkoj puna me Prokurorinë Speciale…. Ai në fund ai sugjeroi se sistemi i Drejtësisë duhet të ndërtohet prej fillimit dhe se ata si parti opozitare do të ofrojnë propozimet e tyre. “Ne kemi dëshirë dhe duam një drejtësi të re në këtë vend”, përfundoi ai.

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale