Connect with us

Lajme

Të rriten rrogat edhe për infermierët e jo veç për mjekët

Published

on

SHITMIS: Rritja e pagave të jetë lineare për të gjithë, në të kundërtën do të rritet hendeku mes mjekëve dhe infermiereve

Pesëmbëdhjetë për qind nga shuma e caktuar në buxhet, e paraparë për rritjen e pagave në sistemin shëndetësor të jetë linear për të gjithë ose të ketë rritje të koeficientit në kundërvlerë të denarit, që tani arrin 13.352 denarë, kërkojnë nga Unioni i shoqatës së infermiereve, teknikëve, mamive dhe infermiere të stomatologjisë (SHITMIS).

“Në vendin e dytë është kërkesa tre për qind t’u paguhen infermiereve dhe të gjejmë mënyrë për t’i mbrojtur infermieret tona në sektorin privat. Nëse nuk realizohet kërkesa paralajmërojmë se do të organizohemi me mosdëgjueshmëri zyrtare. Shpresojmë se nuk do të vijë deri në diçka të tillë dhe do ta shfrytëzojmë momentin deri në nënshkrimin e marrëveshjes të kemi sukses që sugjerimet tona të pranohen”, theksoi sot kryetarja e SHITMIS-së, Gordana Beshliovska lidhur me propozim marrëveshjen mes Sindikatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë për rritjen e pagave të personelit mjekësor.

Ajo theksoi se rritja e përqindjes së papaguar, që është paralajmëruar paraprakisht, ndërsa infermieret në institucionet shëndetësore nuk e kanë marrë, është një prej arsyeve më të mëdha për pakënaqësinë për momentin.

Tani, theksoi ajo, jemi të zënë nga kjo marrëveshje në të cilin sërish jemi të trajtuar  sikur ne nuk kontribuojmë në radhët e para në punën në sistemin shëndetësor.

Ajo sqaroi se një infermiere me 37 vite përvojë pune në shëndetësinë parimore ka të ardhura personale prej 20.800 denarë.

Sipas saj, mënyra e tillë e rritjes së pagave është jolinear dhe paralajmërimet për paga më të larta prej 25 për qind të specialistëve dhe 10 për qind të infermiereve e rrit hendekun midis këtyre dy profesioneve.

Lidhur me infermieret në sektorin privat, ajo tha se kapacitetet e mjekëve në ambulancat amë janë rritur, ndërsa askush nuk është pyetur nëse infermiereve dikush ua ka rritur të ardhura personale.

Beshliovska paralajmëroi se pasdite do të kenë takim me Sindikatën e pavarur për shëndetësi, në të cilin do të kërkojnë të pranohen kërkesat e tyre.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale