Connect with us

Rajon

Vuçiç në spital, Cedomir Jovanoviç: ja pse e dua “të gjallë

Published

on

Presidenti i Partisë Liberale Demokratike në Serbi, Cedomir Jovanoviç i dërgoi një mesazh Aleksandar Vuçiç, pas shtrimit të këtij të fundit në spital për shkak të disa problemeve kardiovaskulare.

Duke publikuar dhe një foto kur ishin më të rinj, Jovanoviç, rebelimi politikës së Beogradit që nuk ndjek linjën e tij edhe në çështjen e Kosovës, thotë se prej 25 vitesh ka zgjedhur ta ketë një kundërshtar serioz. E nën këtë frymë, ai dëshiron shëndetin e Vuçiçit, pasi thotë se ka për synim ta sfidojë politikisht.

“Unë dua që ai të kthehet sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që ta mund” , shkroi Jovanoviç në Tëitter.

Pasi u shtrua në spital dje, 15 nëntor, vetë Vuçiç postoi përmes Instagramit.

“Faleminderit mjekëve dhe stafit në MMA. Faleminderit të gjithë atyre që u kujdesën. Do të jem në punë me kohë të plotë duke filluar nga e hëna”, tha ai.

Continue Reading

Lajme

Akademi përkujtimore në mbështetje të Luginës së Preshevës

Published

on

By

Akademi përkujtimore në mbështetje të Luginës së Preshevës

Me rastin e 40-vjetorit të Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK) si dhe 25-vjetorit të kalimit të Këshillit të Rrethit të Preshevës në formacion ushtarak të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) sot do të mbahet një akademi mirënjohjeje.

Sipas organizatorëve, kjo akademi do të jetë në mbështetje të Luginës ë Preshevës – Kosovës së paçliruar.

Akademia do të mbahet në sallën e Teatrit të Gjilanit, me fillim në ora 17:00.

LPK është duke shënuar 40-vjetorin e saj me organizimin e shumë aktiviteteve në mbarë vendin. Roli i saj, në rrethana të rënda të pushimit, gjithnjë është vlerësuar duke thënë se ka lëvizur përpara drejt qëllimit të saj kryesor, çlirimit kombëtar të trojeve shqiptare.

Bashkimi politik i organizatave patriotike shqiptare dhe krijimi i Lëvizjes Popullore të Kosovës ishte një ngjarje me rëndësi para 40 vitesh për t’i bërë ballë tentative të armikut për të shuar ëndrrën e shqiptarëve të Kosovës për liri.

Nismëtar për themelimin e kësaj Lëvizjeje, ishin patriotët: Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Kadri Zeka e Ibrahim Kelmendi.

Continue Reading

Lajme

Shorti për “EURO 2024”, Maqedonia e Kosova në vazon e katërt

Published

on

By

Shorti për “EURO 2024”, Maqedonia e Kosova në vazon e katërt

Përfaqësuesja e Maqedonisë, do të jetë në vazon e katërt para shortit për Kampionatin Evropian të vitit 2024 në Gjermani, i cili do të zhvillohet më 9 tetor.

Tani më është e sigurtë se Maqedonia, nuk do të përballet me kombëtaret e Turqisë, Greqisë, Gjeorgjisë, Kazakistanit, Azarbejxhanit, Ishujt Faroe, Bullgarinë dhe Kosovën. Të gjitha këto kombëtare janë pjesë e vazos së katërt.

Ndërkohë Shqipëria, do të jetë në vazon e tretë së bashku me Ukrainën, Slloveninë, Norvegjinë, Islandën, Irlandën, Islandën, Malin e Zi, Rumaninë, Suedinë dhe Armeninë.

Hedhja e shortit do të zhvillohet më 9 tetor në Shtutgart, ndërsa në një grup nuk mund të jenë Armenia dhe Azarbejxhani, Bjellorusia dhe Ukraina, Gjibraltari dhe Spanja, Kosova dhe BeH, si dhe Kosova dhe Serbia.

Continue Reading

Lajme

Bërnabiq: Serbia është nën presionin më të madh që nga viti 1999

Published

on

By

Bërnabiq: Serbia është nën presionin më të madh që nga viti 1999

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka thënë se vendi i saj aktualisht po përballet me presionet më të mëdha dhe më të vështira që nga viti 1999, veçanërisht pas prezantimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ajo gjatë një interviste për TV Pink vlerësoi se reagimet ndaj planit të nënshkruar konsultativ të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë dhe Rusisë janë vetëm një justifikim për sulmet ndaj Serbisë dhe theksoi se plani nuk ka fuqi ligjore sepse sipas saj nuk është miratuar nga Qeveria e Serbisë.

“Bëhet fjalë për presionet më të mëdha dhe më të rënda ndaj Serbisë deri më tani, që nga viti 1999.

Ajo kujtoi se të gjithë ata që “dëgjuan me vëmendje presidentin Vuçiq në fjalimet dhe bisedat e tij gjatë korrikut dhe gushtit”, e dinë se ai e ka përmendur qartë disa herë se në gjysmën e dytë të shtatorit presioni ndaj Serbisë do të jetë i pabesueshëm.

“Kjo është ajo që po ndodh tani.” Sidomos pas prezantimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ku mbajti një fjalim krejtësisht të sinqertë, të hapur, jashtëzakonisht të guximshëm dhe ku tha të vërtetën absolute pa emocione të tepruara dhe u fryu në fytyrë të gjitha fuqive të mëdha. Të nesërmen i thashë se nuk do t’i falet kjo”.

Ajo theksoi se plani i konsultimit me Rusinë është çështje teknike dhe se është një dokument jodetyrues që është nënshkruar prej 26 vitesh.

“Sikur të kishte parë ndonjë nga ata që kritikojnë dhe sulmojnë Serbinë dhe shpallin deklarata kundër vendit tonë, do të kishin parë se, për dallim nga planet e ngjashme, në këtë nuk përmendet as aspekti i sigurisë, as nuk përmendet ndonjë lloj bashkëpunimi ushtarak. ” Kjo është në konsultim me një vend të rëndësishëm që nuk e njeh Kosovën, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne, për interesat tona kombëtare”, tha Bërnabiq.

Continue Reading

Aktuale