Connect with us

Maqedonia e Veriut

Masa disiplinore për avokatin Dauti, për shkak se kërkoi përkthim të dokumenteve të rastit “TNT”

Published

on

Shoqata e Avokatëve njoftoi gjykatën se kishte filluar procedurë disiplinore për avokatin, Merxhan Dauti, i cili mbron të akuzuarën në rastin “TNT”, Elizabeta Najdovska, Mercan Dauti, për shkak se avokati me qëllim që ta vonojë procedurën, kërkoi që të 40 të dosjeve të përkthenen në gjuhën shqipe, përcjell in7.

Gjykatësi Ognen Stavrev e lexoi këtë njoftim nga dhoma e avokatëve , ku thuhet se që një avokat të marrë licencë duhet të njohë aktivisht gjuhën maqedonase, gjë që e parasheh edhe Ligji për Avokatinë.

Gjykatësi gjithashtu ka thënë se këto veprime janë bërë qëllimisht që të vonohen procedurat.

Ndërkaq, Dauti, pas seancës ka thënë se janë përdorur “Fjalë serbe dhe bullgare në transkriptet”, duke shtuar se ai ka përdorur të drejtën e tij që e parasheh ligji i përdorimit të gjuhëve.

“Unë e përdor të drejtën time vetëm në bazë të Ligjit për përdorimin e gjuhëve”.

Seanca dëgjimore u shty për shkak se i pandehuri Mile Janakieski ishte thirrur në Prokurori për Ndjekje Penale të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, por edhe dëshmitarët nuk ishin prezent./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale