Connect with us

Lajme

Pendarovski: Kemi garanca nga Makron

Published

on

Pendarovski: Makron garantoi për metodologjinë deri në mars, gjithçka tjetër është vendim politik

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski nga kolegu i tij francez Emanuel Makron, ka marrë garanci se metodologjia e tij negociuese do të miratohet më së voni deri në mars. Sipas presidentit Pendarovski, kjo është një gjë në të cilën jemi të sigurtë, dhe gjithçka tjetër është vendim politik.

Ai këtë deklaratë e dha sot në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve, se në çka mbështetet optimizmi se edhe para Samitit të Zagrebit mund të marrim përgjigje pozitive nga Bashkimi Evropian, dhe nëse ai personalisht beson në garancat e dhëna nga Makroni.

“Unë jam optimist i matur. Nuk jam optimist radikal. Dhe nga presidenti Makron nuk morëm garanci të njëqind për qind se në Samitin e Zagrebit do të kemi vendim pozitiv. Kemi garanci se metodologjia do të miratohen sa është e mundur më shpejtë, kjo nënkupton më së voni deri në mars. Pra, në këtë pjesë mund të jemi gati të sigurt se ashtu do të ndodhë. Gjithçka tjetër është vendim politik”, theksoi Pendarovski, sot me rastin e dhënies së betimit të klasës së 23 për kadetë dhe dëgjues të kursit për aftësim profesional dhe përkryerje të kolonelëve, si dhe promovimin e klasës së 19 të akademikëve me titull nënkolonel në Armatën tonë.

Ai theksoi se në organizim të Bashkimit Evropian, i cili ka më shumë anëtarë, mundet që çdonjëri prej tyre t’i jep kërkesat personale, posaçërisht duke marrë parasysh se ndërkohë, domethënë nga 18 tetori nga vendimet e fundit të Këshillit të Evropës, deri në zgjedhjet tona, prill-maj ka shumë kohë dhe mund të ndodh.

“Unë shpresoj se situata do të jetë si tash. E tash nuk ka kërkesa shtesë. Evropa, këtë e tha publikisht Markoni, kërkoi kohë për vete, që ata të mund më mirë ta harmonizojnë metodologjinë për pranim të anëtarëve të rinj, dhe nuk thotë se ju keni kushte shtesë të cilat duhet t’i plotësoni për të qenë shtet anëtar. Kështu që mbetet të presim. Tash të shohim se sa shpejtë Bashkimi Evropian do të harmonizohet brenda tij në raport me këtë çështje shumë të rëndësishme”, tha Pendarovski.

Presidenti Pendarovksi, po ashtu theksoi se ne si shtet tash jemi në rend të ditës, për shkak se kjo është çështje e rëndësishme dhe vetë për Evropën.

“Domethënë, nuk dëshirojnë më të pranojnë shtete anëtare të cilët nuk janë mjaftueshëm gati për anëtarësim. Dhe e dini, ka disa përvoja negative edhe nga shtetet më të vjetra anëtare, të cilët nuk janë në nivel të mesatares së Evropës, të them si në demokraci dhe në ekonomi”, shtoi presidenti Pendarovski.

Lidhur me atë nëse ka biseduar me Makronin, për ndarjen e pakos së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, ai theksoi se si president i këtij shteti ka për detyrë të sqaroj për të arriturat tona dhe të interesohet për rastin tonë.

Makron disa herë gjatë bisedës e kishte pyetur se cilat do të ishin pasojat eventuale nga ndarja.

“Unë i thash se fakt i pakontestuar i njohur edhe për opinionin e Maqedonisë së Veriut është se të gjithë politikanët relevant shqiptar dhe subjektet politike shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, përfshirë edhe ata që janë në pozita më të larta të Qeverisë, përfshirë edhe Bujar Osmanin, i cili është i angazhuar për eurointegrimet, kanë deklarata publike se nëse kjo ndodh nuk është dëshirë e jona, dhe nëse do të ishte vendim i Brukselit, atëherë nuk do ishte e duhur të jemi të dënuar apo të vendosur në një pozitë të njëjtë, për shkak se i gjithë procesi është i bazuar në plotësimin e kritereve”, tha Pendarovski.

Continue Reading

Bota

Ishulli “në fund të botës” shkon në izolim për shkak të koronavirusit

Published

on

By

Ishulli “në fund të botës” shkon në izolim për shkak të koronavirusit

Ishulli i largët në Paqësor, Kiribati, u fut në izolim kombëtar për herë të parë që prej nisjes së pandemisë, pasi disa udhëtarë në avionin e parë që mbërrinte në vend pas 10 muajsh, dolën pozitiv me Covid-19.

Sipas masave të reja të sigurisë, njerëzit duhet të qëndrojnë nëpër shtëpi, ndërsa grupimet masive janë të ndaluara.

Në avionin që mbërriti nga Fiji 36 persona, nga 54 që ishin në bord, dolën pozitiv me Covid-19. Prej tyre, u infektuan edhe 4 të tjerë. Deri javën e kaluar, Kiribati kishte regjistruar vetëm 2 raste me Covid-19 që nga nisja e pandemisë.

Kiribati është një prej ishujve më të izoluar në botë, rreth 5000 kilometra larg kontinentit më të afërt, Amerikës së Veriut. Qeveria tha se të gjithë udhëtarët pozitiv me Covid-19 ishin të vaksinuar, por po mbahen në monitorim. Në total, ishulli ka 120 mijë banorë, por nuk dihet sa prej tyre janë të vaksinuar.

Continue Reading

Bota

Ukraina akuzon Gjermaninë për ‘inkurajimin e Putinit’ duke refuzuar dërgimin e armëve në Kiev

Published

on

By

Ukraina akuzon Gjermaninë për ‘inkurajimin e Putinit’ duke refuzuar dërgimin e armëve në Kiev

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka akuzuar Gjermaninë për minimin e unitetit midis aleatëve të vendit dhe për “inkurajimin” e Vladimir Putinit duke refuzuar të dorëzojë armë në Kiev.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, më herët të shtunën, ministry gjerman i mbrojtjes tha se Berlini do të ngrejë një spital fushor në Ukrainë në mes të krizës së sigurisë mes Perëndimit dhe Rusisë. Por Christine Lambrecht tha se dërgimi i ndihmës ushtarake tani nuk do të ndihmonte në “zbutjen e krizës”.

“Sot, uniteti i Perëndimit me Rusinë është më i rëndësishëm se kurrë. Për ta arritur atë dhe për të penguar Federatën Ruse, ne të gjithë po punojmë së bashku”, u përgjigj përmes Twitter-it ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba.

“Partnerët gjermanë duhet të ndalojnë fjalë dhe veprime të tilla për të minuar unitetin dhe për të inkurajuar Vladimir Putinin për një sulm të ri ndaj Ukrainës”.

Ministri i Jashtëm ukrainas, shtoi se Kievi është i ishte mirënjohës Gjermanisë për mbështetjen dhe përpjekjet e saj diplomatike në vitet e fundit. “Por deklaratat aktuale të Gjermanisë janë zhgënjyese dhe bien ndesh me këtë mbështetje dhe përpjekje”, shtoi ai.

Continue Reading

Lajme

Publikohen pamjet nga momenti kur u qëlluan dy shqiptarë në Greqi

Published

on

By

Publikohen pamjet nga momenti kur u qëlluan dy shqiptarë në Greqi

Mediat greke kanë publikuar pamjet e momentit të sherrit në një furrë buke në Voula të Athinës ku u qëlluan me armë zjarri dy shqiptarë, të cilat ndodhen në spital.

Gjithashtu nga ngjarja mbeti i plagosur edhe një irakian. Në pamjet e kamerave të sigurisë së biznesit duket momenti kur personat e përfshirë largohen me vrap pas sherrit dhe të shtënave me armë zjarri.

Por si ndodhi ngjarja?

Po sipas mediave greke, dy persona raportohet se po pinin kafe në furrën e bukës kur papritur u shfaq një xhip me katër persona, të cilët ishin shqiptarë. Dy persona zbritën dhe iu afruan tavolinës ku të dy burrat po pinin kafen. Papritur mes tyre ka shpërthyer një debat, ku njëri nga dy personat ka goditur tjetrin me karrige.

Personi që priste jashtë, nxitoi brenda për të ndihmuar shokët e tij dhe më pas nxorën armët. Kur tentuan të largoheshin, ata hapën zjarr.

Gjithsej tre persona kanë mbetur të plagosur, dy prej të cilëve shqiptarë.

Ngjarja e përgjakshme ka ndodhur përpara syve të fëmijëve të moshës 12-13 vjeç. Nga frika, fëmijët u fshehën. Autorët iu drejtuan duke u thënë “mos u shqetësoni, nuk do t’ju bëjmë keq”.

Pas ngjarjes ata u larguan me shpejtësi, ndërsa policia është vendosur në kërkim të tyre. Paraprakisht, mediat greke thonë se bëhet fjalë për një larje hesapesh. /abcnews.al/

Continue Reading

Aktuale