Connect with us

Lajmet kryesore

Remenski-VMRO: Nga dokumentet e marra do t’ju dhemb koka shumë shpejt

Published

on

Ditë më parë, portali në gjuhën maqedone “MKD” njoftoi se dokumente të klasifikuara janë gjetur në shtëpinë e deputetes nga radhët e LSDM-së,Frosina Remenski dhe bashkëshortit të saj Jovçe Remenski, gjatë një kontrolli hetimor për rastin e Lidhjes Ndërkombëtare të Bojan Jovanovskit, me reagim kanë ardhur edhe nga VMRO-DPMNE.

Ata pyesin nëse Remenski nga DSK ka marrë dokumente të klasifikuara, regjistrime dhe prova dhe i kishte mbajtur ato në shtëpinë e saj, në kundërshtim me të gjitha ligjet dhe procedurat.

Deputetja Remenski nëpërmes rrjetit social Facebook iu përgjigj akuzave të VMRO-DPMNE-së.

“Kam lexuar, zëdhënësi i DPMNE-së ishte shumë nervoz sot në konferencë për shtyp, u fot në film për një lloj shantazhi me informacion të klasifikuar të nisur nga ‘lajmet’ e djeshme dhe nuk e di për të satën herë e përmend Jovce Remenski. T’i them atij dhe të gjithëve të interesuarve që, nga ato dokumente ‘të klasifikuara’ të marra nga unë, Frosina Remenski shumë shpejtë do t’ju dhemb koka. Dhe të mos mashtrohemi që Remenski po punon si sufelet e tyre të “sigurisë”, në pazare, falje, duke krijuar isinuanca, historira, të mos merret fare me zhgënjime të partisë dhe spikerë dhe poltronë. Dhe pyetja e shtypit nëse PTHP-së dhe MPB-së i nevojitet presion shtesë në media vetëm tregon se si ata bënin dhe si dinin të bënin. Shpresojmë se do të ketë presion nga media kur të mësojnë se çka ka në dokumentet misterioze”., shkruan deputetja e LSDM-së, Remnski në rrjetin social Facebook.

 

Continue Reading

Komente

Ziadin Sela: “Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë”

Published

on

By

Ziadin Sela në facebook:

Edhe një tragjedi e madhe që vjen si pasojë e padrejtësisë dhe diskriminimit të këtij sistemi të kapur nga krimi dhe korrupsioni.

Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë.

Nuk iu lejua të shijojë lirinë dhe drejtësinë, të cilën gjithë opinioni e pa se ai e meritoi më shumë se çdo kush tjetër.

Si çdo shqiptar në këtë shtet, ndjehem i neveritur dhe thellësisht i revoltuar nga lajmi për vdekjen e Rexhail Qerimit, i cili mbahej në burgun e Idrizovës për më tepër se një dekadë, i dënuar padrejtësisht në rastin “Alfa”.

Rasti “Alfa” do të ngelet një ndër rastet më eklatante të montuara politike kundër shqiptarëve, në të cilin tre të pafajshëm, pa asnjë provë materiale, u dënuan me burg të përjetshëm pas ekzekutimit nga një grup ende i panjohur, të një polici shqiptar të njësitit “Alfa” në parkingun e fakultetit matematiko-natyror në vitin 2008.

Për vite me radhë, politika dhe drejtësia ia hudhën fajin njëra-tjetrës për mbajtjen e këtyre qytetarëve të pafajshëm, duke injoruar dëshmitë materiale dhe konkluzionet e ekspertizës ndërkombëtare të video materialit nga kamerat e sigurisë që dëshmojnë pafajësinë e Rexhailit dhe të dënuarve të tjerë. Për pasojë, rasti nuk gjeti epilogun e drejtë dhe shqiptarët sot kanë një martir të ri të drejtësisë së verbër dhe selektive, të instaluar për vite më radhë nga shteti i kapur që ka shndërruar shqiptarin në fajtorin kujdestar për çdo krim të pasqaruar e të montuar.

Vdekja e Rexhailit na rikujton edhe njëherë falimentimin e shtetit të së drejtës dhe nevojën urgjente për të siguruar një gjyqësor të pavarur, efikas dhe të drejtë. Kjo mund të arrihet vetëm përmes vetingut në gjyqësor për të eliminuar ndërhyrjet politike, sjelljet bllokuese, joetike dhe shpeshherë korruptive të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Përballë këtij falimentimi, vazhdojmë të besojmë se zgjidhja e vetme për rastet e montuara politike dhe të korrupsionit të nivelit të lartë ngelet krijimi i një misioni evropian për shtetin e së drejtës, që do të ketë për mision kryesor rishikimin e procedurave gjyqësore në lidhje me këto raste.

Familjes së Rexhailit i shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Bashkëndjejmë dhimbjen e tyre dhe u kërkojmë falje që nuk kemi mundur të bëjmë më tepër për lirimin e tij dhe të gjithë shqiptarëve të pafajshëm.

Drejtësia ka dështuar për Rexhailin dhe ajo do të vonojë për të pafajshmit e tjerë që po mbahen padrejtësisht në burgjet tona, por Aleanca për Shqiptarët zotohet se drejtësia nuk do të harrojë.

Continue Reading

Lajme

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Published

on

By

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Shpëtim Pollozhani në facebook:

AVOKATI I ,,POPULLIT” KU JE?

EDHE NJË I BURGOSUR POLITIK VDIQ NË BURGUN E IDRIZOVËS DUKE PRITUR DREJTËSI MBI 14 VJETË!

Continue Reading

Lajme

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Published

on

By

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Rexhail Opaja i dënuar me burgim të përjetshëm mesazh politikanve:

“Unë si kam 11 milion euro për me dale prej burgu, por kam pafajsinë dhe gjithë ato dëshmi që s’po merren për bazë e vuj 14 vite i pafajshëm n’burg”

Continue Reading

Aktuale